Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 39, 40, 41, 42, 43
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Aloes / Aloe
PostNapisane: 11 lis 2019, o 03:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Błąd, czeka Cię powtórne przesadzenie.
1. Oczyszczamy dokładnie ze starego podłoża.
2. Nie sadzimy do samej ziemi, nawet tej dedykowanej, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Na dnie musi być bezwzględnie odpływ i drenaż z keramzytu.
3. Nie sadzimy do dużych doniczek, a do tylko ciut większych.
Po przesadzeniu od razu podlałeś?
Tak? To będzie czwarty błąd.

Poczytaj też ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pakeroso
PostNapisane: 17 lis 2019, o 13:45 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
W moim Aloesie grube, mięsiste liście robią się miejscami cienkie i wklęsłe, czyżbym jesienią za mało go podlewał?
Jak teraz się zachować - podlać go jeszcze czy już odstawić na parapet do wiosny i zostawić w spokoju?

https://drive.google.com/file/d/1Uydh3Z ... sp=sharing

norbert76
PostNapisane: 17 lis 2019, o 14:10 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Temperatura, podłoże, stanowisko... Był przesadzany po zakupie? Jak często podlewałeś na jesieni?

pakeroso
PostNapisane: 17 lis 2019, o 18:23 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Nie był przesadzany, gdyż przy zakupie był bardzo ładny a podłoże piaszczyste i dosyć lekkie. Podlewany był jakoś raz w tygodniu, czasem co 2 tygodnie.

Speed024
PostNapisane: 18 lis 2019, o 00:08 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
norbert76 napisał(a):
Błąd, czeka Cię powtórne przesadzenie.
1. Oczyszczamy dokładnie ze starego podłoża.
2. Nie sadzimy do samej ziemi, nawet tej dedykowanej, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Na dnie musi być bezwzględnie odpływ i drenaż z keramzytu.
3. Nie sadzimy do dużych doniczek, a do tylko ciut większych.
Po przesadzeniu od razu podlałeś?
Tak? To będzie czwarty błąd.

Poczytaj też ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.

1. Nie chciałem dokładnie oczyszczać z torfu, bo mówili by przesadzać dopiero na wiosnę.
2. Sadziłem do takiej ziemi :
https://allegro.pl/oferta/podloze-ziemi ... 6911061610
Na dnie zrobiłem dziurki i wysypałem kermazytem
3. Nie jest to olbrzymia doniczka, 19mm średnicy,
Po przesadzeniu tylko delikatnie zrosiłem, nie podlewałem.

Zauważyłem jakby teraz bardziej szerszy się zrobił, bardziej na boki idą pojedyncze łodygi ?

norbert76
PostNapisane: 18 lis 2019, o 00:38 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Ok., podłoże powinno być ok. za wyjątkiem tego nawozu. W przyszłym roku używaj normalnego nawozu w płynie.
Niemniej podstawą jest usunięcie jak najwięcej starego podłoża, zwłaszcza torfu niezależnie od pory roku. Sukulenty można przesadzać również jesienią.
O ile doniczka jest większa od poprzedniej? Powinna być o około cm większa od bryły korzeniowej.
Po przesadzeniu po upływie tygodnia trzeba podlać większą ilością wody.
Wszystko wskazuje na odwodnienie, a nie na przelanie. Niemniej jednak po podlaniu i odczekaniu tygodnia bym wyciągnął z doniczki i oczyścił ze starego podłoża żeby uniknąć problemów w przyszłości.

pakeroso napisał(a):
Nie był przesadzany, gdyż przy zakupie był bardzo ładny a podłoże piaszczyste i dosyć lekkie. Podlewany był jakoś raz w tygodniu, czasem co 2 tygodnie.

A skąd wiesz jaki jest skład podłoża, skąd wiesz w jakim stanie jest system korzeniowy?
Rośliny zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie niezależnie w czym je kupujemy.
Przesadź, sprawdź dokładnie korzenie i jak wyżej po tygodniu podlej większą ilością wody. Potem aż do wiosny co 2 - 3 tygodnie.

Speed024
PostNapisane: 18 lis 2019, o 00:58 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Czytałem o tym że w tym okresie podlewa się 1x na 3,4 tyg. i jak zakupiłem torf był wilgotny.
Ogólnie miałem taki plan aby na wiosnę jeszcze raz przesadzić, ale tym razem całkowicie bez torfu.

