Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Jak siać opuncję?

Post »

Kupiałam sobie nasionka opuncji ale nie bardzo wiem jak mam te nasionka wysiać bo instrukcja jest taka więcej skromna. Może ktoś już siał opuncję. bardzo proszę o wskazówki.
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja mam obecnie wysiane kaktusy różnych gatunków a jak wysiewałem - kupiłem ziemie do kaktusów wsypałem do litrowego słoika pod gumkę ubiłem(podlałem trochę) nasypałem nasiona kaktusów, lekko zaprószyłem ziemią i zamknąłem słoik zapinając na szklanym dekielku sprężynę. :D :D :D Już kiełkują.
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Dzięki Przemo, kolejny raz mnie ratujesz :):):) Zrobię tak jak mówisz.
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
Elficzek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2007, o 16:01
Lokalizacja: Kraków

Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

Post »

Witam chciałbym pochwalić się swoimi opuncjami nie mam zdjęć wszystkich, fotki nie są też nowe i aktualne (większość robiona na wiosnę), ale mam nadzieje że się spodobają. Oto moja kolekcja opuncji: O. microdasys, O. microdasys rudifa, O. microdasys albata, O. paplana, O. tuna f. monstrosus, O. ficus-indica, O, pailana, O. rhodanta, O. monacantha varigata, O. argentina, O. bergeriana, O. microdasys caespitosa, do tego można doliczyć kilka cylindroopunti jeśli ktoś z użytkowników forum chciałby wymienić się roślinami lub posiada inne ciekawe okazy z przyjemnością mogę jakieś zakupić ;-)


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podkreślam to tylko kilka fotek nie wszystkich roślin są one w większości z wiosny (wiec nie najlepsze).
Awatar użytkownika
Elficzek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2007, o 16:01
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jak pisałem mam dużoooooo opuncji tu jest tylko kilka (zresztą w średnim stanie bo za nim zaczęły rosnąć na wiosnę). Jak mi teraz zakwitną :) porobię fotki i na pewno zamieszczę. :D
Opuncja z owocami hmmm ficus-indica? Z reguły kaktusy nie zimowane nie kwitną wiec żeby były kwiaty i owoce należało by przezimować na początek ograniczenie podlewania a potem całkowite zaprzestanie i musi stać w chłodzie.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Raczej nie. Optymalna temperatura dla kaktusów zimą to 8-12 st.C
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Elficzek pisze: Z reguły kaktusy nie zimowane nie kwitną wiec żeby były kwiaty i owoce należało by przezimować na początek ograniczenie podlewania a potem całkowite zaprzestanie i musi stać w chłodzie.
Jak powinno sie roślinę przygotowac do zimowania ?
Kiedy rozpocząć zimowanie i w jakich warunkach je przeprowadzić?
Jak długo powinno trwać to zimowanie i kiedy należy je zakończyć ?
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedzi na te pytania :D
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

goni@k pisze:Jak powinno się roślinę przygotowac do zimowania ?
Zwyczajnie - przestać podlewać. Zimować można wyłącznie rośliny, które mają zupełnie suche podłoże.
goni@k pisze:Kiedy rozpocząć zimowanie i w jakich warunkach je przeprowadzić?
Zimowanie należy rozpocząć, gdy nie ma już właściwych warunków do uprawy. Czyli jest za mało światła. W naszych warunkach jest to okres dla parapeciarzy od września do kwietnia a dla posiadaczy szklarni czy inspektów od listopada do marca.
Warunki:
Temperatura dla większości najlepiej gdzieś 8-12st.C, dla roślin wysokogórskich 0-5st.C, dla ciepłolubów (Melocactus, Discocactus, Uebelmannia) ok. 15-20st.C.
Światło - możliwie dużo, ale i tak zawsze będzie go za mało. Ale jeśli rośliny mają chłód to nie rosną i mogą dobrze przezimować nawet w zupełniej ciemności (piwnica). Ale warunek - nie może być za ciepło by nie zaczęły rosnąć. Jeśli coś takiego się zdarzy to jest to katastrofa, którą trudno odkręcić przez kilka lat.
goni@k pisze:Jak długo powinno trwać to zimowanie i kiedy należy je zakończyć ?
Na to pytanko odpowiedziałem wcześniej. Ważne jest, by na wiosnę właściwie obudzić roślinki. Jeśli wyjmuje się je ze ciemnego, zimowego stanowiska to trzeba je bezwzględnie powoli przyzwyczajać do światła, by się nie poparzyły - czyli trzeba cieniować przez około 3 tygodnie. Do tego ważne jest delikatne rozpoczęcie podlewania - najlepiej przez pierwsze 2-3 tygodnie tylko spryskiwać a następnie podlewać w niewielkich dawkach, tak by nie przemoczyć całego podłoża.

U wielu kaktusów (właściwie większości) utrzymanie niskich temperatur w zimie jest warunkiem KONIECZNYM, by doczekać się kwiatków.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje :D
Teraz już wszystko jasne i spróbuję przezimować swoje roslinki.
Zwłaszcza kaktusika ,którego mam wiele lat a nuż uda mi sie go doprowadzić do kwitnienia w przyszłym roku :D
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Skoro tutaj tak opuncyjnie, to może ktoś pomoże mi zidentyfikować moje :D :?:
Obrazek Obrazek Obrazek

byłabym bardzo wdzięczna
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Na drugiej fotce jest na pewno forma monstrualna jakiejś opuncji. Na trzeciej: lewa strona biała opuncja to Opuntia microdasys albispina ; najwyższa to Austrocylindropuntia subulata ; w środku jakiś Echinopsis ; po prawej małe "paluszki" Chamaecereus silvestrii ; żółtawy - Mammillaria elongata.

Tyle tylko mogę pomóc ;)
Dawid
domisia86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2008, o 11:02
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Pomocy czy to opuntia subulata?? jak ją pielęgnować

Post »

witam , jakis czas temu dostałam mały kaktus. po jakimś czasie urusł do takiej wielkości i stracił małe odchodzące po bokach "kolce", ale szczerze mówiąc nie wiem jak sie nim opiekować i jak go rozsadzic by nie był jeden taki badyl tylko pare mniejszych. i czy to jest rzeczywiscie opuntia subulata??
prosze o pomoc.poniżej prezentue aktualne zdjecia moego kaktusika Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Jest to podręcznikowy przykład wyciągania się roślinki z braku światła. Trzymasz swojego kaktusa w miejscu zbyt ciemnym i dlatego się on tak wyciąga. Roślinka potrzebuje słońca.
Możesz odmłodzić swoją austrocylindropuncję. Obetnij jeden ze stożków wzrostu na wysokości 10-15cm i ukorzeń go.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”