Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

To, że roślinka stoi przy oknie wcale nie oznacza, że światła jest dość. By w mieszkaniu utrzymać kaktusa potrzebne jest okno z wystawą południową lub południowo-wschodnią i do tego nie zasłonięte przez np. drzewa lub inne budynki. Nawet taka ilość światła dla wielu kaktusów jest zbyt mała.
Kaktusów nie ukorzenia się w wodzie. Po odcięciu pęd trzeba przesuszyć przez tydzień lub dwa. Następnie po tym czasie można posadzić ukorzenianą część do bardzo przepuszczalnego podłoża i delikatnie podlewać. Należy cały czas utrzymywać roślinkę w pionie, bo inaczej się powygina.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
domisia86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2008, o 11:02
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post »

Dzięki bardzo za informacje , na pewno tak zrobie
Pozdrawiam:) Dominika
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Czytałem kiedyś, że roślina stojąca na parapecie okna (nawet południowego) otrzymuje tylko 30% światła, jakie dostawałaby rosnąc pod gołym niebem. Im dalej od okna tym gorzej. O tym trzeba pamiętać.
Pozdrawiam
Krzysiek
domisia86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2008, o 11:02
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post »

ja przesunełam ja blizej szyby by miała wiecej promieni slonecznych i te 3 odnogi co wyrastają przekrzywiły sie i mam je zamiar obciac i na nowo zasadzic. ale czy idzie tego katusa pociąc w paru miejscach by byl mniejszy i te odciete kawalki na nowo zasadzić czy wtedy bedzie miec na nowo te miesiste kolce i czy bedzie wypuszczal??
Pozdrawiam:) Dominika
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Bez problemu można pociąć całą roślinkę na 10-15cm odcinki i następnie je poukorzeniać. Te, które nie mają stożka wzrostu wypuszczą nowe. boczne pędy. Czasem po kilka. Należy tylko pamiętać, by nie pomylić kierunku rośliny i nie próbować ich posadzić dołem do góry.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

Ja właśnie dzisiaj pociełam mojego na kilka części:) mam nadzieje ze przeżyje i wszystkie się przyjmą:)
villemo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2008, o 19:39

Pomoc w rozpoznaniu oraz rozmnożeniu:)

Post »

Jakiś czas temu otrzymałam taką oto roślinkę. Została ścięta od góry aby się rozrosła- co jak widać się udało:) Niestety mój szczeniak się do niej dorwał co widać u dołu- jest tam obecni nieładne zdrewnienie. Chciałam poradzić się Was czy istnieje możliwość abym te górne będy ukorzeniła aby powstały z nich nowe rośliny? W jaki sposób się do tego zabrać? Nie chę ich stracić a jednocześnie chciałabym skrócić tę roślinkę do minimum by rozpuściła pędy na boki. Boję się tylko, czy jeśli zetnę ją przy zgrubieniu, nie zginie? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Zapytaj Dorotki (miaaa) No ja mogę niewiele doradzic, bo nie znam sie na sukulentach. najlepiej zasyp węglem drzewnym i posadź w suchy substrat, za 2 tygodnie podlej.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

To jest jakaś opuncja. Na pewno zostawić trochę 'zielonego'. A te mniejsze oderwać i zostawić na kilka dni, aby rany przeschły. Potem posadzić w zwilżoną, lekką i przepuszczalną ziemię, lub tak jak ja- w drobny żwir z dodatkiem ziemi 10-20 procent.
Jednak uważam, że nie ma sensu rozdzielać tak pieknej rośliny. Rany na dole nie rzucają sie w oczy, a można je czymś zasłonić.

darekcn4, większość sukulentów nie posiada kolców.
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Zdrewnienie to normalna sprawa dla roślin tego typu.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ale to zdrewnienie powstało w wyniku ataku zębów psa. Ja bym nie ciął.
villemo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2008, o 19:39

Post »

Po pierwsze- bardzo dziękuje za odpowiedzi!
też szkoda mi ją ciąć ale chciałabym nadać jej inny kształt. Zastosuje się do rad zasadzenia tych młodych odnóg- jeszcze tylko pytanie- jak zapewnić najlepsze warunki do ukorzenienia? jak często podlewać, w jakiej temp trzymać, jaka wielkość doniczki, czy dodawać nawóz? Jestem kompletnie zielona w temacie kwiatów a ostanio sporo ich dostałam, zaczęły się rozrastać i chciałam to jakś wykorzystać tworząc nowe roślinki:)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Podlewać- nie (i tak nie ma czym pobrać wody, czyli dopiero po ukorzenieniu)
Nawóz- nie (jak wyżej. przy sadzeniu do świeżego substratu, kaktus ma wystarczającą liczbę składników odżywczych)
Doniczka- obojętna
Ziemia- przepuszczalna, wilgotna
Temperatura- jak najcieplej (mniej niż 30 stopni)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”