Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Aloes / Aloe

Post »

Aloes kupiony dawno temu zdaje sie w ikea. O ile dobrze pamiętam na etykiecie było aloes vera teraz nie mogę jej znaleźć. On tez rośnie do góry podobnie jak ten z pierwszego zdjęcia ale jest od niego masywniejszy, większy a liście przypominają agawę choć sa bardziej mięsiste mniej skórzaste.

Rozumiem że nie powinien by trujący? Wiem że nawet ten leczniczy ma substancję która przeczyszcza tylko nie wiem jaką ilość trzeba by zjeść by wywołać efekt przeczyszczenia :) Podobno soki wytwarzane z aloesu sa pozbawiane tej substancji.
Awatar użytkownika
Tiamat
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 wrz 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

Jak dla mnie to ta roślina wygląda jak Aloe vera. Substancje przeczyszczające są w skórce aloesów, dlatego przy obieraniu należy być super ultra ostrożnym:)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam miłośników aloesów. Od 3 dni mam takie cudeńko. Po zakupie przesadziłam do podłoża dla kaktusów i dodatkowo dałam żwirku, no i keramzyt na dno doniczki. Postawiłam na południowo-wschodnim parapecie. Tak tylko chciałam się pochwalić :wink:
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

ivonar pochwaliła się Aloe vera, to ja też pokażę :roll: Kupiony w Tesco :lol: Zacznę od tych "większych" :D Od razu zaznaczę, że niektórych nazw nie jestem pewien na 100%.

Aloe Vera:
Obrazek

Aloe arborescens:
Obrazek

Aloe broomii:
Obrazek

Aloe aculeata var. crousianus:
Obrazek

Aloe aculeata:
Obrazek

Aloe davyiana:
Obrazek

Aloe marlothii:
Obrazek

Pierwsza niewiadoma:
Obrazek

Druga niewiadoma:
Obrazek

Teraz te "mniejsze".

Aloe Aristata:
Obrazek

Aloe claviflora:
Obrazek

Aloe hybrid cv. TARRINGTON:
Obrazek

Alöe juvenna:
Obrazek

Aloe squarrosa:
Obrazek

Aloe striata:
Obrazek

Aloe variegata:
Obrazek

Niewiadoma:
Obrazek

Pierwsze Gasteraloe niewiadoma:
Obrazek

Drugie raczej Gasteraloe:
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witaj :) No to się pochwaliłam :( Gratuluję kolekcji ;:333 Przy identyfikacji nie pomogę, ponieważ dopiero zaczynam przygodę z roślinkami ;:218 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tiamat
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 wrz 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

patasko: Pięęękna kolekcja, myślałam, że moja jest spora, a tu widzę że u Ciebie więcej śliczności;) Mam problem z identyfikacją dokładnie tych samych dwóch aloesów co Ty, nawet czeski przewodnik po aloesach ich nie ma, albo są ciągle za mało charakterystyczne:) Ten ostatni wygląda jakby ktoś zmieszał A. aristata z A. variegata, ale chyba gdzieś widziałam tą roślinkę i nie wiem czy nie był opisany gdzieś jako aloes. Nie jestem pewna, ale i tak wygląda super:)
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aloes / Aloe

Post »

patasko świetna kolekcja, zwłaszcza A. striata ;:167
A ta niewiadoma podobna trochę do A. brevifolia - choć pewnie więcej cech nabierze jak podrośnie.
patasko pisze:
Druga niewiadoma:
Obrazek
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam :)

A oto mój kilkumiesięczny okaz.


Obrazek
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Kas08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2016, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Hej!
Przeszukuję Internet odnośnie rad nt. aloesów. Problem w tym, że sama nie potrafię tego zdiagnozować zważając na różnorodność zdjęć, a także zdań poszczególnych autorów. W końcu wzięłam się, za założenie konta na jakimś forum i obleciałam dom fotografując kwiatki.

Ponad rok temu zakupiłam aloes. Nie zmienił się zbyt od tego czasu, tylko niezbyt wiele podrósł. Po jakoś miesiącu czy dwóch przy okazji kupiłam jeszcze 3 inne, z których rozdałam już kilka sadzonek i rozsadziłam na inne doniczki dla siebie. Co jakiś czas widzę nowe pędy, a ten pierwszy nic...

