Agave - agawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Wpierw zgniła a później nie była podlewana i wyschła. Na szczęście wytworzyła się tkanka ochronna i część górna jakby oddzieliła się od gnijącego dołu i dodatkowo wytworzyła korzenie oczekujące. U mnie nigdy czegoś takiego nie było ale pamiętam że kiedyś czytałem że identycznie zachował się jakiś aloes - dolna część zgniła od podlewania ale góra oddzieliła się od gnijącego dołu i też wytworzyła korzenie, czyli powstała jakby nowa sadzonka.
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Witam,
Potrzebuję diagnozy, czy to efekt przemarznięcia, czy grzyb? Agawa ze zdjęcia nie jest moja, tylko mamy. Ma kilka już sporych i wszystkie po tej zimie wyglądają podobnie. Mnie się wydaje, że to jakiś grzyb, sądząc po tych plamach, ale chciałabym poznać Waszą opinię. Czy jest jeszcze jakiś ratunek dla tych roślin?
Obrazek
Sylwia
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Wg mnie to efekty tropikalnego i wilgotnego poprzedniego lata i później na zimowisku rozpanoszyły się grzyby. Powinna być szansa na jej uratowanie bo środek i nasady liści zielone. Trzeba tylko wystawić ją na słońce w suche miejsce, w tym stanie musi unikać deszczu, starych liści jeszcze teraz bym nie ruszał tylko poczekał aż uschną niebawem.
aga_zgaga pisze:Moje agawy już drugi tydzień na dworzu. Regina w dobrej kondycji, rośnie, odkleja kolejne liście (w tle americana, u mnie tylko gościnnie bo za duży z niej potwór ;)). Mam jeszcze (oprócz siewek) małą parrasanę i też dobrze zniosła zimę.

Obrazek
Ma potencjał ta agawa ;:333
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Dziękuję Jacku za docenienie mojej reginki ;:180
To dobry egzemplarz, chyba wersja kompaktowa, mam ją z 5 lat i dorosła do średnicy ok 25cm. Ale rośnie, jest żelazna, traktowana po macoszemu a daje radę. Sezon spędza na tarasie, razem z rojnikami i kaktusami. Tu się naczytałam narzekań na reginki, że nie rosną, że co liścia wypuszczą, to dwa zasuszą. No ja słowa złego na swoją nie mogę powiedzieć.
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Tegoroczny ogródek agawowy. Zmienię tylko tą dekorację z doniczką, bo mi się nie podoba. Może zakopię całkowicie tą sizalową z doniczką w ziemię.
Jeszcze pomyślę :wink:

Obrazek


----27 kwi 2018, o 09:55----

Mała zmiana :)

Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Agave - agawa

Post »

Zabawilam się w wysiewanie agaw. Nie wszystkie wykiełkowały. Jedna z tych, które chciały rosnąć to agawa attenuata w 6cm doniczce z 2015r. Szkoda, że z 3 ostała się tylko jedna.

Obrazek

A to tegoroczne wysiewy: agawa parryi i juka rigida. Pozostałe gatunki agaw, każda po 5 nasion nie wykiełkowały. Czy powinnam reklamować zakup?

Obrazek
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Agave - agawa

Post »

A jakie konkretnie i skąd miałaś nasiona?
Ja też coś posiałam i na 3 gatunki wzeszły dwa.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Agave - agawa

Post »

Nasiona kupiłam w zmoderowano . Nie wzeszła a. seemanniana i a. papalome. Natomiast z 5 nasion a.parryi rosną 4 sztuki.
Zmoderowano, to nie jest sekcja ofert/mod.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Posiałam z tego źródła a. titanota i a. seemaniana po 5 nasion. Wykiełkowały 4/5 i 3/5. Rosną 3 titanoty i 1 seemaniana. Nie wiem jaka jest kiełkowalność seemaniany ale wszystkie były jakieś słabowite, ta co rośnie miała jakiś ten kiełek krzywy, wybrzuszony, teraz trochę robi się bardziej zgrabna. Titanoty wydają sie silniejsze.
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Agave - agawa

Post »

Szkoda, że tylko jedna a.seemanniana . Jeśli kiełkowalność /tak to chyba się nazywa/ jest taka słaba to za tę cenę powinno się dostać więcej nasion, by chociaż jedna wykiełkowała. Sprzedawcy powinno zależeć, by klient był zadowolony. Ja chyba już tam nie kupię. Był to mój drugi zakup. Za pierwszym razem też nie wzeszły nasiona niektórych agaw.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Siałam pierwszy raz agawy, więc nie wiem, może ja coś popsułam. Może było siać później jak było cieplej, może do innego podłoża. W sumie to nie ma wielu sprzedających nasiona agaw. Nasiona agawy ponoć dobrze jak są świeże. Czy ktoś w ogóle zbiera nasiona agawy w Polsce?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Czy to jest Agave "Blue Glow"?
Obrazek

Aparat przesadził z tym niebieskim, agawa jest bardziej malachitowa. Ma kruche liście, jakby pozbawione włókien. Przez to niestety straciła w sklepie część koniuszków :cry:
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Aga, ładniutka ta agawa ;:333
Moje agawy w ogóle nie rosną, poza jedną. Podłoże mocno mineralne, z dodatkiem gliny, podlewanie rzadkie, w pełni sezonu co 3-4 tygodnie, stoją w otwartym inspekcie. Może za rzadko podlewam? Są to cztery A. utahensis, jedna Królowa i dwie A. parryii - ta jeszcze jako tako rośnie i odrostuje:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”