Lithopsy - wysiew nasion

ODPOWIEDZ
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Mam do Ciebie Tomku (jeśli mogę się zwracać po imieniu) pytanie. Czy masz jakieś sprawdzone źródło nasion? chodzi mi o takie nie koniecznie sprowadzane z za granicy, ale jakieś takie co np w sklepie można dostać, albo zamówić, ale z Polski? i jeszcze drugie: jak przygotowujesz nasiona do wysiewu? moczysz je na noc w wodzie czy jak?a i odpowiadając na pytanie Mrofkus'a: tak testowałem i działa identycznie jak metoda przez podsiąkanie. Zależy tylko czy chcesz sie bawić w przekłuwanie doniczek (jeśli nie są przekłute i są bez podstawki) czy nie...
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

W Polsce nigdy nasion nie kupowałem. Nie ma u nas w kraju ofert, które byłyby dla mnie interesujące. Nasion nie moczę przed wysiewem, bo nie ma to większego sensu. Nic nie wiem o pozytywnym skutku takiego działania a przy ilościach nasion, które wysiewam (co roku są to setki porcji po kilkadziesiąt lub kilkaset nasion w porcji) byłoby to wyjątkowo uciążliwe zajęcie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

aha, dziękuję bardzo za odpowiedź.
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

bla bla w innym wątku odpisałeś mi że nawozisz od wysiewu u mnie jeszcze nic nie wzeszło wysiałem trzy dni temu lithopsy. Dziś kupiłem nawóz substrala do kaktusów nawozić tak jak na etykiecie czy zrobić słabszy roztwór? Mama jeszcze jedno pytanie jak czesto nawozić siewki dodam że są w prawie czysto mineralnym podłożu. Co myślisz o podawaniu nawozu strzykawką??
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Obecność nawozu lub jego brak przy kiełkowaniu nie ma znaczenia. Jak roślinki wykiełkują i pojawią się pierwsze korzenie to w podłożu muszą być jakieś sole mineralne, by roślinki mogły zacząć ich pobieranie. Bez tego długo nie pociągną. Ja nie przejmuję się za bardzo stężeniem nawozu. Leję na oko. Jeśli użyjesz stężenia zgodnie z etykietą to nie powinno być z tym większych problemów.
Już pisałem wcześnie, że osobiści dostarczam wilgoć do wysiewów przez spryskiwanie. Spryskuję wodą z dodatkiem Previcuru i nawozu mineralnego. Kuweta z wysiewami przykryta jest kawałkiem pleksi co daje prawie dokładną szczelność. Zatem przez pierwsze 3 miesiące moje siewki mają cały czas 100% wilgotność podłoża i powietrza. Każde spryskanie (a wykonuję je w pierwszym okresie średnio co 2 dni) dostarcza nowej dawki minerałów do podłoża ale przede wszystkim świeżego środka przeciwgrzybowego.
Za bardzo nie wiem, do czego miałaby służyć strzykawka. Wysiewy można podlać przez podsiąkanie lub spryskując z góry. Ale ponieważ zawsze wysiewy wymagają dużej wilgoci powietrza a zatem muszą być w jakimś prawie szczelnym zamknięciu (mini szklarenka, słoik, czy nawet nadmuchana przezroczysta i szczelnie zawiązana reklamówka) to dostarczanie wilgoci może następować bardzo rzadko lub niemalże wcale (np. wysiew do słoja).
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

z tą strzykawką chodziło mi o to, że to miało być jakby zakończenie rurki, jak ktoś ma doniczkę bez dziurek w dnie, a chce podlewać przez podsiąkanie i mu się troszkę nudzi...
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Moim zdaniem trzeba niesamowitego samozaparcia, by znaleźć doniczki do wysiewów bez otworów w dnie. Jeśli wysiewam nasiona do kuwety to robię w jej dnie otwory. Jeśli chciałbym zrobić wysiewy do kuwety bez otworów w dnie to z jej boku wkopałbym na stałe rurkę o średnicy ok. 2-3cm i w nią wlewałbym wodę. Kiedyś do kuwety wstawiłem pustą doniczkę 5x5cm i do niej lałem wodę. Też zdało to egzamin.
Nie mniej osobiście preferuję spryskiwanie siewek z góry niż podlewanie przez podsiąkanie. Przy wodzie z dołu górna warstwa podłoża lubi się nie nasączyć wystarczająco a przecież w tej warstwie rozwijają się drobne korzonki siewek. W takim układzie siewki przestają rosnąć lub nawet wysychają na śmierć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
nostadamus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

blabla pisze:Jeśli chciałbym zrobić wysiewy do kuwety bez otworów w dnie to z jej boku wkopałbym na stałe rurkę o średnicy ok. 2-3cm i w nią wlewałbym wodę.
właśnie o to mi chodziło :) a znaleźć doniczki bez dziur w dnie nie jest tak trudno. Wystarczy pójść do dowolnego ogrodniczego i wziąć pierwsze lepsze z półki
zapełniam parapet doniczkami z różnymi roślinami, np. kaktusami, papryczkami chili, cytrynami z nasion, itp. najwięcej mam papryczek wszystkie uzyskane samemu. mam ich 6 z tego 4 dosyć małe i 2 duże z których jedna nie wytwarza pyłku albo ja jestem ślepy...
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Jeżeli moje siewki stoją na zachodnim parapecie słończ maja od 14 do 18 to będzi ok ??
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Raczej nie będzie dobrze. Rośliny nie lubią takich warunków. W przedpołudnie stoją w cieniu i nagle, w ciągu dnia dostają pełną lampę. Postaraj się o okno o wystawie południowej, południowo-wschodniej lub ostatecznie wschodniej.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

chmmmm... nic nie zrobie musi już tak zostać nie mam innej możliwości. Mam jescze jedno pytanko dziś zaczęły mi wschodzić pierwsze siewki czy to normalne że niektóre wschodzą krzywo puszczaja kożonek w bok dodam że wysiałem na podłożu na drobmym żwirku?? i czy teraz jak będę podlewał przez spryskiwanie to ich nie poprzewracam??
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Jeśli podłoże nie jest jakoś wyjątkowo ubite to roślinki sobie poradzą. Odpowiednio się zakorzenią i ustawią we właściwym kierunku. Jeśli coś nie będzie szło to po jakiś 2 tygodniach od wykiełkowania można je delikatnie pikować, by pomóc im we właściwym zakorzenieniu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Dziś rano wzeszły kolejne siewki jedne prosto inne bokiem to dobrze zrobie tak jak mpiszesz. Nic im nie będzie jeżeli przez te dwa tygodnie Bedą leżały bokiem?? Jaką metodą je najlepiej pikować?? Zgóry dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”