Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Czy jak pada deszcz to robisz zadaszenie na jesieni :?:
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Nic przy nich nie robię, jedyną trudnością jest wyrywanie chwastów spomiędzy a poza tym to są bezobsługowe.
tessar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 gru 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

opuncja / opuncja drobnokolczasta

Post »

Witam, potrzebuję jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat opuncji. Mile widziane rowniez zdjecia.
Proszę, jeśli macie jakies wlasne obserwacje.
:)
(chodzi mi glownie o opuncje drobnokolczasta)
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: opuncja / opuncja drobnokolczasta

Post »

W tym ogrodzie są piękne opuncje ale nie wiem jakie gatunki to są. Popytaj :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=49659
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Może się podepnę . :D Przywiozłem z Grecji listek kaktusa i wsadziłem go w ramach eksperymentu do mojej juki.Taki sobie wykiełkował.Teraz pytanko co z tym dalej robić? Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

To nie liść a pęd i nie wykiełkował a po prostu zaczął rosnąć. Roślina ma za mało światła bo taką teraz mamy porę roku. Sugeruję uciąć ten nowy pęd bo i tak większego pożytku teraz nie będzie. Roślinie należy zmienić podłoże na bardziej przepuszczalne i zapewnić jej właściwe warunki zimowania czyli chłód (10-12*C) i zupełną suszę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
kasiamaakeup
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z opuncją- prośba o pomoc

Post »

Witam,

Kilka lat temu przywiozłam z Cypru jeden człon opuncji figowej, po roku pokazał się na nim następny i dalej jakoś to poszło.... obecnie wszystkie człony są wydłużone (powinny być okrągłe), a roślinka cały czas rośnie...Przypuszczam, że jest to ofektem braku słońca.Kilka razy zdarzyło się, że moja opuncja (jej pierwszy człon)wygiął się pod ciężarem i cała roślina leżała na ziemi... nie wiem co mam z nią zrobić, od maja/czerwca jest wystawiona na balkon gdzie od rana do południa jest w słońcu... jednak chyba to za mało :( nie mam kompletnie pomysłu... bardzo proszę o jakieś porady. Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Przyczyną problemu jest niedobór słonka. Roślina powinna mieć lepsze warunki świetlne. Przydałaby się słoneczna szklarnia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
kasiamaakeup
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Właśnie problem w tym, że chyba nie mogę jej zapewnić lepszych warunków świetlnych... za niedługo się przeprowadzam, w kuchni okna będą na wschód, w pokojach na zachód... nie wiem czy ją zabrać, czy może zostawić u mamy...czy może poszukać jej nowego właściciela
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Niestety ta opuncja nie będzie dobrze rosła bez słońca. Moja od maja "smaży się" na patelni. Dopiero jak zaczęłam ją wystawiać to zaczęła wypuszczać ładne przyrosty. Na Twoim miejscu w następnym sezonie obcięłabym jej te wyciągnięte człony i wystawiła na zewnątrz. A jak nie masz gdzie to po prostu oddaj bo bez sensu trzymać na siłę taką wyciągniętą roślinę. Ona w mieszkaniu nie będzie ładna. I uprzedź obdarowanego, że rośnie duża. Spójrz na moją, już prawie mnie przerosła.

https://instagram.com/p/3KBLUklNKz/?tak ... pactgarden
kasiamaakeup
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Piękna ta Twoja opuncja!!!Chciałabym żeby moja tak wyglądała ;:167 (ile ona ma cm wysokości) mogę ją wystawić na działkę, na pewno znajdzie się miejsce gdzie cały dzień będzie w słońcu, w sumie żałuję, że tego nie zrobiłam w tym roku ale myślałam, ze pare godzin słońca dziennie na balkonie jej wystarczy.. jednak nie wystarczyło :( jak myślisz wystawić ją jeszcze w tym roku na działkę ? do września mogłaby postać, w sumie nie wiem czy coś to zmieni... w połowię września przeprowadzam się do nowego mieszkania, nie wiem czy będzie ciepłe czy zimne, więc nie wiem czy trzymać ją zimą w mieszkaniu (jeżeli tak to na jakim oknie?kuchnie mam od wschodu, pokoje na zachód) czy może wystawić na klatkę schodową?
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Opuntia - opuncja

Post »

A nie masz wśród znajomych kogoś kto ma garaż z temp 0-10 stopni? Mogłabyś poprosić żeby Ci ją przetrzymał. Ona jest niekłopotliwa bo od września już się jej nie podlewa i do wiosny powinna stać z suchym podłożem. Jak masz możliwość zimowania w takich warunkach to wystaw jeszcze teraz na zewnątrz żeby się trochę zahartowała, a jak nie to przetrzymaj do wiosny w domu i dopiero wtedy wystaw bo inaczej zacznie rosnąć zimą na ciepłym parapecie po wniesieniu.

Moja teraz ma ok 160 cm wraz z doniczką.

Ps. Tylko nie zimuj jej w miejscu gdzie przechowywane są warzywa lub owoce. Moja mama tak zmarnowała swoją dużą opuncję bo którejś zimy postawiła obok niej skrzynki z jabłkami. Niektóre zaczęły gnić i grzyb przeniósł się na kaktusy.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Wszystkie Opuntie mają takie duże jasne nasiona?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”