Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KarinaX
200p
200p
Posty: 300
Od: 8 mar 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Huraaa! No to rozpiera mnie duma, a jeszcze nie tak dawno prosiłam o pomoc bo te dwie opuncje które mam tam wsadzone zgniły.. Ich "mamusi" niestety nie dałam rady uratować, a te nie dość, że wyzdrowiały to jeden z nich mi "synusia rodzi" :;230 ;:172
_fox_

Re: Opuntia - opuncja

Post »

A tak prawdę mówiąc to wolał bym się jeżem opiekować niż opuncją ;:306 może by i ukłuł ale przynajmniej by kolców nie zostawiał ;:223
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Ale by pewnie nie zakwitł tak ładnie :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
maria 11
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 maja 2014, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opuntia - opuncja

Post »

blabla pisze:Jeśli podłoże po zakupie rośliny nie było wymieniane to warto to zrobić. Dla rośliny będzie to szok ale zaprocentuje na przyszłość.
Nie miałam kompletnie czasu przez ostatni miesiąc i chciałam się zabrać za przesadzanie w tym tygodniu. A tu okazało się, że ta stara poparzona słońcem opuncja wypuściła nowy odrost - ma już ok. 3 cm (dziś nienajlepsze światło, ale spróbuję wkleić zdjęcie). I teraz nie wiem, czy przesadzić, czy odczekać.

http://images61.fotosik.pl/1084/246489d5cdf56483.jpg
http://images63.fotosik.pl/1084/aa1ca430b574be9c.jpg
Fotki są zbyt duże. Zamieniam je na linki. Tomek/blabla

Pozdrawiam
Maria
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Jeśli roślinki rosną to można opóźnić ich przesadzenie na okres spoczynku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Opuntia erinacea var. utahensis

Obrazek
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Liść kaktusa z Grecji .Czy można ukorzenić?

Post »

Taki oto listek i jakieś boczne pędy udało mi się urwać w Grecji i przewieźć do Polski czy da się to i ewentualnie jak ukorzenić?
Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Na zdjęciu nie ma liścia tylko jest to człon, dwa niedojrzałe owoce oraz pąk kwiatowy. To rodzaj Opuntia i te roślinki mają liście zredukowane do niewielkich rurkowatych tworów pojawiających się na areolach u nowo wyrastających członów. Człon to inaczej łodyga, która przejęła funkcję liści.

Pojedynczy człon można ukorzenić. Należy przez tydzień trzymać go w suchym miejscu najlepiej w pionie by rana się zagoiła. Następnie należy roślinkę posadzić do bardzo przepuszczalnego podłoża, w którym należy utrzymywać równomierną wilgotność. Korzeni powinny pojawić się w czasie 2-6 tygodni od posadzenia. W ten sam sposób można także spróbować ukorzenić owoce i pąk ale jest to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku całego członu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Dziękuje za odpowiedz ,chciałbym jeszcze się dowiedzieć jak przygotowywać takie przepuszczalne podłoże?
Awatar użytkownika
KarinaX
200p
200p
Posty: 300
Od: 8 mar 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liść kaktusa z Grecji .Czy można ukorzenić?

Post »

DamianC pisze:Taki oto listek i jakieś boczne pędy udało mi się urwać w Grecji i przewieźć do Polski czy da się to i ewentualnie jak ukorzenić?

Ja tak trochę z innej beczki, ale czy to legalne? Gdzie to tak można sobie "urwać" ? Pytam, bo w sierpniu wybieram się również do Grecji, a jak to można tak legalnie sobie urywać i przewozić do Polski, to chętnie sobie uszczknę greckich opuncji :)
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Jak to w Grecji mieszkałem na ostatnim pietrze willi i obok dosłownie na wyciągniecie ręki był następny hotel z nieskończonym pietrem vis a vis mojego balkonu.Tam był sobie olbrzymi kaktusik....i sobie urwałem. :wit
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

DamianC pisze:Dziękuje za odpowiedz ,chciałbym jeszcze się dowiedzieć jak przygotowywać takie przepuszczalne podłoże?
O podłożach jest dedykowany wątek. Sugeruję jego lekturę: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 95&start=3
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
echmea
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 sty 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Witam serdecznie wszystkich,jestem tu po raz pierwszy. ;:180 proszę o przyjęcie mnie laika w opuncjach do grona wielbicieli i znawców.Zazwyczaj czytałam i nie udzielałam się bo nie mam za bardzo z czym.Na skalniaku posadziłam kilka opuncji 3 lata temu Fajnie przetrwały zimę bez okrywania,jedną straciłam i to nie przez mrozy załatwił ją mój nowy piesek ;:172 .W tym roku nie interesowałam się nimi za bardzo no są rosną ;:333 aż tu kilka dni temu przechodzę patrzę ;:oj a tu kwiat na jednej opuncji Obrazek Obrazek Obrazek no to obejrzałam wszystkie na kilku nowe przyrosty a na jednym znalazłam jeszcze to chyba będzie druga kwitła Obrazek Obrazeknie wiem nawet jaki to gatunek opuncji,proszę o podpowiedź.
echmea
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”