Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zaćmienie umysłu miałam, i teraz potrzebuję pomocy w naprostowaniu sytuacji :oops:

W listopadzie Norbert zidentyfikował kawałek roślinki jako aloes, powiedział jak z tym kawałkiem postępować i aż do czerwca dawałam sobie radę. Kawałek był niewielki, jakieś 10cm, najpierw sechł na powietrzu, potem dostał malutką doniczkę (plastikową, ten najmniejszy rozmiar dostępny w kwiaciarniach) i gdzieś od grudnia w niej urzędował, podlewany raz na jakiś czas, ale za to obficie (okno zachodnie, ale zimą to niewielkie znaczenie miało). Podrósł tam trochę, generalnie wyglądał na zadowolonego z miejscówki. W czerwcu zebrało mi się na zmiany w interiorze i aloes trafił do zbiorczej z haworthią, drugim aloesem i gasterią (impulsywny zakup popełniony w IKEA, stały na tej samej miejscówce, wody dostawały mniej i nic w tym samym czasie nie urosły). No i tutaj objawiło się moje zaćmienie umysłu, bo skoro aloes rósł, a inne nie, to wsadzanie towarzystwa w tą samą doniczkę nie mogło być dobrym posunięciem :( Mamy połowę lipca, a aloes już zdążył się rozgościć, wypuścił młode i pewnie szybko zdominuje kompozycję. Młode mają koło 1cm, sztuk 3 albo 4 widoczne nad ziemią, możliwe że kolejne się szykują do desantu (te widocze wyrosły w 3 tygodnie, kiedy były pod opieką Młodej, a jaką opiekę im dziecko zaserwowało, to nie wiem). Poczytałam wątek, z porównania zdjęć obstawiam że aloes jest Vera, młode będzie wypuszczał w ilościach hurtowych, ogólnie nie pasuje do reszty towarzystwa. Drugi aloes dopiero będę identyfikować (jak znajdę doniczkę z której go wyjęłam, to pójdzie szybko), ale jest raczej z tych wolnoprzyrastajacych i może z haworthia i gasterią sobie rosnąć w jednej doniczce. I teraz pytanie, co jest lepszą opcją:
a) wyjąć te trzy wolnorosnące i wsadzić je do nowej doniczki,
b) wyjąć aloe vera i wsadzić do nowej doniczki.
Nie wiem czemu na zdjęciu wyglądają jakby w żyznej ziemi kompostowej siedziały, ale to jest ziemia do sukulentów zmieszana z piaskiem, żwirkiem, odrobiną wermikulitu i keramzytem, na dnie ma warstwę keramzytu i odpływ.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zasada podczas robienia kompozycji jest prosta, dobierasz rośliny o podobnej wielkości oraz podobnym tempie wzrostu. W innym przypadku rośliny mocniej i szybciej rosnące mogą zdominować mniejsze rośliny. I druga sprawa, małe lepiej sadzić do mniejszych pojemników gdyż zwykle mają skromny system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ta zasade znam, tylko nigdy wcześniej nie miałam aloesów i tempo wzrostu mnie zaskoczyło, tudzież odnóżki. Moge tego szybkorosnacego zostawić w tej donicy, a reszte do mniejszej przesadzić? One chyba sie łatwiej wyjma, nie maja żadnych widocznych przyrostów, jedynie haworthia kwitnie. Mam doniczke z tej samej serii, tylko sporo mniejsza, chyba sie zmieszcza razem.
Nie wiem jak głeboko ten szybki aloes musi mieć, bo sadzac z odłogów, to duża średnica mu sie podoba i przydaje.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wyciągnij dużego z doniczki i zobaczysz czy wielkość korzeni będzie odpowiadać wielkości doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ja bym wolała dużego zostawić, a małe wyciagnać. Zostanie sie mu jak wdowie po ksieciu, sam w zamku z czterdziestoma sypialniami, ale w przeciwieństwie do wdowy, on ma cheć i siłe sie rozmnażać, wiec za chwile nie bedzie sam. Nigdzie nie widze wskazówek odnośnie doniczki do aloe vera, o ile nie ma przeciwwskazan, to bym mu ta zostawiła.
Maluchy łatwiej wyjąć, a zostawić same małe w tej donicy, to projekt ciut na wyrost. W ich tempie przyrostu to i w kilkanaście lat nie pokryja całości powierzchni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie zrozumieliśmy się. :wink:
Oczywiście, że małe wyciągasz ale w przypadku dużego wielkość doniczki także dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Jeśli ta po wyciągnięciu będzie zbyt mała do wielkości dotychczasowego pomnika trzeba będzie dać mniejszy. Najlepsze do sukulentów są pojemniki płytsze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Aha :) Bryłę korzeniową pewnie ma małą, bo jeszcze 1,5 miesiąca temu był w najmniejszej dostępnej w sprzedaży doniczce, jakieś 4cm średnicy może, a korzeni tam miał niewiele. Zostawić go chciałam tylko ze względu na wypuszczane odnóżki, bo jak on się czterech dorobił w 1,5 miesiąca, to pewnie nie jest jego ostatnie słowo. Odnóżki rosną dość szybko, jak nie zwolnią, to za chwilę będę miała 5 rozpychających się sztuk, a w małej doniczce się nie utrzymają. Jutro będę robić mieszankę, to rozgrzebię całość i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Dziękuję za cierpliwosc i podpowiedzi :)

