Agave - agawa

ODPOWIEDZ
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Agave - agawa

Post »

Nasiona kupiłam w zmoderowano . Nie wzeszła a. seemanniana i a. papalome. Natomiast z 5 nasion a.parryi rosną 4 sztuki.
Zmoderowano, to nie jest sekcja ofert/mod.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Posiałam z tego źródła a. titanota i a. seemaniana po 5 nasion. Wykiełkowały 4/5 i 3/5. Rosną 3 titanoty i 1 seemaniana. Nie wiem jaka jest kiełkowalność seemaniany ale wszystkie były jakieś słabowite, ta co rośnie miała jakiś ten kiełek krzywy, wybrzuszony, teraz trochę robi się bardziej zgrabna. Titanoty wydają sie silniejsze.
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Agave - agawa

Post »

Szkoda, że tylko jedna a.seemanniana . Jeśli kiełkowalność /tak to chyba się nazywa/ jest taka słaba to za tę cenę powinno się dostać więcej nasion, by chociaż jedna wykiełkowała. Sprzedawcy powinno zależeć, by klient był zadowolony. Ja chyba już tam nie kupię. Był to mój drugi zakup. Za pierwszym razem też nie wzeszły nasiona niektórych agaw.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Siałam pierwszy raz agawy, więc nie wiem, może ja coś popsułam. Może było siać później jak było cieplej, może do innego podłoża. W sumie to nie ma wielu sprzedających nasiona agaw. Nasiona agawy ponoć dobrze jak są świeże. Czy ktoś w ogóle zbiera nasiona agawy w Polsce?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Czy to jest Agave "Blue Glow"?
Obrazek

Aparat przesadził z tym niebieskim, agawa jest bardziej malachitowa. Ma kruche liście, jakby pozbawione włókien. Przez to niestety straciła w sklepie część koniuszków :cry:
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Aga, ładniutka ta agawa ;:333
Moje agawy w ogóle nie rosną, poza jedną. Podłoże mocno mineralne, z dodatkiem gliny, podlewanie rzadkie, w pełni sezonu co 3-4 tygodnie, stoją w otwartym inspekcie. Może za rzadko podlewam? Są to cztery A. utahensis, jedna Królowa i dwie A. parryii - ta jeszcze jako tako rośnie i odrostuje:

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Te mniejsze gatunki, to chyba nie są sprinterzy wzrostu. Moja A.parrasana w tym sezonie puściła 2 liście, co prawda te co już je miała urosły, więc ogólnie jest trochę większa. Moje agawy miały dość mokro, ja je traktuję z lekka per noga, stały przy klombie to i oberwały wodą ze szlaucha czasem :?
Królowa Wiktoria ze świtą na dworze :D czyli A.victoriae-reginae, A. "Blue Glow", A.parrasana.
Obrazek

Trochę się martwiłam o wysiewy, bo te dopieszczałam bardziej ale też zmokły ze dwa razy niepotrzebnie. Poza tym mam wrażenie, że siewki różnią się indywidualnie witalnością.

3 x A.titanota i 1 x A.seemanniana (prawy dolny róg - chyba), półroczne siewki, doniczki 6cm.
Obrazek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Widzisz Aga, te utahensis mam u siebie od trzech lat, kupione w podobnych rozmiarach - a niewiele większe od Twoich siewek :?
To może jednak powinienem częściej podlewać (albo nawozić)?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

utahensis tak rosną , są dwie drogi i prawidła jak u wielu sukulentów, można obficie podlewać i patrzeć jak szybko rosną ale można przelać i się z nimi pożegnać, lepiej chyba by rosły wolniej ale żyły
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Dzięki Jacku, ale kłopot w tym, że one właściwie nie rosną. Dam im jednak jeszcze szansę, może ze dwa sezony, jak nie ruszą - won z inspektu :evil:
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

"ten typ tak ma" - tak można to ująć , dla mnie to jest pewien ich urok, może z tych samych względów zainteresowały mnie ariokarpusy :?: , właściwie jest to jedna względnie trudna , nieprzewidywalna agawa, a mam z tym gatunkiem do czynienia prawie 20 lat choć w niewielkiej liczbie egzemplarzy i ostał mi się tylko 1 egzemplarz w tym wieku (prawie 20 letni) i różne opinie czytałem na temat jej uprawy w tym niektóre demonizujące jej wymagania z czym osobiście to aż tak się nie zgadzam, choćby bezwzględny wymóg lekko alkalicznego podłoża, wiele jak i u innych sukulentów zależy od wrażliwości danego egzemplarza
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Ja tak czułem, że one z tych "wrażliwych", bo jakoś tak się wśród sukulentów składa, że im piękniejszy, tym bardziej wymagający. No nic, uzbroję się w cierpliwość i będę czekał, czekał i czekał...
Jacku, a jak u Ciebie, w czym siedzą, alkaliczne czy jednak "standard"? Mógłbyś napisać, w czym je uprawiasz (obiecuję tutaj tej sprawy nie roztrząsać :wink:). I w jakich doniczkach - czytałem, że ich wielkość ma wpływ na rozwój agaw. I jeszcze mam prośbę, mógłbyś się tą dwudziestolatką (i młodszymi) pochwalić np. tutaj albo u siebie w wątku?
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Agave - agawa

Post »

Ja załatwiłem juz kilka utahensis w doniczkach. Teraz mam 2 szt. na skalniaku i nie mam z nimi problemu. Rosną powoli, ale da się zauważyć postęp w ciągu jednego sezonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”