Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Jak to sie ma z kupnem, przewozem kaktusów pomiędzy krajami UE, z Wielkiej Brytanii do Polski. Nie będzie to zakup ale od znajomych kilka kaktusów, a może jak coś znajdę ładnego to i kupie :). Czytałem że przewożenie kaktusów jest zabronione ze środowisk naturalnych bo jest konwencja CITIES.
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Po unii możesz przewozić co chcesz o ile jest to legalne. Kaktusy w GB nie rosną. Na wszelki wypadek zostaw sobie paragon.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Właściwa nazwa konwencji to CITES. Informacje na jej temat oraz listę objętych przez nią gatunków roślin (i zwierząt) znajdziesz tutaj: http://www.cites.info.pl/
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Nie można przewozić roślin i zwierząt nie tylko miedzy krajem ojczystym a docelowym ale nie można ich przewozić przez wszystkie granice państw, które podpisały konwencję. Wewnątrz strefy Schengen nie ma tego problemu - można kaktusy swobodnie przewozić. Problemy pojawiają się przy lotach samolotowych - tutaj przechodzi się kontrolę bagażu i może pojawić się przy okazji problem z przewożeniem kaktusów. Podobnie może być z Wielką Brytanią. Za bardzo nie kojarzę, ale czy oni na pewno są w Schengen? Bo jeśli nie to przechodzi się normalną kontrolę celną a jeśli do tego dochodzi lot samolotem to służby lotniskowe i tak będą prześwietlać bagaż. Więc kaktusy będące w bagażu mogą stanowić jakieś niebezpieczeństwo. Jak się trafi na jakiegoś celnika służbistę to mogą być problemy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
echinopsis
200p
200p
Posty: 381
Od: 2 mar 2011, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Ja kilka krotnie przewoziłem kaktusy pomiedzy Irlandią a Polską.Bagaż był prześwietlany i nie wykryli roślin :wink: może miałem szczęście.
Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Problemów nie będzie, jeśli prześlesz je paczką. Samolotem raczej nie da się, chyba że będziesz miał szczęście.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Paczki podlegają tym samym przepisom. Są także kontrolowane przez urzędy celne jeśli są przesyłane spoza Schengen. Najwyżej zamiast listonosza do domy zapuka policjant.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
echinopsis
200p
200p
Posty: 381
Od: 2 mar 2011, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Jeśli chodzi o paczki to w przeciągu roku przyszły do mnie około 25 dużych paczek gównie z Niemiec,Polski ale też z Chin i indonezjii.Ja wysłałem 3 do polski i doszły bez problemów.
Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

blabla pisze:Paczki podlegają tym samym przepisom. Są także kontrolowane przez urzędy celne jeśli są przesyłane spoza Schengen. Najwyżej zamiast listonosza do domy zapuka policjant.
Cóż, rozmawiałem z ciotką, która aktualnie jest w Anglii. Powiedziała, że żadnej rośliny mi nie może przywieźć, jak przyleci bo mogłyby być czasem nieprzyjemności, ale jak chcę to mi bez żadnych problemów przyśle pocztą. ;)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

echinopsis pisze:Jeśli chodzi o paczki to w przeciągu roku przyszły do mnie około 25 dużych paczek gównie z Niemiec,Polski ale też z Chin i indonezjii.Ja wysłałem 3 do polski i doszły bez problemów.
Pozdrawiam ;:3
Ja natomiast znam kilku Czechów, którzy do dziś nie są w stanie opłacić wszystkich kar, jakie dostali za kaktusy przysyłane w paczkach. Zwłaszcza z Chin. Jest to ryzykowne o ile nie ma dołączony do przesyłki odpowiednich dokumentów CITES i fitosanitarnych.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Dzięki za odpowiedzi. UK częściowo przystąpiła do Schengen więc pewnie przepisy CITES obowiązują ich.
Awatar użytkownika
EmWu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 maja 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Przez ostatni miesiąc 2 razy wracałem do Polski samolotem i oczywiście 2 razy w bagażu miałem różne kaktusy gdzieś upolowane dziko rosnące przy drogach lub z pól Hiszpanii, Majorki. Żadnych problemów nie było :tan
Awatar użytkownika
Justyna86
100p
100p
Posty: 140
Od: 10 maja 2011, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przewóz kaktusów pomiędzy krajami UE

Post »

Będąc dwa lata temu na Krecie również przywiozłam sobie odnóżki opuncji rosnącej przy drodze. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że nie można tego robić. Na szczęście, na lotnisku nic nie odkryli i teraz sobie rośnie u mnie na balkonie :heja
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”