Echeveria

ODPOWIEDZ
klapton
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 lip 2018, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Eszewerie umarły?

Post »

Cześć,

jakiś czas temu zakupiłam kilka eszewerii. Skuszona pięknymi fotkami w internecie, przesadziłam wszystkie do szklanego naczynia (2 pierwsze zdjęcia). Posadziłam je w ziemi dla sukulentów i kaktusów. Naczynie nie miało dziur na odpływ wody, ale czytałam, że wystarczy je podlewać nie zalewając rozet i wszystko będzie ok. Niestety zrobiłam drenażu. Podlałam je dopiero po jakichś dwóch tygodniach od przesadzenia.
Potem chyba zostały jeszcze podlane dwa razy i wydaje mi się, że to było dla nich za dużo. W sumie jakieś 3 podlania w ciągu 1,5 msca. Kwiatki zaczęły tracić sprężystość i potem zaczęły tracić liście. Część ulatywała sama, część zeschnęła i uleciała lub musiałam je oderwać. W celu odratowania ich przesadziłam je z powrotem do osobnych doniczek do ziemi uniwersalnej jakieś 2 tygodnie temu i nic z nimi więcej nie robię. Nie wiem czy mają szancę jeszcze jakoś przeżyć i nie marnieć już? Czy mogę coś jeszcze zrobić? Załączam ich stan na dzień dzisiejszy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Eszewerie umarły?

Post »

3 i 4 zdjęcie od końca nie do uratowania, reszta raczej powinna odżyć. Zdecydowanie za dużo wody w za krótkim czasie. Na Twoich zdjęciach widać jak rośliny zaczęły się wyciągać. Kilka rad:
1. Podłoże bardzo mocno przepuszczalne, 2/3 drobny żwir, 1/3 może być ziemia do kaktusów
2. Nie podlewaj w zależności od tego kiedy ostatnio były podlane tylko wtedy kiedy podłoże będzie suche.
3. Jeśli mają być w domu to musisz im zapewnić jak najwięcej słońca, południowy parapet.
4. Drenaż i doniczki z odpływem to podstawa do odprowadzenia nadmiernej ilości wody i prawidłowego oddychania, unikniesz gnicia.

Powodzonka z podopiecznymi. ;)
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
klapton
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 lip 2018, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eszewerie umarły?

Post »

Dziękuję za odpowiedź! :) Póki co zrobiłam im gruby drenaż z kermazytu i mają ziemię uniwersalną, bo akurat taką miałam, a szybko chciałam odratować to, co zostało.
Czyli uważasz, że 3 i 4 wyrzucić? Może spróbować jeszcze jakiejś metody? Nie wiem na co liczę, bo widzę, że całkem obleciały i te kikuty są bardzo suche, ale nadzieja umiera ostatnia...
Niestety południowego parapetu nie mogę im zapewnić, mam tylko okna od wschodu (mieszkanie na parterze) i jest z nim dość ponuro, ale no to już trudno, jeśli nie będą chciały żyć w takim nasłonecznieniu, to zrezygnuję z hodowli takich gatunków... :( a póki co walczę!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Niestety wpierw trzeba poczytać o wymaganiach uprawowych, pielęgnacyjnych, a dopiero potem kupować rośliny. Inaczej szkoda roślin.
Wschodni parapet może być, ale zimą musisz zapewnić niską temperaturę - poniżej ok. 10 stopni.
3. i 4. śmietnik.
Nie możesz sadzić do takiej ziemi, którą akurat masz pod ręką. Sukulenty wymagają mocno przepuszczalnego podłoża z dużą zawartością żwirku.

PS. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki i z już istniejących wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Z tych, co jeszcze żyją możesz oderwać po liściu i spróbować rozmnożyć :) przejrzyj wątek viewtopic.php?f=30&t=37002
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Echeveria

Post »

W październiku bez sztucznych lamp raczej nie rozmnożysz już sukulentów
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Zaryzykować warto - ja w ubiegłym roku właśnie w październiku próbowałam ukorzenić z listków sukulent (haworcję) i się udało (pomimo iż nigdy wcześniej nie ukorzeniałam sukulentów) bez żadnego doświetlania - na parapecie północnym, dopiero wiosną jak już były małe roślinki przeniosłam na południowy, by się nie wyciągały). Ja bym na Twoim miejscu zaryzykowała, nie masz nic do stracenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Chodzi o 3 i 4 zdjęcie przedstawiające pojedyncze rośliny, tam nic nie ma tylko kikuty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gwiazdka99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 gru 2019, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

usychające liście eszewerii

Post »

witam serdecznie. Od około 2 tygodni mam eszewerię, którą zamówiłam przez stronę internetową. Nie przesadzałam jej, gdyż na tamtej stronie zalecano tego nie robić. Podlałam ok 20-30ml wody. Po kilku dniach pojedyncze listki zaczęły robić się sflaczałe a następnie kurczą się i zasychają. Myślałam, że to zbyt mała ilość wody bo podłoże było suche więc podlałam ponownie. Niestety to nie pomogło i kolejne listki usychają. Nie wiem co robić, bardzo proszę o pomoc. Wysyłam zdjęcia przedstawiające proces usychania liści.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/dddeebeb8becbc04
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f3e835b21d874524
https://www.fotosik.pl/zdjecie/326b323f7e414dfa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Rośliny, a zwłaszcza sukulenty przesadzamy niezwłocznie po zakupie.
Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1.
Druga sprawa, co to za aptekarskie podlewanie? Jak taka ilość ma nawodnić cały system korzeniowy?
Po przesadzeniu odczekaj tydzień i wtedy podlej większą ilością wody. Następnie do wiosny nie częściej niż co około 3 tygodnie. Postaw na słonecznym parapecie. Eszewerie, jak i większość sukulentów wymaga słonecznego stanowiska. Dobrze jest w okresie jesienno-zimowym zimować w niskiej temperaturze, w okolicach 10 - 12 stopni.
Aha, doniczkę postaw na podstawce, w żadnym wypadku nie wstawiaj do osłonki.
PS. Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattt93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 gru 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Moja eszeweria ma wątłe, oklapniete liście ale mocno trzymają się łodygi. To oznaka, że ma za mało czy za dużo wody?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Wrzuć zdjęcia i opisz dokładnie warunki uprawy, włącznie z podlewaniem i stanowiskiem oraz podłożem.
Z doświadczenia z tego wątku, mogę jednak postawić na nieprawidłowe podłoże oraz podlewanie i stanowisko, czego efektem jest przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattt93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 gru 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Stanowisko słoneczne (południowo zachodnie), podłoże do kaktusów i sukulentów. Podlewanie raczej umiarkowane, ostatnio trochę mocno przesuszona była.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”