Frithia pulchra

Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Frithia pulchra

Post »

Właśnie zebrałam nasionka z mojej roślinki (poszła na zimowanie wraz z zaschniętym kwiatostanem), myślicie, że wysiew przeprowadzać tak, jak z kaktusami? Czy można już teraz wysiewać? Nasionek jest sporo, jestem bardzo ciekawa, czy coś z tego może wyjść :) Czy ktoś z Was już próbował wysiewać?
listek_ludwin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 maja 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Re: Frithia pulchra

Post »

dagg - czy ostatecznie wyszło coś z tego siania? Czy nasiona uzyskałaś celowo zapylając kwiat czy to efekt samozapylenia? pytam bo moja roślina właśnie wypuszcza kwiat a lubię wszelkie eksperymenty z pozyskiwaniem nasion ze swoich roślin więc pewnie i tu będę próbował.
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Frithia pulchra

Post »

Moja roślinka lato spędzała na balkonie i to efekt naturalnego zapylenia przez owady.
Kilkumiesięczne siewki wydałam pewnej osobie, zachwyconej tą roślinką. Zapytam się przy następnej okazji, jak się mają. Teraz siewki miały by rok.
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Frithia pulchra

Post »

Moje marzenie o frithii wreszcie się spełniło, mam, tylko że...

1) czy to aby na pewno frithia? Jak odróżnić ją od fenestrarii, jeśli nie kwitnie? Na końcu jednej z łodyżek wisi coś jakby uschnięty pąk/ sakiewka (z nasionkami?)
Obrazek

2) część łodyżek jest nadłamana/ podeschnięta, część zaczyna tracić turgor. Roślina była bardzo ściśnięta, korzenie przerastały doniczkę. Na razie dostała nową, większą, wypełnioną podłożem dla sukulentów. Co robić dalej, żeby jej nie zmarnować? Można podlać? Jak często się to to podlewa? Pomocy!
listek_ludwin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 maja 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Re: Frithia pulchra

Post »

Moim zdaniem to jest jednak Fenestraria ze względu na kształt i gładkość liści.
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Frithia pulchra

Post »

tak, teraz to i ja tak uważam. Wciąż jednak nie wiem, co z nią robić - część łodyg traci turgor, ale druga część jest popękana z przewodnienia...
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Frithia pulchra

Post »

Podlewa się ją w czasie zimowania czy sucho przez całą zimę jak litopsy? I czy w ogóle zimują w takich samych warunkach???
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Frithia pulchra

Post »

Witam. Może ktoś doświadczony dokładnie napisać jak ją się uprawia? Własnie dostałem ją w prezencie i nie chciałbym jej zmarnować.
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Frithia pulchra

Post »

Nie jestem doświadczona, ale z tego co udało mi się ustalić muszą mieć przepuszczalne podłoże (z dużą ilością żwiru itp.), a zimę spędzać w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Podlewać raz na miesiąc małą łyżeczką. Chyba, że liście nie będą miękkie i pomarszczone, to wtedy lepiej nie ryzykować. Te rośliny łatwo gniją jak za dużo wody.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”