Agave - agawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

No właśnie, u mnie tego przyrostu nie widać, bo co liść wypuszczą, to dwa zasuszą. Ale ze skalniakiem to jest myśl, ja w tym roku zacząłem o jakimś małym skalniaczku w pobliżu inspektu przemyśliwać - dla miniaturowych rojników, echinocereusów, może pedio - i agaw właśnie.
Mam tę samą prośbę, co do Jacka - mógłbyś te utahensis pokazać? Ja Twój wątek regularnie odwiedzam, ale chyba tych agaw nie widziałem.
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Agave - agawa

Post »

Pokazywałem w poście z 7 maja, nie wiem czy mam bardziej aktualne, muszę poszukać.

Zdjęcie z sierpnia 2016 zaraz po posadzeniu.
Obrazek

Z początku maja 2018.
Obrazek

Druga utahensis ledwo przetrwała zimę w doniczce w tunelu, posadziłem ją rok później i na skalniaku i odżyła, ale jest dużo mniejsza.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Dzięki Sebastianie, to jest jakieś wyjście dla moich A. utahensis.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

tom_ek pisze: Jacku, a jak u Ciebie, w czym siedzą, alkaliczne czy jednak "standard"? Mógłbyś napisać, w czym je uprawiasz (obiecuję tutaj tej sprawy nie roztrząsać :wink:). I w jakich doniczkach - czytałem, że ich wielkość ma wpływ na rozwój agaw. I jeszcze mam prośbę, mógłbyś się tą dwudziestolatką (i młodszymi) pochwalić np. tutaj albo u siebie w wątku?
Tak wygląda ta agawa, trudno to pojąć ale jest u mnie prawie 20 lat, pewnie spodziewałeś się czegoś okazalszego ?
Wymaga to jednak pewnego wyjaśnienia, otóż w okresie "bezszklarniowym" wyginęło u mnie trochę roślin i jak to bywa - padają te najbardziej wymagające, całe siły włożyłem w utrzymanie ariaków, obregonii i innych meksykanów, można powiedzieć że od kilku lat gdy mam obecną szklarnię wszystkie co przetrwały dostały drugą szansę. A ta agawa miała chyba tylko jeden albo dwa liście.

Obrazek

Podłoże nie wiem jakie jest, nie pamiętam, chyba troche ziemi ogrodowej, czarnej kompostowej i piasku. Widać na fotce.

A tej mi najbardziej szkoda na starej fotce sprzed kilkunastu lat, eborispina z wzorowym kolcem na końcu liścia lekko skręconym, do tego obficie odrostkowała (jako jedyna z tego taksonu) no i niebieska barwa wyraźnie odróżniająca od innych.

Obrazek

Fotka wyraźnie gorszej jakości niż ta pierwsza jednym z pierwszych cyfrówek.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

ejacek pisze:pewnie spodziewałeś się czegoś okazalszego
Przyznam, że trochę tak :wink:, ale i tak agawy Twoje i Sebastiana wyglądają bardzo dobrze.
eborispina z wzorowym kolcem na końcu liścia lekko skręconym
Ach te kolce :D U mnie właśnie eborispina najmniej ruchawa. No nic, trzeba się jednak mocno uzbroić w cierpliwość. I może trochę pokrzyczeć na agawy, zagrozić wyrzuceniem na śmietnik - to zazwyczaj pomaga :wink:.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Agave - agawa

Post »

Moje siewki też malutkie, ale one ogólnie podobno nie rosną szybko ;)
Trochę je podsuszyło latem,więc i tak dobrze, że przeżyły 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Jak sie miewają Wasze zimujące agawy? Obyło się bez większych strat? Kiedy planujecie pobudzić je trochę do życia? Biję się z myślami, czy w tym roku nie podkręcić swoich lekko nawozem, niektóre rosną widocznie, ale niektóre mam wrażenie jakby stały w miejscu od kilku lat... jak były małymi sadzonkami, tak są dalej. Fakt też, że ich nie rozpieszczam, ale wszystkie traktuję po równo. Moją ulubienicą co prawda jest mediopocta alba i ona rośnie zdecydowanie najszybciej, ale pewnie to dlatego, ze to z natudy duza odmiana.
Sylwia
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Moje starsze, czyli A.victoriae-reginae i Agave "Blue Glow" wygląda, że śpią.
Młodzież powoli ruszyła:
A.parrasana i roczne siewki A.titanota, A.seemanniana ( parrasana w siódemce, reszta w szóstkach)
Obrazek
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

aga_zgaga blue glow też masz z własnego wysiewu? Pytam z ciekawości, bo ona jest zdecydowanie w moich chciejstwach ;)
Ja zimowałam w dwóch miejscach. Zdecydowana większość jest w garażu na parapetach. Mają sie chyba całkiem nieźle:
Obrazek


Obrazek



Obrazek

Obrazek

Przybiedniała mi mocno blue ribbon, środek wygląda na zdrowy, ale sporo liści obumarło


Obrazek

A te maluchy trzymałam w domu dla pewności, że jakby coś się złego z nimi działo to w domu zuważę szybciej niż w piwnicy ;)

Obrazek


Obrazek
Sylwia
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Moją "Blue Glow " kupiłam w markecie, nie była bardzo tania ale tak piękna, że szkoda było ją zostawić na pastwę marketowej opieki.
Mam wrażenie, że u mnie straciła na niebieskości. Trzeba na nią uważać, bo jest krucha i łamie się łatwiej niż inne.
Tak ma się dzisiaj:
Obrazek

Sylwia widzę u Ciebie wielką różnorodność agaw. Bardzo mi się podoba variegata z liściem szerokim :D ;:333
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Agave - agawa

Post »

Moja u mnie już 3 lata rośnie łanie i ma pieniek ok 10 cm i rośnie zimuje bez problemowo nawet wydała odrosty.
Obrazek

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

O, fajnie wiedzieć, że będzie miała pieniek. Piotr a ile ma mniej więcej średnicy po 10 latach?
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Aga_zgaga, napisałaś, że Ci się podoba variegata z liściem szerokim. Ta, której tylko kawałek widać na pierwszym zdj? Nawet nie znam jej nazwy, ale ona na słońcu ma środek liścia tak dajnie wpadający w niebieski. Lubię ją, chyba nawet tu na forum ją upolowałam ;) Twoja blue glow piękna, moja powinna być w piątek u mnie ;) w jakich marketach bywają agawy, bo chyba nigdy nigdzie nie widziałam ;)
Piotrze, a Twoja to już dorosła kobieta ;) śliczność! ja myślałam, że ona jest z tych mniejszych jest, ale sądząc po zdjęciu ma już zacną wielkość.
Sylwia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”