Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
June
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dziękuję za odpowiedź :-)

Podłoże gotowiec:
żwir -frakcja 1-4 mm: 20%
keramzyt -frakcja 1-4 mm 20 %
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20 %
perlit 20%
nawóz Osmocote High K o uwolnionym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5g/L

Dodałam do niego trochę pumeksu, a na dno keramzyt.

Mam nadzieję, że coś będzie z tego aloesu, boję się, że zanim się ukorzeni, to wyschnie lub zgnije, no ale zobaczymy :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Niedobrze, piasek a zwłaszcza nawóz nie. Musisz zrobić mieszankę jeszcze raz.
Zostaw żwirek i ziemię, tego pierwszego musisz dać w o wiele większej proporcji. W przypadku ukorzeniania zrób mieszankę ok 1:3 - 1:2.
Keramzyt używasz jako drenaż. Oczywiście bierzesz możliwie małą doniczkę.
Nie podlewasz, tylko od czasu do czasu do wypuszczenia korzeni spryskujesz podłoże.

Edit: oczywiście ziemi do żwirku winno być ok. 1:2 - 1:3.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
June
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

To podłoże jest kupne. Myślałam, że dobre. Moje pozostałe sukulenty w takim rosną i mają się ok.
Tak na szybko nie skombinuję samego żwirku i ziemi w tak małej ilości.
Jak długo może leżeć sobie na ręczniku roślinka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

No nie wszystko co jest kupne jest dobre, a zwłaszcza jeśli chodzi o sukulenty. Do nich zawsze powinno się robić własną mieszankę.
W ogóle nawóz osmocote jest dobry tylko przy roślinach, gdzie podłoże utrzymujesz całkowicie wilgotne, z racji tego że nawóz rozpuszcza się po określonym czasie będąc pod wpływem wilgoci.
Natomiast w przypadku roślin do ukorzeniania wymagana jest większa ilość żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mój leżał kilka tygodni, co prawda Vera, ale pewnie pod tym wzgledem sa bardzo podobne. Też nie miałam żwirku na już, i aloes przeleżał na półce w kuchni dwa tygodnie wakacji i jeszcze troche, co mu wcale nie przeszkodziło w wypuszczeniu korzeni i późniejszym wzroście.
Posadzisz od razu we właściwe podłoże, nie bedziesz mieć problemów później.
June
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dobrze, w takim razie postaram się w tygodniu załatwić odpowiednie rzeczy, a póki co aloesik oczekuje na stole :D
Dużo przeszedł, więc nie pozwolę mu tak łatwo mnie opuścić :wink:
June
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sie 2018, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Udało mi się zorganizować odpowiednie podłoże dla mojego aloesu i tak oto od wczoraj roślinka siedzi sobie już na miejscu.

Mam jednak pytanie dotyczące spryskiwania podłoża. Czy spryskiwać wokół roślinki, czy może podnieść ją i psiknąć pod nią?
Co jaki mniej więcej czas to robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Raz na parę dni wokół rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dareczka94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 wrz 2018, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam.

Mój aloes jakiś czas temu zlamal się i wsadzilam do ziemi, jakoś około tydzień temu. Czy jest szansa że ten "pióropusz" się ukorzeni? Wcześniej rósł w tej samej ziemi i było mi całkiem dobrze, wypuścił nawet małe, które rozsadzilam i podarowałam, kiedy były już odpowiednio duże. Ma zrobiony drenaż pod ziemią.
Poza tym, czy liście są zdrowe? Kiedy go dostałam rosły prosto, bez żadnych wklęśnięć.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przede wszystkim podstawowy błąd - nie sadzimy roślin, zwłaszcza sukulentów do samej ziemi - pisałem to Tobie w kwestii uprawy Haworcji, ale do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
Przesadź swoje aloesy do właściwego podłoża.
Natomiast ukorzeniasz w jeszcze mniej zasobnym ziemię podłożu, a nawet można w samym żwirku. Oczywiście w tym czasie nie podlewasz tylko do czasu ukorzenienia delikatnie co jakiś czas spryskujesz podłoże.
Tylko to co napisałem było wiele razy omawiane w tym wątku...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jiliarella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 wrz 2018, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam bardzo proszę o pomoc w określeniu rodzaju aloesu - mam nadzieje ze to jest rzeczywiście aloes. Posiadam dwa rodzaje roślinki. Chciałabym w przyszłości użyć ich w celach kosmetycznych i nie zrobic sobie krzywdy ;)
Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi .
Dzięki Wam wiem ze muszę roślinki na pewno przesadzić :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

1. Aloe vera,
2. Aloe arborescens.

Jakby co nie rodzaje aloesów, a gatunki - aloes to rodzaj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Niedawno posiałam 5 nasionek aloesu - bo tylko tyle udało mi się zebrać podczas wakacji we Włoszech - początkowo miałam je wysiać dopiero wiosną, ale teraz mam trochę więcej czasu i postanowiłam poczytać o aloesie na forum. No i wyczytałam, że wykiełkują tylko świeże nasiona i ze strachu, że stracą zdolność kiełkowania wysiałam je 23 września. 28 września wykiełkowało 1 nasionko i do tej pory cisza. Moje pytanie brzmi: czy jest szansa, że te pozostałe wykiełkują? Do jakiego czasu czekać? - czy ok miesiąca? I czy podobnie jak siewki kaktusów należy długo trzymać w wysokiej wilgotności - tzn pod przykryciem? Wiem, że tą siewkę na pewno będę musiała trochę doświetlać - póki co, stoi na parapecie południowym pod przykryciem - raz dziennie na chwilę unoszę plastikową, przezroczystą przykrywkę w nadziei, że wzejdzie jeszcze jakieś nasionko - nie wiem czy to dobrze. Przeczytałam cały wątek dokładnie, ale nikt nie chwalił się aloesem z nasion no i za bardzo nie wiem jak dalej postępować. Może ktoś mi da jakieś cenne wskazówki odnośnie aloesu z nasion.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”