Jeszcze tylko jedno: zgadzasz się co do diagnozy, że to Aloe Vera? Rośnie do pół metra, czy więcej?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tak to jest Aloe vera. Jeśli ma dalej małe korzenie to posadź do małej miski, w handlu są dostępne w różnych wielkościach gliniane albo z plastiku. Bodajże w Obi kupowałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mam aloe vera, który niestety był w dosłownie "bagienku produkcyjnym". Wypłukałam go z tej kluchy ziemi, usunęłam martwe części korzeni, suszyłam 2 dni i przesadziłam do ziemi dla kaktusów i sukulentów z perlitem w glinianej doniczce. Kiedy mogę go podlać? Można coś jeszcze zrobić żeby mu pomóc?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie wcześniej niż po tygodniu, jeśli korzenie były bardzo mokre możesz odczekać nawet półtora, dwa tygodnie.
Poza tym zapewnić jasne i słoneczne stanowisko, jeśli masz południowy parapet po wcześniejszej aklimatyzacji czyli stopniowego przyzwyczajania do słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ursuletta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2014, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Liście aloesu zawijają się do środka

Post »

Witam,
Jak w temacie. Kupiłam piękny aloes 3 miesiące temu i od dwóch zawijają mu się liście. Dodam, że obcięłam dwa liście, bo potrzebowałam w celach zdrowotnych, czy to ma wpływ? Nie wiem co robić. Podlewam raz na dwa tygodnie i stoi na parapecie południowym. Pomocy ;:145

https://drive.google.com/open?id=1C9I2v ... ah8N64z3jD
https://drive.google.com/open?id=11id9k ... N1SKmhuMXt
Void
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 gru 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście aloesu zawijają się do środka

Post »

Polecam na początek zapoznać się z podstawami opieki nad sukulentami zamiast zakładać nowy niepotrzebny wątek, jest już tutaj wątek poświęcony aloesom.

To wygląda na reakcję stresową (liście brązowieją), raz na dwa tygodnie to za mało dla aloesu przy obecnych warunkach pogodowych, szczególnie na słonecznym południowym parapecie.

Na chwilę obecną nie wygląda źle - przesadzić z podłoża marketowego we właściwe podłoże ( proporcja 1:1-1:2 ziemi do drobnego żwirku, perlitu itp), zrezygnować z ciasnej osłonki na poczet podstawki, po przesadzeniu pozostawić w cieniu nie podlewać około tydzień a potem może wrócić na słoneczko i zacząć właściwie podlewać - całkowicie namoczyć podłoże i pozwolić przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Można podlać np dzień przed przesadzeniem, ułatwi to usunięcie starego torfu który nie będzie tak zbity, roślinka przyjmie trochę wody i lepiej zniesie całą operację. Po wyjęciu ze starego substratu pozwolić korzeniom obeschnąć dzień - dwa przed włożeniem do nowego.
June
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dzień dobry :-)

Mam taki oto odcięty czubek aloesu ościstego.
Chciałabym go ukorzenić.
Póki co leży sobie na papierowym ręczniku i schnie.
Mam przygotowaną doniczkę ze świeżym podłożem. Czy dobrze rozumiem, że jak aloes przeschnie, to trzeba go położyć na tej ziemi w takiej pozycji w jakiej miałby rosnąć (pionowo), czy w takiej w jakiej jest na zdjęciu i czekać, aż wypuści korzenie.
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości oraz informację, czy w ogóle taki kawałek roślinki ma szansę wypuścić korzenie?

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam :-)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”