Echeveria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Rozmnażanie echeveria Problemy z roślinką

Post »

Liście kładłem tak jak widać na zdjęciach, delikatnie przysypując część oderwaną ziemią. Co do roślinki matki to urwałem 1cm powyżej uszkodzonej łodygi i też do ziemi.
Mam nadzieje, że uda Ci się coś uratować, u mnie jak widać postęp jest.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmnażanie echeveria Problemy z roślinką

Post »

Od razu zraszać podłoże, czy powinny poleżeć w suchym? No i jak ze słońcem, wystawiać nań, czy raczej w suchym, zacienionym miejscu?
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź :)
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Rozmnażanie echeveria Problemy z roślinką

Post »

z podlewaniem u mnie było różnie, raz liście pływały bo ja miałem na podstawce od doniczki, a potem kilka dni bez wody. Generalnie starałem się podlewać i czekać aż podłoże całkiem przeschło. Coś wyrosło to chyba nie jest źle
karolcia604
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 mar 2013, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Echeveria - pytanie

Post »

Witam,
Zimuję moją Echeverię w temp. ok 10-12 stopni. Chciałabym ją przynieść z powrotem do domu, jednak od początku stycznia zaczęła wypuszczać młode rozety, a także pędy kwiatowe. W tej chwili wyrastają 2 nowe, a trzeci zaczyna kwitnąć. Zastanawiam się co w takiej sytuacji powinnam zrobić, nie chciałabym jej zaszkodzić wnosząc ją do domu w 2x wyższą temperaturę. Czy mogę ją przynieść, czy raczej powinnam zostawić w niższej temperaturze, aby zakwitła? Z góry dziękuję za odpowiedź.

W tej chwili wygląda tak:

http://img28.imageshack.us/img28/2736/1160635.jpg


http://img692.imageshack.us/img692/4189/1160640.jpg


http://img854.imageshack.us/img854/8972/1160637.jpg
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Przesadzanie eszewerii

Post »

Witam Was wszystkich, mam pewien problem z przesadzeniem mojej eszewerii, o takiej, ponieważ ma ona bardzo rozłożyste liście rosnące w dół i płytki system korzeniowy. Nie mogę jej odpowiednio umieścić w doniczce, ciągle się chwieje... Może ktoś ma jakiś sprawdzony sposób na przesadzanie takiej eszewerii?
karolcia604
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 mar 2013, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria - pytanie

Post »

Witam:) Ja przesadzałam niedawno moją Echeverię, miałam podobny problem, bo liście zasłaniają brzegi doniczki. Starałam się ją trochę przechylać na boki i wtedy dosypywałam ziemi
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie eszewerii

Post »

Magdalenka88 pisze:Witam Was wszystkich, mam pewien problem z przesadzeniem mojej eszewerii, o takiej, ponieważ ma ona bardzo rozłożyste ...
Zawsze też możesz posadzić do miski o średnicy nieco większej niż średnica rozety, wtedy masz miejsce do wsypywania ziemi - ja np. używam do tego łyżeczki do herbaty. Ważne, żeby co jakiś czas, po wsypaniu nieco ziemi, kilka razy obstukać miskę z rośliną o podłoże. I tak parę razy naprzemiennie: trochę ziemi/obstukiwanie. Ziemia wtedy dobrze się układa się w doniczce. Pamiętaj też, że i tak roślina może się z początku trochę się chwiać, po jakimś czasie jednak, jak powiększy się system korzeniowy, chwianie to powinno zniknąć. Zresztą przecież nie przestawiasz cały czas rośliny, jak będzie stało w jednym miejscu, początkowe chwianie nie powinno być problemem. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hanka101
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1345
Od: 31 mar 2013, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Echeveria - pytanie

Post »

Witam ;:7
mam kilka odmian echeverii, ostatnio zauważyłam, że mój black prince znacznie się wydłużył. :|
Z tego co wiem jest to objaw zbyt małej ilości światła, jednakże mój książę stoi na podwórku na kwietniku od południowo-wschodniej strony i raczej na brak światła nie może narzekać. 8-)
Jeśli ktoś wie czym to może być spowodowane i jak temu zapobiec, będę wdzięczna za dobre rady ;:180
Pozdrowienia Hania
Zapraszam do mojego wątku: Cz. 1 i Część 2
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie eszewerii

