Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Grubosze to już nie kaktusy tylko sukulenty. Mogą stać na północnym oknie. W mojej szkole taki stał i ładnie rósł. Ale mogą też stać od innej strony, bo dużo światła im raczej nie zaszkodzi. :wink:
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Jakub_
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 sie 2009, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GDYNIA

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Niekoniecznie do światła. Powiem na swoim przykładzie, że moje opuncje czasem wyginają się wprost przeciwnie do światła i nie ma na to nic żadnego wpływu. Może po prostu niektóre mają większą swobodę rośnięcia, a inne są bardziej zwarte? Dodam, że stoi właśnie tak do okna, żeby się "prostowała", ale to nie ma żadnego znaczenia. Inne zaś rosną w zupełnym pionie i obracać też ich nie trzeba. Stoją na oknie południowym. Więcej przykładów tutaj

Przykład:
Obrazek

A tak poza wszystkim to wyjątkowo późno Twoja opuncja zabrała się za wydawanie nowych członów. Brak światła i bardzo krótki dzień na pewno dodatkowo jej szkodą.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Witam serdecznie,
Późno się zabrała, bo została posadzona (rozszczepiona), końcem lata, początkiem jesieni, dlatego taka malutka jest :D...
Normalnie to na pewno była by już większa, ale zobaczymy przestawiłem ją na okno południowe, obróciłem stroną wykrzywioną do okna, może się wyprostuje.

Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam i Życzę miłego dnia
Majorek.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opuncja się wygina???

Post »

jeśli obrócenie nie pomoże (choć powinno) to proponuje bardziej "drastyczne" kroki - można wbić jakiś patyczek/listewke w doniczke i oprzeć opuncje na niej lub 2 listewki a pomiedzy nimi Opuntia :)

Ja swoja nawet przywiązuje to listewki jak potrzeba :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Teraz opuncja powinna odpoczywać a nie rosnąć. Utrzymywanie jej w wilgotnym substracie i zmuszenie do wzrostu powoduje właśnie takie anomalie. Nowe pędy będą zniekształcone i nienaturalnie wydłużone. Później niekorzystnie odbije się to na zdrowiu roślinki i jej nowych przyrostach, bo osłabione nowe pędy nie będą w stanie utrzymać nowych, nawet zdrowych przyrostów, które pojawią się latem.
Zatem sytuacja jest patowa. Bo przerwanie podlewania spowoduje zatrzymanie wzrostu i wykształcenie się zbyt małych członów. Natomiast kontynuowanie podlewania spowoduje dalszych ich nienaturalny wzrost.

Przy okazji mała uwaga językowa - z wielkiej litery piszemy nazwy łacińskie i wtedy ich nie odmieniamy. Czyli Opuntia. Natomiast gdy chcemy odmieniać to używajmy nazw spolszczonych, których nie należy pisać z wielkiej litery - czyli jak w tym przypadku piszemy o opuncji. Oczywiście zasada ta dotyczy wyłącznie nazw rodzajowych. Pełne nazwy (rodzajowa + gatunkowa) zawsze muszą być po łacinie, rodzaj z wielkiej litery, gatunek z małej i pozostają nieodmieniane - czyli np. Opuntia vulgaris.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Na razie opuncja, się odgina. Niestety została posadzona jak już pisałem późnym latem, początkiem jesieni, jednak rosnąć musi (nie wywalę jej przecież tylko dlatego, że zaczęła rosnąć teraz), najwyżej nie przezimuje tego roku, tak jak powinna, tylko będzie jeszcze przez trochę rosnąć, do czasu, aż dni staną się tak krótkie, że wzrost zmniejszy się, zostawię pędy w takiej długości jakie będą mieć, być może podrosną na wiosnę i stwardnieją. Innej rady tutaj nie widzę. Chyba, że ktoś ma jakieś inne pomysły co dalej, chętnie poczytam :)

Pozdrawiam
Majorek.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

A nie martwi Cię fakt, że podlewana zimą opuncja może w każdej chwili najzwyczajniej w świecie zgnić? Zwłaszcza, że jest posadzona w zdecydowanie zbyt żyznym podłożu, które nie wysycha tak szybko jak powinno.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Jakub_
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 sie 2009, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GDYNIA

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Ja swoje od połowy września mniej więcej praktycznie zaprzestałem podlewać. Oczywiście nie od razu, ale teraz są lekko zmarszczone i wyglądają bardzo dobrze. Od czasu do czasu lekko zraszam im podłoże, ale to naprawdę rzadko. Dzień już jest bardzo krótki, zwłaszcza przy tak niewielkiej ilości słońca. Myślę, że podlewanie jej teraz może zaszkodzić. Chociaż z drugiej strony ciężko mi coś Ci doradzić. U mnie ostatnie człony zaczęły pokazywać się na początku września, ale w połowie października były już normalnej wielkości i wykształcone, więc można powiedzieć, że zdążyłem.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Witam,
hmm, no sprawa nie jest łatwa. człony są małe, jeden troszkę większy, a drugi nie wykształcony w ogóle. Po zdjęciach widać, że mi się trochę wygięła opuncja, ale to tylko z powodu tego, że trzymałem ją na parapecie północnym i miała za mało słońca, więc od kiedy stoi na południowym parapecie zaczyna się prostować po woli. Moje pytanie, czy jeżeli w miarę się wyprostuje i zaprzestanie rosnąć (z powodu braku wody), to czy na wiosnę te dwa pędy znowu zaczną rosnąć, czy zostaną takie malutkie?
Ja już nie wiem co z nią robić :( nie chcę jej zmarnować tylko dlatego, że obudziła się z ręką w nocniku i zaczęła puszczać pędy na początku jesieni. Co robić??

Pozdrawiam.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Przestań podlewać. Jeśli człony się nie wykształcą takie, jak powinny to możesz je usunąć. Wiosną możesz zrobić z nich sadzonki. A główny pęd na wiosnę wytworzy nowe człony, które będą się już rozwijać na słońcu bez problemów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Dziękuje, serdecznie Wszystkim Wam za porady, doceniam je i jestem wdzięczny. Zaprzestanę podlewać, niech opuncja przezimuje, a kto wie może na wiosnę te człony znowu odbiją.

Pozdrawiam i Dziękuję
Majorek.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opuncja się wygina???

Post »

Cholewcia :( moja opuntia microdasys też po wniesieniu do domu poczuła bluesa i ciepełko i jak głupia wypuściła kilkanaście chudzielców. Mam zamiar je usunąć, ale zastanawiam się kiedy.
Chyba pod koniec czasu zimowego snu, by nie przyszło jej do "ciernistego" łba wypuszczać przez sen następnych. Czy dobrze kombinuję :?:
Po wniesieniu do domu nie dostawała już pić, ale ma pełno soków wewnątrz, to sobie używa. ;)
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Opuncja się wygina???

Post »

DAK- myślę, że najlepiej będzie usunąć te nowe przyrosty w lutym/marcu.

U mnie opunki stoją w ogrzewanym pokoju, ale na szczęście, nie ruszają ku górze. Ani, ta duża, ani op. mikrodasys, ani subulata. Podlewam tylko trochę, raczej przez spryskiwanie :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”