Echeveria

ODPOWIEDZ
mattt93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 gru 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Mam dwie eszewerie podobne warunki z tym że jedna na wystawie zachodniej i jedna jest ok, a druga oklapła (była przesuszona)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Nie patrz na drugi egzemplarz, bo do każdej rośliny podchodzimy indywidualnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gwiazdka99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 gru 2019, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

mattt93m pisze:Moja eszeweria ma wątłe, oklapniete liście ale mocno trzymają się łodygi. To oznaka, że ma za mało czy za dużo wody?

Po odwiedzeniu kilku stron dowiedziałam się, że jeżeli liście trzymają się mocno łodygi to ma za sucho a jeżeli odpadają przy nawet delikatnym dotknięciu to jest przelana. Natomiast znam tylko teorię a sama nie potrafię ratować swojej chorej eszewerii :( oby Tobie się udało!

Polecam tą stronę, z której korzytstałam: https://succulentplantcare.com/how-to-t ... r-watered/

Tutaj masz cytat: "Here?s how you can tell whether a plant drop leaves from over or underwatering: An overwatered plant will drop its leaves very easily, even from just a slight touch; whereas an underwatered plant will drop its bottom leaves that are brown, shriveled and dried up. "
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Dostałam taką ładną roślinkę, rozpoznaną jako echeverię viewtopic.php?p=6218066#p6218066 chociaż to nie moja bajka..nie mam żadnego doświadczenia.
Wydłubałam jakieś włóknisto-torfowe w 90% suche podłoże, przesadziłam w mineralne i co teraz?
Korzenie miała ładne, ale zapewne trochę je uszkodziłam. Postawiłam w cieple w bardzo jasnym miejscu. Może tak stać?
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Echeveria

Post »

:wit yanina_19- ja na twoim miejscu przeniósłbym echeverie do chłodnego pomieszczenia (+5, +10°C) i bardzo mało podlewał (jak tylko liście zaczną się marszczyć) , ponieważ teraz, jeśli będzie podlewana zacznie się wyciągać i straci swój kompaktowy pokrój. Jak wiesz słońca jest znacznie za mało, aby takie sukulenty mogły prawidłowo rosnąć. Oczywiście jeśli masz możliwość doświetlania, to dobrze by to jej zrobiło. :D
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Maciek13 a czy ona mi teraz nie padnie w chłodzie jak jej praktycznie rozwaliłam całą bryłę korzeniową? Ręką to poprzednie podłoże wykruszałam, dość brutalnie, do czystego :wink:
Może ją niepotrzebnie teraz przesadzałam...ale już się stało.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Echeveria

Post »

Ja na twoim miejscu zostawił echeverie tam gdzie jest i delikatnie podlewał. Gdy wyrosłyby korzonki, zaniósłbym echeverie do chłodniejsze pomieszczenia i podlewał, ale dopiero wtedy, jak liście zaczną się marszczyć. Kiedyś miałem taki sam przypadek co ty i echeverie mi ładnie przezimowała do wiosny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Odradzał bym dawać do chłodu roślinę, która dotychczas była trzymana w cieple (u producenta i sprzedawcy). Może to spowodować szok termiczny.
Zimowanie w niskiej temperaturze można dać najlepiej wtedy, jeśli przynajmniej większość sezonu była trzymana na zewnątrz kiedy zdążyła się zaaklimatyzować do niższych wartości. Zawsze tak robię z nowo kupionymi sukulentami.
Osobiście dałbym do nowego podłoża i umieścił na nieco chłodniejszym parapecie i sporadycznie podlewał aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Ok, dzięki, to daję jej miesiąc na regenerację i będę obserwować.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

U mnie eszeweria po wykruszeniu torfu produkcyjnego regenerowała się trzy miesiące.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Echeveria

Post »

Po wsadzeniu do mineralnego podłoża liście mojej eszewerii zrobiły się bardzo cienkie. Dopiero po trzech miesiącach jej liście zaczęły wyglądać normalnie.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Echeveria

Post »

Dobry wieczór chciałabym pokazać swój sukulent. Echeveria troszkę ma brzydkich liści ale też są ładne zimuje mi teraz więc dużego przyrostu nie ma.Wyciągnęła się mocno. Ma temperaturę około 10 stopni. Dam jej szansę.
Obrazek
Kinia34
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

A ja dzisiaj przesadzałam mój nowy zakup
Obrazek
Namęczyłam się strasznie, bo coś mnie podkusiło i wczoraj wymoczyłam je w chemii. Wydłubanie tego kokosowego mokrego podłoża to jakaś masakra..a potem posadzenie w nowe podłoże do tej samej doniczki bez zniszczenia ;:223
Ale już mam wprawę, mogłabym przy taśmie robić :)

A ta, po przesadzeniu, pięknie rośnie.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”