Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przesadzałaś po zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DolceMagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 wrz 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

To podstawowy błąd. Zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie, ew. po krótkiej aklimatyzacji gdyż podłoże produkcyjne jak sama nazwa wskazuje nie nadaje się długotrwałej uprawy roślin.
Wymagana jest mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 1:2.
Wywal osłonkę, posadź do doniczki z odpływem i postaw na podstawku. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień, potem przez okres jesienno-zimowy sporadycznie, nie częściej niż co ok. 3 tygodnie. Dobrze jest zapewnić niższą temperaturę od pokojowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
druhzastepowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dzień dobry,
mam w doniczkach (śr. 15 cm) po ok. 13 szt. jeszcze małych roślin (13 szt. w jednej, 13 w drugiej). Rosną bardzo ładnie. Czy mogę je zostawić w jednej doniczce w takiej ilości, żeby już w niej pozostały docelowo? Nie będą miały za ciasno?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Do jednej doniczki? Im większa doniczka tym trudniej zapewnić równomiernie przesychanie podłoża. Osobiście bym na wiosnę rozsadził na trzy albo nawet na cztery doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
druhzastepowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Miałem na myśli tak jak są, po 13 szt. na doniczkę 15 cm, 2 doniczki.
Więc na wiosnę rozsadzę na 4 doniczki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Po prostu w tych samych doniczkach miałyby za ciasno. W naturze mają przestrzeń do rozrastania się, w doniczce trzeba co jakiś czas robić miejsce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kolejny rok i kolejny raz mój aloes kwitnie. Mam go od 4 lat i druki rok pod rząd kwitnie. Nie zimuję go.

Obrazek

Obrazek
Marzena
Chloe86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lis 2018, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes- zgnite korzenie

Post »

Witam!!
Bardzo proszę o pomoc w uratowaniu moich aloesów. Otóż mieszkam na Rodos od niedawna, kupiłam 2 miesiące temu pokaźny aloes z wieloma odrostami w podłożu. Poradzono mi jednak aby poczekać do końca sezonu z rozsadzeniem ich bo było za gorąco. Czytałam na przeróżnych stronach o aloesie i wiem że on za dużo wody nie lubi, więc podawałam go co 4-5 dni po trochu i powoli ciemnialy mi liście. Nie byłam pewna czy za często go podlewam czy za rzadko. Ponad tydzień temu mieliśmy 2 bardzo deszczowe dni i moje aloesy dostały naprawdę dużo wody. Po tych 2 dniach odżyły niesamowicie, zzieleniały fantastycznie i nabrały masy. Stwierdziłam więc logicznie, że miały za mało wody. Również po tych deszczowych dniach zauważyłam, że główny duży aloes znacznie uszkadza te mniejsze które pod nim rosną więc zdecydowałam się je przesadzić w końcu. Wszystkie miały fantastyczne korzenie i byłam przekonana, że niesamowita ze mnie szczęściara bo aż tyle ich mam. Niestety nie miałam za dużo żwiru i piasku więc wymieszałam z ziemią tyle ile miałam. Miałam też (fantastyczny) pomysł odseparowania od siebie tych roślin w doniczkach tekturowymi kawałkami ( mam duże donice i stwierdziłam, że najmniejsze odnóżki mogą być 4 razem w 1 doniczce tylko z dala od siebie). Po zakończeniu przesadzania podlałam je delikatnie i zostawiłam na nasłonecznionym balkonie. Dosypałam też nowej ziemi do głownego aloesu i również ją podlałam. Zawsze na dno doniczek najpierw daję kamienie aby ziemia miala dobry drenaż i upewniam sie ze dziurki są niezablokowane. Niestety po paru daniach moje aloesy zaczely brązowieć. Myślałam, że może mają za mało wody wiec podlałam je znów. 6 dni po przesadzeniu liście zaczęły odpada od 2 egzemplarzy a nawet główny aloes zmarniał porządnie brązowiejąc. Zauważyłam też że chociaż jest dość ciepło to cały czas jest mokro w doniczkach (jednak za mało żwiru). Poczytałam na Internecie i doszłam do wniosku, że jest im za mokro i gniją. Wysadziłam wszystkie, oczyściłam ze zgnitych korzeni ( większość z całości) i zostawiłam do wyschnięcia. Mam żwir świeży i jutro jadę po ziemię. Potrzebuje porady, co teraz zrobić aby je odratować. Zdaje sobie sprawę z tego, że pewnie wszystkiego nie odratuję. Ale nie chce się jeszcze poddawać, bardzo proszę o konkretne porady jak je uratować. Już wiem żeby dać je tam gdzie jest mniej słońca bo są jeszcze za młode za upały.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie wiem gdzie zbierałaś informacje, ale popełniłaś praktycznie same błędy.
Przede wszystkim sukulenty podlewa się w sezonie, czyli od wiosny do jesieni obficie i niezależnie czy uprawiasz je w Polsce czy na Rodos. Jedynie do następnego podlania podłoże musi całkowicie przeschnąć.
Dwa, nie wiem w jak dużym posadziłaś pojemniku, ale małe odrosty lepiej sądzić do małych doniczek.
Trzy, największy błąd - w żadnym wypadku nie podlewasz sukulentów bezpośrednio po przesadzeniu. Dopiero po kilku dniach, po prostu korzenie muszą mieć czas na zagojenie ran powstałych po przesadzeniu. A Ty jeszcze je dobiłaś dodatkowo je podlewając... Szczerze mówiąc opierając się tylko na opisie, one nadają się już tylko na kompost, bo wdała się choroba grzybowa. Już ich nie uratujesz.
Cztery, w okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie podlewając góra co trzy, cztery tygodnie.
Pięć, w żadnym wypadku młodym odrostom nie szkodzą upały, pomijając fakt że nawet na Rodos o tej porze roku nie ma już upałów... Trzeba tylko odpowiednio dostosować podlewanie do panujących warunków - im cieplej tym podłoże szybciej wysycha, im chłodniej wolniej.
Aloesy są jednymi z najprostszych w uprawie sukulentów, zwłaszcza że masz idealne warunki do ich uprawy.
Trzeba było tylko na samym początku poczytać dokładniej o warunkach uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kupiłam taki oto aloes. Czy ktoś wie co to za odmiana?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Aloes ościsty, A.aristata.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tak myślałam, dzięki za potwierdzenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”