Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
upeer
 Tytuł: Re: Liście na kaktusie
PostNapisane: 11 maja 2019, o 12:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzięki za odpowiedź. Tyle lat go miałem i nawet nie znalem jego nazwy. :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Moni2020
 Tytuł: Wilczomlecz choroby
PostNapisane: 6 maja 2020, o 12:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam serdecznie. Posiadam wilczomlecza, który ma już około 6 lat. Był przesadzany w tym czasie 2 razy, ostatni raz w kwietniu- do podłoża dla kaktusów i z drenażem. Rósł na zachodnim parapecie i miał się dobrze. Wystawiłam go jednak parę tygodni temu na balkon i chyba źle mu to zrobiło,gdyż pogoda była zmienna i mimo zadaszenia balkonu mógł dostać więcej wody niż potrzebował,temperatura też parę razy spadła. Dołączam zdjęcia z niepokojącymi zmianami jakie się na nim pojawiły. Wyczyściłam go wacikiem i spryskalam wczoraj preparatem biochron (na bazie czosnku i octu).
Czy da się go jeszcze uratować? Od dziś jest w mieszkaniu. Czy mogę go jeszcze rozsadzać, ma około 110 cm
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

dorotaamelia
 Tytuł: Wilczomlecz trójżebrowy choroba
PostNapisane: 31 maja 2020, o 15:36 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Też poproszę o poradę z wilczomleczem trójżebrowym. Wzięłam go od sąsiadki, gdzie przeleżał w kącie garażu kilka dobrych lat skazany na straty. U mnie od 2 lat, nie miałam z nim problemów, bardzo odżył i dobrze się prezentował, nawet po zimie. A teraz nagle żółknie, łodygi zrobiły się miękkie i zaczęły opadać. Większość tych wiszących odcięłam, ale właściwie cały zrobił się zółty i podejrzewam że w kolejnych dniach dalej będą opadać pozostałe łodygi.
Na pierwszym zdjęciu pomarszczona i miękka część, taka jak ta które odcięłam, a na drugim mocno zżółknięta ale twarda, którą nie wiem czy się przejmować.
Podejrzewam że go przelałam. Pytanie czy mogę go jakoś uratować teraz?
Ziemia jest zupełnie zwyczajna, nic nie zmieniałam odkąd go mam.
Na dodatek pies go ostatnio zrzucił i zobaczyłam, że korzenie ma wielkości pięści. A ma około metr i dużo rozgałęzień.
Stoi około 3 metry od okna balkonowego południowego. Teraz przestawiłam pod samo okno.

Obrazek
Obrazek

norbert76
 Tytuł: Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby
PostNapisane: 31 maja 2020, o 16:48 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No cóż, czego oczekujesz jak zagwarantowałaś roślinie nieprawdłowe warunki uprawy i pielęgnacji? Cudem jest, że w takich warunkach przeżyło 2 lata... Szkoda, że od razu nie poczytałaś o właściwej pielęgnacji.

Przede wszystkim stanowisko, w takiej odległości to możesz postawić sztuczne kwiatki, a nie żywe rośliny. Większość sukulentów potrzebuje słońca, słońca i jeszcze raz słońca.
Ten wilczomlecz powinien stać tuż przy oknie.

Druga istotna sprawa, to podłoże. Sukulenty nie mogą rosnąć w jakiejś tam zwykłej ziemi, a w specjalnie przygotowanej mieszance. Prawidłowa to mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1.

Sukulenty podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, a w okresie jesienno-zimowym ograniczasz je do minimum.

Przelanego sukulenta, a zwłaszcza takiego do którego wdała się infekcja dość ciężko uratować.

Wszystko co jest miękkie wywalasz. To co jest żółte już jest zainfekowane, więc prędzej czy później również najprawdopodobniej stanie się miękkie, więc to także bym odciął.
Zostawiasz tylko to co jest zielone i twarde.

Oczywiście musisz przesadzić i na koniec zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 72 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości