Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - pomoc w diagnozie choroby

Post »

Iwosia . Ja podlewam jak ziemia wysycha jak wiór . Czy też ostro przesuszałaś? Może zalegała woda w dolnej części doniczki ?

Mój 2 metrowy ma doniczke około 3.5 L
Maniak roślin egzotycznych :)
Awatar użytkownika
iwosia88
1000p
1000p
Posty: 2049
Od: 1 maja 2010, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - pomoc w diagnozie choroby

Post »

Przesuszałam i woda nie zalegała, otwór w doniczce też oczywiście był.
W miarę możliwości bardzo proszę o poradę, jak postępować z odrostami, które zostawiłam - wczoraj wieczorem je odcięłam i leżą na razie "luzem". Jutro już je dać do ziemi, czy jeszcze czekać? Wątpię, że je uratuję, ale będę próbować :wink:
Moje kwiatowe wątki i nie tylko ;) Zapraszam :)
Spróbuj żyć tak, żeby ktoś dzięki Tobie powiedział: "Tak, jestem szczęśliwy"...
Iwona :)
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - pomoc w diagnozie choroby

Post »

Ja z wilczomleczem zacząłem od małej jak to nazwać gałązki oderwanej u ciotki od dużego wilczomlecza . Przywiozłem go do domu od razu do ziemi i dziś ma ciut ponad 2 metry :)

Jeśli odratowane twoje małe wilczomlecze są twarde i nie za duże to powinny sie przyjąć .
Maniak roślin egzotycznych :)
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witam.
Mam dwa dość stare wilczomlecze, pewnie po 20 lat maja. Jakoś dwa lata temu po zimie,zżółkły im łodygi w niektórych miejscach, górne części łodyg zrobiły się miękkie i zwiędły. Ogólnie już spisałem je na straty,ale w tym roku wypuściły małe listki na czubkach. Tak sie zastanawiam,że może jednak idzie uratować te roślinki? zamieszczam fotki jak to wszystko wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Przede wszystkim stanowisko - to jest roślina i potrzebuje światła i słońca, a nie miejsca gdzieś w ciemnym kącie... Postaw go przy oknie.
Dwa podłoże, prawidłowe to ziemia do sukulentów i gruboziarnistego piasku.
Podlewanie, jak przeschnie całkowicie podłoże.
To wszystko.
Na wiosnę zrób przycięcie, wtedy powinien się rozkrzewić, a z sadzonek wierzchołkowych będziesz miał nowe rośliny. Z tego pierwszego, to bym zostawił tylko sadzonki, a resztę zdrewniałą bym wywalił.
Sadzonki przed posadzeniem do całkowicie suchego podłoża (ziemia do sukulentów i gruboziarnistego piasku w proporcji ok. 1:1) muszą przez dwa, trzy dni przeschnąć, miejsce cięcia dodatkowo posypujesz cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

te roślinki stoją w tych miejscach od dobrych kilkunastu lat i zawsze dobrze rosły,jest to przeszklona weranda, a na wiosne przesadziłem je do ziemi z piaskiem, przy okazji przesadzania innych roślinek to pomyślałem sobie,że te też przesadze,a może coś z nich bedzie. podlewana bardzo rzadko,praktycznie tylko do suchej ziemi. Dzięki za szybką odpowiedz :)
to może tą pierwszą roślinke też zrobić tylko sadzonki,a tą zdrewniałą część wywalić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

No i co że stoją? A jak wyglądają? One zupełnie inaczej (lepiej) by wyglądały, jakby miały zapewnione podstawowe warunki uprawy.
Tak, jak napisałem wcześniej każda roślina potrzebuje światła, a większość również słońca w różnej ilości.
Tego drugiego bym zostawił, tylko odciął gdzieś tak w połowie - tam gdzie jest jeszcze zielona część, wtedy powinien się rozkrzewić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

a to nie jest tak,że w tej zdrewniałej części on nie jest po prostu suchy, czyli martwy?i jak go przytne to przez tą zdrewniałą część i tak nie będzie pobierał wody z doniczki? Jedną zdrewniałą odnoge wyciąłem i widać,żę jest całkowicie sucha z dziurą w środku. te roślinki przez całe lata wyglądały dobrze,miały listki i były całe zielone,dopiero po tej jednej zimie coś sie z nimi stało,nie wiem,może miały za mokro,a może za zimno? jest to przeszklona weranda od strony południowej,więc jest dużo światła,stoją jakieś 1,5m od okna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Te wilczomlecze drewnieją od spodu i jest to normalne zjawisko starzenia - w naturze to są po prostu drzewa.
Natomiast 1,5 metra od okna to za daleko dla tych roślin. To co jest jasno dla Ciebie, nie oznacza tego samego dla roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Ten ma tylko 8 lat.
Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witam, chciałbym zrobić porządek ze swoim wilczomleczem. Ma ponad dwa metry wysokości i po środku wyrasta sporo młodych pędów, są dość długie, nie ładnie to już wygląda. Mam taki plan...na początku Marca(czy lepiej kiedy już zacznie coś puszczać?) przyciąć kilka najwyższych odrostów, ukorzenić, a potem, np. w maju przesadzić go całego do jednej doniczki z tymi ukorzenionymi odrostami. Jak myślicie to będzie dobre rozwiązanie?Nie zaszkodzi roślinie? Nie pamiętam czy był kiedykolwiek przesadzany...chyba że we wczesnej młodości.
Czy rozłożyć to na dłuższy okres? Na wiosnę zrobić sadzonki a dopiero za rok wszystko przesadzić razem?



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Przesadź, odczekaj parę tygodni i wtedy poprzycinaj. Sadzonki ukorzenił bym w osobnej doniczce w mieszance ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji 1:1 albo nawet 1:2. Dopóki nie wypuszczą korzeni jedynie co jakiś czas delikatnie spryskujesz ziemię. Dopiero po wypuszczeniu nowych korzeni, możesz je dosadzić do rośliny matecznej. Osobiście zrobił bym to nawet dopiero za rok. Choć możesz spróbować i latem.
Dobra rada, młode sadzonki dobrze je postawić na parapecie, nie będą się wyciągać. Firanka zabiera światło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania,problemy, choroby

Post »

Dzięki Norbert ;) To może już w tym roku niech sobie rośnie w tej doniczce, a zrobię tylko sadzonki i za rok przesadzę do nowej ziemi i doniczki wszystko. One nie lubią podobno przesadzania, a szczególnie starsze egzemplarze wiec po co je przesadzać w tym roku a następnego znów rozgrzebywać...Jak myślisz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”