Echeveria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Dla niezahartowanej ok. 8 - 10 stopni. Oczywiście w takiej temperaturze nie podlewasz, aż do wiosny. Jak masz, a z tego co kojarzę, południową wystawę i liście na wiosnę zaczną się marszczyć, to możesz już wtedy przestawić z zimowiska na cieplejsze stanowisko i zacząć podlewać. Wtedy trzeba też przesadzić jeśli nie będziesz robić tego teraz. W sezonie bardzo ładnie rośnie na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

A czy mogę ją teraz przesadzić (oczywiście w suche podłoże - podsuszę najpierw a właściwie wysuszę) i od razu wynieść w temp. 11 stopni? (tyle dziś było na poddaszu wieczorem, w dzień jak świeci słońce to nawet na parapecie południowym jest tam 20 stopni - czy te różnice mogą być, czy lepiej przestawić je na północny parapet - bo takowy też tam jest)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Ja zawsze przesadzam sukulenty po zakupie niezależnie od pory roku (za wyjątkiem upalnych dni), więc możesz to teraz zrobić. Teraz nawet lepiej, bo nie będziesz podlewać więc ew uszkodzenia korzeni zdążą się spokojnie zagoić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

No to super, wobec tego suszę podłoże i przesadzam (z kaktusami ostatnio zakupionymi chyba też to zrobię przy okazji - jak się bawić to na całego - mąż mi często mówi, że nie wyrosłam z piaskownicy, bo moje ulubione zabawki to wiadereczko i łopatka).
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Echeveria

Post »

Moje dwie echeverie Perle von Nurnberg zdecydowanie gorzej znoszą zimowanie niż pozostałe gatunki i nieco kiepsko wyglądają. Reszta ma się nieźle w temp. ok 10 stopni i na południowym parapecie.
Myślicie, że to z powodu tego, że potrzebują więcej słońca niż inne gatunki ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

A co marszczą się?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Echeveria

Post »

Straciły na jędrności i dużo dolnych liści uschło.
Podlewam zimą tak jak wszystkie inne sukulenty raz na ok 3 tygodnie

Obrazek
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

No niestety, akurat ta eszeweria chyba najbardziej jest wrażliwa na dłuższe przesuszenie podłoża. Moja jest jeszcze bardziej pomarszczona, ale od jesieni może ze dwa razy podlałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Echeveria

Post »

Ta eszeweria tak jak i inne w starszym wieku tworzy krzak. Naturalną rzeczą jest że zasusza i zrzuca starsze liście.Nie ma co się przejmować tym że jest pomarszczona. To lepsze niż gdyby rosła w zimie
prowadząc bladozielone wątłe pędy, wybujałe przez brak światła.Na wiosnę wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Echeveria

Post »

U mnie to już historia z tym sukulentem .Jedna,która mi kwitła padła przez wysoką temperaturę zimowania jej nie zrobiłam.Kupiłam w zeszłym tygodniu w biedronce podobną spróbuję od początku.
Obrazek ten grzejnik na dole jest wyłączony całą zimę
Kinia34
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

Moja ma kiepskawe warunki do zimowania - ok. 18°C, 70 cm od południowego okna. Lepiej nie będzie, niestety, może za rok w nowym domu.
I tak z jednej dużej, kwitnącej w zeszłym sezonie rozety mam krzaczek z ok. 20-25 małymi rozetkami na wysuszonych gałązkach. Zastanawiam się, co zrobić z nią dalej. Pozwolić na spokojnie odbić na wiosnę w pełnym słońcu? Czy poobcinać te rozetki i posadzić na nowo?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Jak to wygląda na zdjęciu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

norbert76, jest mi dosyć wstyd umieszczać tutaj ten obraz nędzy i rozpaczy, ale co mi tam - w końcu to forum ma cel edukacyjny (też ;) ).
Taka chuda bida została po zimie:
Obrazek
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”