Echeveria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Problem nie leży po stronie, że miała za sucho ale obok za ciepło, zbyt ciemne stanowisko. Dwa, za duży pojemnik, eszewerie jak w zasadzie wszystkie sukulenty lubią ciasne pojemniki. Co prawda swoje też ma posadzone w takie kaktusiarki, ale mam je bardzo gęsto posadzone.
Nie wiem czy podłoże nie jest zbyt żyzne.
Tak więc przesadź do nowego podłoża, standardowej mieszanki ziemi i żwirku w proporcji 1:1, mniejszej doniczki i postaw na słonecznym parapecie. Podlej delikatnie po tygodniu, teraz już jest coraz więcej słońca więc powinna się zregenerować. Pod koniec marca będziesz mogła zrobić pierwsze nawożenie, ale skromnie połową zalecanej dawki - poszukaj nawozu do sukulentów. Po przymrozkach wystaw na balkon/taras. Z początku lekko cieniuj i stopniowo przyzwczajaj do słońca. Po jakiś dwóch tygodniach możesz spróbować wystawić na pełne słońce. Po sezonie jej nie poznasz. :wink:
Jolek, wzorcowy pokrój. ;:333
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

Jolek, norbert ? ślicznie dziękuję za odpowiedzi! Zrobię jak radzicie - i na razie zostawię bez przycinania, może dziabnę jej ze dwie rozetki dla testu jak się przyjmą :)
Akurat podłoże, choć nie widać za dobrze, ma właśnie żwirkowo-ziemiste 1:1, może nawet z przewagą żwirku. Też nie wiem, niestety, jaka odmiana.
Na szczęście już w przyszłym roku będę mieć możliwość godnego zimowania, a przynajmniej powinnam :D


Jolek, przecudny egzemplarz :)
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Jolek, ciekawa jestem ile ma lat ten piękny okazik,młody to nie jest chyba ale uroda młodej damy,gratuluję.
Rzadko można na forum takie egzemplarze ogladać,moje rosną pojedyńczo ale ja od roku je mam dopiero. ;:173
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Asia, możesz też część odmłodzić, odciąć wierzchołki i po przesuszeniu na nowo ukorzenić w tym samym podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Echeveria

Post »

A moja będzie w końcu kwitła. ;:173
Obrazek

Trochę to trwało, bo choć co roku trzymam je zimową porą w chłodzie,
to dopiero w tym roku zdecydowała się na kwiaty.

edit.
Może ktoś wie co to za gatunek?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Echeveria

Post »

Nie dziękuję aby nie zapeszyć :D ale cieszę się ze Wam podoba się mój egzemplarz,
Swego czasu miałam różne echeviere które próbowałam hodować pojedynczo i nieraz z różnym skutkiem.
Swoją sadzonkę przywiozłam z Irlandii 4 lata temu w okresie zimowym. Tam jest jako całoroczna, bezproblemowa,samowystarczalna roślina.
Zachwyciłam się widokiem spływającej kaskady w okrągłych donicach czy ,,wylewające się " z skrzynek na parapecie. To miało sens i wdzięk. Postanowiłam też tak poprowadzić swoją roślinę.Nie dbam o nią szczególnie.Podłoże od 4 lat nie wymieniane, bardzo przepuszczalne, szybko wysychające.Chodzi szczególnie o porę deszczową. Wystawiana od wczesnej wiosny na warunki zewnętrzne,lekkie przymrozki jej nie straszne jedynie zewnętrzne liście rozety zrobią się różowe.Co jakiś czas nawożona.Moja opieka to tylko co jakiś czas usunięcie jakiejś rozety. Nie usuwam już zaschniętych liści bo jak zauważyłam stwarzają one swój mikroklimat wewnątrz donicy i pozwala też rosnąć rozetom wyrośniętym na zewnątrz. W okresie zimowym stoi w jasnym ale zimnym miejscu, nie spadająca poniżej 0*C. Też lekko podlana lub od wewnątrz troszkę spryskana jak mi się przypomni. Jednak największe rozety rozwijają się gdy rośnie na zewnątrz.
Ot, taka historia tej rośliny.
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Bardzo dziękuję za informację.
Między wierszami można wyczytać, że to samoobslugowe i twarde rośliny o pięknym pokroju.
Jestem zachwycona. ;:108 ;:108
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Muszą mieć tylko maksimum słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Echeveria

Post »

Czy skracacie korzenie eszewerii przy przesadzaniu?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Czasami ale to zależy od ich wyglądu, tak dla zasady to nie obcinam ;:185

edit
To moje nowe dostane,ukorzenione od września,chyba się udało. ;:138
Nazwy niestety nie znam,ofiarodawczyni też nie zna.
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Echeveria

Post »

Wera, dziękuję.

No i wreszcie zakwitła ;:173

Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Hm....no cudnie kwitnie.
Jak długo trzeba było czekać aby zakwitła?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Echeveria

Post »

Dziękuję ;:3

Mam tę eszewerię kilka lat, 4 ?, 5 ?, i już mnie to wkurzało, że nie chce kwitnąć, bo była zawsze zimowana w chłodzie.
Tej zimy zaczęła wypuszczać w chłodnej spiżarni pędy z kwiatami i wtedy ją zabrałam do cieplejszego pokoju.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”