Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
AleksandraKW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lut 2018, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dzień dobry,
Aloes ten jest ze mną od zeszłego roku - martwi mnie jego forma - rośnie jakby w górę, nie otwierając się, jak widać na zdjęciu. Przez jego formę przewraca się niekiedy na boki. Co mogę z tym zrobić. Latem jest trzymany w miejscu słonecznym - w bardzo ciepłe dni wystawiany na dwór. Nie ma zgnitych korzeni, cały czas rośnie ale właśnie w takiej formie - czy wszytko w porządku z nim?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ten aloes ma taki pokrój. Nie rozumiem co masz na myśli, że się przewraca? Z doniczką w osłonce się przewraca, czy w ziemi się przewraca?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AleksandraKW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lut 2018, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

W ziemi - na zdjeciu jest oparty o okno za nim - gdyby stał oddalony obala się w bok. Jak był mniejszy nie było problemu ale sporo urósł, a im większy tym bardziej nie daje rady stac w pionie. Dlatego chciałabym coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie powinien się w ziemi przewracać. Obstawiam zbyt mały system korzeniowy, jak na tak duży egzemplarz i w ogóle jak na aloesa, gdyż z reguły mają one dużo korzeni. Mam trochę aloesów, również wysokie i żaden nie przewraca się w doniczce. On w ogóle jest zimowany w niskiej temperaturze? Podlewasz go w zimie? Wydaje się być trochę wyciągnięty.
Jedyne co można zrobić, to jeśli korzenie spokojnie mieszczą się w doniczce, to powkładać dookoła z trzy patyczki i obwiązać np. sznurkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AleksandraKW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 lut 2018, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Razem z resztą roślinek (oprócz kilku dla których jak dowiadywałam się temperatura tam była by za niska) zimuje w garażu temperatura tam waha w okolicach 13/14 stopni. Delikatnie go podlałam w tym okresie 2 razy. W domu sprawdzę jak u niego z korzeniami - i jeśli jak piszesz mieszczą się w doniczce to powkładam patyczki :) dziekuje za odpowiedz!
druhzastepowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający aloes

Post »

Witam!

Może coś poradzicie?

Duży aloes kilka miesięcy temu zaczął wypuszczać u dołu małe pączki, z których rozwijają się nowe rośliny. Tych nowych pączków/roślinek jest ok. 100 i rosną bardzo bujnie.

Problem: im bardziej bujnie rosną te małe rośliny, tym bardziej biednieją stare. Liście jeszcze niedawno grube i mięsiste, teraz jakby tracą życie i usychają. Najpierw cieńczeją (tracą miąższ) np. na 1/3 długości liścia, a potem stopniowo usychają. Listki na samym czubku przestały rosnąć, kurczą się, zwijają w trąbkę.

Szkoda mi tej rośliny, bo jeszcze pół roku temu była zdrowa, jędrna, aż przyjemnie było na nią patrzeć.

Podlewam cały czas regularnie, nawet trochę więcej niż normalnie, ze względu na te rosnące małe roślinki.
W pomieszczeniu jest ok. 24 stopni.

Wysadzić te małe oddzielnie?

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

Wojtek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Podłoże do wymiany, jest zbyt zbite - pewnie to ziemia uniwersalna. Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
Druga sprawa, nieprawidłowe podlewanie - sukulenty podlewa się dopiero wtedy, gdy całkowicie przeschnie podłoże.
Trzecie, słoneczny parapet a nie podłoga z dala od okna.
Cztery, młode odrosty zabierają pokarm roślinie macierzystej. Trzeba część pooddzielać i posadzić osobno.

PS. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki i z już istniejących wątków, jak ten.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
druhzastepowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ok wielkie dzięki.
Jest jeszcze taka kwestia. Faktycznie ziemia jest bardzo zbita, powiedziałbym że to jedno wielkie kłębowisko korzeni. Pierwotna roślina, którą uciąłem jakiś czas temu, mogła mieć na oko 30-50 lat.

Czyli spróbować to rozluźnić, obtrzepać - dodać mieszanki wg Twojej porady - i włożyc do tej samej doniczki? Czy do jakiejś większej, zeby miał więcej miejsca?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

To zależy jaki ma system korzeniowy, pod jego wielkość dobierasz wielkość doniczki. Powinna być większa o ok. 2 cm na średnicy, jeśli korzenie całkowicie wypełniły dotychczasową.
Po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień. Sadzonki ukorzeniasz również w suchym podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
druhzastepowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2018, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ok rozumiem. To do dzieła
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mój kolos wczoraj przeważył doniczkę, ale na szczęście oparł się o fikusa. Naszykowany do przesadzenia:


Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Aloes / Aloe

Post »

2 tygodnie temu kupiłem aloesa zwyczajnego.
Posadziłem go w podłożu mineralnym, stoi na południowym oknie w domu w temp 22 stopnie, podlewanie 1x na tydzień

Zauważyłem, że połowa liści zrobiła się miękka jakby zaczął gnić
Co mu dolega ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Aloes / Aloe

Post »

Podłoże było wilgotne i jeszcze podlewałeś...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”