Obrazek

Może z 7 mies temu, na 4 aloesach zauważyłam mszycę (miałam je przy otwartym oknie od strony jakichś chaszczy w dwóch pokojach), praktycznie tylko na młodziutkich pędach wystających nie mniej niż na 1cm ponad ziemię, albo na tych troszkę starszych, takich do 5 cm. Te z drugiego końca mieszkania wyglądały normalnie. W okolicy czerwca czy lipca było mi ich strasznie szkoda, ale nie miałam warunków na porządne zaopiekowanie się nimi więc usunęłam mszycę mechanicznie, patyczkiem kosmetycznym, co się dało to spłukałam pod prysznicem i wszystkie aloesy przesadziłam (ziemia do kaktusów połączona z perlitem, w żadnych konkretnych proporcjach...). Po przeprowadzce na dom (miesiąc temu) zajęłam się wreszcie tą mszycą, która oczywiście wróciła (kupiłam jakiś preparat na mszyce, pryskałam 3 dni pod rząd) i po mszycy ani śladu.

Gdy przyszła mszyca, aloesy zaczęły marnieć, ale teraz jakoś tak odzyskały na zdrowiu, choć niestety nie do końca - w niektórych zostały suche liście, abo same ich końcówki, w innym znów jakaś ciemna plama...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś, przy okazji podlewania zauważyłam zmiany na aloesie z pokoju córki. Liście zmieniły kolor, dwa opadły trochę wcześniej, ale dziś kolejny się ugina. Jeszcze do tego jakieś pomarszczony, albo w plamki się znajdzie... Co z nim nie tak?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi co to za odmiany? Niby było napisane "aloe vera" ale z tym to różnie bywa przy opisie kwiatów, wyglądają inaczej, a są rozsadzane "od siebie"... Ten najstarszy to też ma być taki sam, a jednak nie jest za bardzo podobny do swoich kolegów ;)

Przepraszam, zapomniałam poobracań niektóre zdjęcia przed dodaniem ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Podstawowe pytania:
1. W jakiej rosną ziemi?
2. Jak często podlewasz?
3. Jakie mają stanowisko - czy tylko parapet, jaka wystawa, ile słońca?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kas08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2016, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

1. Tak jak pisałam powyżej ziemia do sukulentów i kaktusów + perlit (nie umiałam nigdzie znaleźć żwiru lub grubego piasku, był tylko taki drobniusieńki, a przeczytałam gdzieś, że taki jeszcze bardziej zaszkodzi).
2. Nie podlewam jakoś konkretnie - moim błędem może być, że sprawdzam ziemię tylko w jednym i wg niego podlewam resztę, ale nie robię tego częściej niż raz na ok 1/2 tyg.
3. Są tylko na parapecie:

Te nie mają w ogóle bezpośredniego kontaktu ze słońcem:
Obrazek Obrazek Obrazek

Na te słońce pada przez cały dzień:
Obrazek Obrazek
Są od tej samaj strony, mają identyczny dostęp słońca, ale ten jeden jest w innym pokoju
Obrazek

A ten jako jedyny stoi w pokoju na stoliku, z innymi kwiatami, zaraz przy oknie, ale słońce nie pada na niego bezpośrednio.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

No dobrze, tylko Aloesy powinny mieć tylko słoneczne stanowisko, więc wszystkie powinnaś przenieść na jeden słoneczny parapet, również tego ze stolika. To są rośliny słońcolubne - najlepszy to parapet południowy, ew. wschodni lub zachodni. Północny nie nadaje się do uprawy tych roślin.
Teraz powinnaś stopniowo ograniczać podlewanie, gdyż sukulenty przechodzą w okresie jesienno-zimowym okres spoczynku, więc powinnaś ograniczyć podlewanie - raz na tydzień o tej porze roku, to już może być za często - raz na trzy tygodnie będzie optymalne.
Kolejna rzecz, powinnaś sprawdzić każdą roślinę przed kolejnym podlaniem, bo każda różnie ją pobiera w zależności od kondycji, od wielkości jej samej, od wielkości bryły korzeniowej, itd.
Nie widzę jakieś choroby grzybowej, ale widać wyraźnie że te uprawiane na słonecznym parapecie wyglądają o wiele lepiej.

Tak więc:

-ogranicz podlewanie
-przestaw resztę na słoneczny parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kas08, na moje oko wszystkie to Aloe vera, z czego tylko jeden wygląda OK, bo rośnie w miarę słonecznym miejscu. Tak jak pisał norbert76, ogranicz podlewanie. Najlepiej byłoby przenieść wszystkie do pomieszczenia o temperaturze ok. 10 stopni do kwietnia i bardzo ograniczone podlewanie. Późną wiosną przenieść je najlepiej do ogrodu na pełne słońce. Ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma warunki do takich poświęceń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”