Post »

norbert76 pisze:
Magdalenka88 pisze:Witam Was wszystkich, mam pewien problem z przesadzeniem mojej eszewerii, o takiej, ponieważ ma ona bardzo rozłożyste ...
Zawsze też możesz posadzić do miski o średnicy nieco większej niż średnica rozety, wtedy masz miejsce do wsypywania ziemi - ja np. używam do tego łyżeczki do herbaty. Ważne, żeby co jakiś czas, po wsypaniu nieco ziemi, kilka razy obstukać miskę z rośliną o podłoże. I tak parę razy naprzemiennie: trochę ziemi/obstukiwanie. Ziemia wtedy dobrze się układa się w doniczce. Pamiętaj też, że i tak roślina może się z początku trochę się chwiać, po jakimś czasie jednak, jak powiększy się system korzeniowy, chwianie to powinno zniknąć. Zresztą przecież nie przestawiasz cały czas rośliny, jak będzie stało w jednym miejscu, początkowe chwianie nie powinno być problemem. :wink:

O właśnie, że też na to nie wpadłam! To świetny sposób z tą łyżeczką od herbaty... Bardzo dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
Marlenka X
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 1 cze 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z eszewerią

Post »

Witam :wit , nabyłam jakoś tak w czerwcu eszewerię i uprawa odbywała się bez problemowo :D W tej chwili roślina rośnie do góry (wydłuża się :?: ), a spodnie listki usychają :( Stoi na wschodnim oknie, podlewam skromnie i rzadko co 2 tygodnie. Pomożecie? ;:131

Znalazłam taką radę "Echeveria to sukulent, który ZAWSZE rośnie w górę. Taka jej zaleta! Niektóre rosną wolniej, niektóre szybciej. Aby właśnie nie pozostała tylko łodyga z rozetą na górze, należy odciąć czubek. Ten prosty zabieg spowoduje, że roślinka wytworzy odłodygowe oraz wierzchołkowe rozetki, czyli innymi słowy - zacznie się pięknie krzewić. Odciętą rozetę można spróbować ukorzenić (wsadzić jak jest do ziemi, po obsuszeniu jedno-dwudniowym), lub położyć jędrne liście na substracie." i sama nie wiem co zrobić ;:129 Jak dam radę to wrzucę jutro zdjęcie :)
Miłego dnia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z eszewerią

Post »

Witaj :wit
Moje eszewerie również trzymam na wschodniej stronie, z tym że od wiosny do jesieni stoją na dworze (graniczną temp. są nocne spadki do +5 stopni). Jeśli nie masz warunków, możesz z powodzeniem trzymać również w domu, z tym że muszą mieć, jak najwięcej słońca (oczywiście powinny być do niego stopniowo przyzwyczajane, jeśli w okresie zimowym miały niedostatki słońca). Najlepsza byłby południowa, ale inne stanowiska też mogą być. W każdym razie muszą mieć jasno, inaczej mogą się nieco wyciągać. Tworzenie się charakterystycznego "pieńka", może też być tego przyczyną, choć dla części eszewerii to normalny pokrój, tak jak schnięcie dolnych listków.
W kwestii odcinania górnej rozetki, to tak jak napisałaś można spokojnie tak zrobić, z tym że ja bym poczekał z odcięciem do wiosny - teraz wchodzą w stan spoczynku zimowego. Zasady postępowania z tym związane, o których napisałaś, będą prawidłowe.
pozdrawiam :D
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Marlenka X
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 1 cze 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z eszewerią

Post »

Dziękuje Ci bardzo za odpowiedź Norbert :D Już myślałam, że ją ukatrupiłam ;:173 Niestety okna południowego nie mam, ale na naszym zachodnim jest dużo światła, więc tam ją przeniosę :) A na wiosnę odetnę czubek i spróbuje ukorzenić. Wklejam zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Miłego dnia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z eszewerią

Post »

Wygląda dokładnie, jak moja po okresie zimowym, czyli efekt zbyt małej ilości słońca, ale na zachodniej stronie powinna już lepiej wyglądać. Wyciąganie, to generalnie kwestia kosmetyczna, nic jej nie będzie, nieźle wygląda Twój egzemplarz.
pozdrawiam :wit
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”