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 18 lis 2019, o 01:29 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Dlatego usuwa się torf podczas przesadzenia. Jest on niestabilny jeśli chodzi o przesychanie, dłużej trzyma wilgoć czego sukulenty nie lubią, gdyż mają wrażliwy system korzeniowy.
Jeszcze jedna uwaga, wywal tą osłonkę, a doniczkę postaw na podstawce. Inaczej utrudniasz cyrkulację powietrza w obrębie bryły korzeniowej.

Pelidea
PostNapisane: 25 lis 2019, o 12:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Arash37 napisał(a):
Pelidea
Tak, jest to Aloe vera.

Serdeczne dzięki. :)

Aina75
PostNapisane: 1 gru 2019, o 18:24 
50p
50p

0 szt.
Dobry wieczór! Podczytuję ten wątek. Aktualnie mam 3 aloesy ościste. W 2016 r. kupiłam malutki w supermarkecie . Pięknie zaczął się rozrastać, więc rozsadziłam do 3 doniczek. Stale stoją na południowo-zachodnim oknie. Polewam przez zanużanie jak storczyki, bo mają małe doniczki i są rozłożyste. Nie miałam dotychczas z nimi żadnych problemów. Kwitły mi już drugi rok w lipcu, a jeden powtórzył kwitnienie w listopadzie.

Oto moje bliżniaki.
Obrazek

Ten powtarzał kwitnienie.
Obrazek

Takie są dzisiaj
Obrazek

A to trzeci kwitnący
Obrazek

Taki jest dzisiaj

Obrazek

Zmoderowano, to jest wątek poświęcony wyłącznie uprawie/mod. N.

kringloopek
PostNapisane: 29 sty 2020, o 18:14 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam wszystkich!

W sierpniu kupiłam aloes w znanym markecie. Po powrocie do domu zorientowałam się, że ma zbyt mokro i liście robiły się już miękkie. Przesadziłam go do ziemi dla kaktusów(plus takie białe małe lekkie kuleczki) na dnie położyłam keramzyt i nie podlewałam go ok 2 miesięcy. Po tym podlałam go odrobiną wody za kolejny tydz trochę więcej a potem juz jak przeschła ziemia. Trzy tyg temu dolne liście zaczęły się marszczyć. Pytanie co robić? Ma za sucho czy jest przelany?
Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 29 sty 2020, o 18:24 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jak może być przelany, skoro był bez wody dwa miesiące :?: Ewidentnie przesuszony, podlej większą ilością wody.

kringloopek
PostNapisane: 18 lut 2020, o 19:28 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Kolejny aloes mi umiera :/ Może ktoś wie czemu skręcają mu się liście? Robią się miękkie ale nie od początku liścia tylko od połowy. Stoi w ziemi dla sukulentow z dodatkiem perlitu. W domu mam dosc cieplo ok 22 stopni, ziemia przesycha w 2 dni maksymalnie 3 i jest sucha jak wiór. Podlewam co ok tydz. Ma dwa korzonki krótkie, wyglądają normalnie. Co mu dolega?
Obrazek
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 18 lut 2020, o 20:31 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Dlaczego?

Po pierwsze 22 stopnie to nie są warunki do zimowania sukulentów. One muszą przejść ten okres w niższej temperaturze.
Po drugie, to że podłoże przesycha po 3 dniach to dobrze, ale nie oznacza to że masz podlewać co tydzień...
Sukulenty to nie są zwykłe rośliny doniczkowe. W okresie jesienno-zimowym jak pisałem wcześniej przechodzą okres spoczynku, a to oznacza ograniczenie podlewania. Raz naokoło 3 tygodnie - tak powinnaś podlewać. A nawet raz na miesiąc, przy zapewnieniu niskiej temperatury. Optymalna do aloesów to jest w granicach 12 - 15 stopni, ale to max.
Trzeci ewidentny błąd, to wsadzenie doniczek do ciasnych osłonek. Do korzeni musi docierać powietrze, doniczki powinny stać na podstawce.

Dwa krótkie korzonki oznaczają przelanie i tyle. A liście mu się skręcają ze względu na na to, że w tak wysokiej temperaturze, te dwa małe korzenie nie są w stanie wystarczająco zaopatrzyć roślinę w wodę.

Nie rozumiem, w wątku masz dużo informacji o prawidłowej uprawie tych roślin, a jednak robisz coś na opak..., a potem dziwisz się że roślina dogorywa.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 602 ]  Idź do strony nr...        1 ... 39, 40, 41, 42, 43

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości