Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Zauważyłam, że moje Pachypodium coś marnieje, a konkretnie ciernie brązowieją, nie są tak mocne jak normalnie, tylko takie bardziej suche i liście od dołu też widzę powoli zmieniają kolor (żółte się robią) czyli będą odpadać. Orientuję się ktoś może co może być tego przyczyną?
Stoi teraz z 1,5 m od okna, okno zachodnie. Czy może to być poparzenie od słońca? Czy te ciernie jakoś odżyją, czy odpadną? Bo patrząc teraz na niego obawiam się, że mogą odpaść :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

1,5 metra od okna i poparzenie od słońca??? Ta roślina ma za ciemne stanowisko, przestaw na parapet (zachodni nie jest najlepszy, optymalny południowy, ew. wschodni). Liście mogą też/i od przelania. W jakiej rośnie ziemi, jak często podlewasz? Wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

No też mnie trochę to zdziwiło, że popalenie od słońca, ale tak to wygląda, jakby te ciernie uschły a stał się to teraz, a w tym miejscu stoi od paru tygodni.
Ziemię na pewno ma nieodpowiednią, bo mam ją zamiar przesadzić tylko oczywiście nie mam odpowiedniej doniczki, a ta obecna wydaje się za mała, bo chyba korzenie widzę od dołu, ale tego będę pewna jak ją zacznę przesadzać. I z tego też powodu jej teraz nie podlewam. Ogólnie od przeprowadzki coś mi stanęła w miejscu i czytając o niej więcej stwierdziłam, że potrzebuję zmian.
Zdjęcia zrobię jutro, przy świetle dziennym to wstawię.
Okna niestety, mam tylko na jedną stronę. Słońce jest gdzieś tak od 15:00 do zachodu (takie mocne i bezpośrednie na nią od 17:00, może trochę wcześniej do zachodu), muszę sprawdzić dokładnie jak będzie słoneczny dzień :) . W lato jest gorąc i planowałam ją przenieść na balkon, wcześniej oczywiście przyzwyczajając ją do słońca. Tylko, że coś zaczyna niedomagać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ma za ciemne stanowisko. Gwoli ścisłości jeśli słońce masz dopiero w okolicach 15-tej, to masz stanowisko zachodnie, północny zachód. Zachodnie stanowisko jest o tyle nieodpowiednie, gdyż w przeciwieństwie do stanowiska południowego, czy wschodniego ilość słońca jest dawkowana stopniowo, a nie nagle duża ilość po południu.
Tak czy owak, to i tak lepszy parapet, niż 1,5 metra od okna. Jak będziesz kupować doniczkę, to większą o ok. 1,5 - 2 cm na średnicy. Prawidłowa mieszanka to ziemia do kaktusów i gruboziarnistego piasku. Na dół doniczki warstwa keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Jak będzie słońce, to sprawdzę dokładnie o której się pojawia, ale ja stawiam na południowy-zachód, północ to na pewno nie jest :wink:

Hmmm dziwne, wcześniej stał w ciemniejszym miejscu i lepiej wyglądał niż teraz :? Nie rozumiem tych roślin. No nic przesadzę go, postaram się znaleźć najbardziej słoneczne miejsce i zobaczymy. A latem na balkon, mam nadzieję, że mu będzie tam dobrze.
A jeszcze chciałam się upewnić co do podłoża, jaki stosunek ziemia:piach/żwirek? 1:1 czy mniej ziemi dać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Jakbyś miała południowy zachód, to by Ci słońce pojawiało się gdzieś koło południa albo ciut wcześniej. Jeśli około 15-tej to zachód z lekkim odchyleniem na północ.

Stosunek ziemi do piasku to mniej więcej 2:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Tak wygląda moje Pachypodium
Obrazek

a tak te brązowiejące ciernie
Obrazek

Ciężko uchwycić na zdjęciu, ale może coś tam widać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Wg mnie brązowienie cierni to normalne zjawisko starzenia się rośliny. Nie widzę nic niepokojącego. Ważne tylko, żeby zapewnić słoneczne stanowisko, a powinno zdrowo rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Dzięki za informację i pomoc. Już ją przeniosłam w bardziej słoneczne miejsce. I wychodzi na to, że słońce u mnie pojawia się przed 13:00, tak gdzieś za 20 :) Mam więc nadzieję, że jej będzie dobrze, jak będzie cieplej powędruję na balkon, a na razie wcisnęłam na parapet :)

---10 maja 2016, o 14:07---
?
Wszystkie trzy odrosty robią się miękkie. Nie wiem czy to przelanie, mimo że podlewam bardzo rzadko, czy coś innego.
Zastanawiam się czy może każda z osobna potrzebuję innego traktowania i lepiej jakby były osobno?
Zauważyłam teraz, że moje drugie Pachypodium, mniejsze też się robi lekko miękkie, nie jakoś bardzo, ale nie jest twarde. Po przesadzeniu widzę, że pojawiają mu się nowe listki. Myślałam, że jest mu dobrze, a tu takie coś ?
Nie wiem co się z nimi dzieje? Jak mogę im pomóc? Niedawno je przesadzałam.



---10 maja 2016, o 14:52--
?
Listki nowe wypuszcza, wygląda ok. Może po prostu powinnam przestać ją macać i dać jej spokój ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Źle podlewasz. Nie podlewa się małymi dawkami, tylko raz a konkretnie. Podlej teraz obficie, możesz nawet namoczyć doniczkę w misce z wodą na kilkanaście minut (tak żeby woda nie wlała się od góry). I kolejne podlanie, jak przeschnie ziemia. Zwróć uwagę, że teraz jest cieplej, więc roślinom szybciej będzie przesychać ziemia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

norbert76 pisze:Nie podlewa się małymi dawkami, tylko raz a konkretnie.
Tak właśnie teraz robię, tzn. tą mniejszą tak podlałam, większą jeszcze nie bo po przesadzeniu podobno od razu się nie podlewa ;:131 Kiedyś podlewam jak większość roślin, od jakiegoś czasu już jej tak nie traktuję :wink:

Myślisz, że wszystkie cztery mogą być razem i nic im nie będzie? A skąd wiadomo, że podłoże całkowicie przeschło? Bo wszędzie zawsze piszą, że ma całkowicie przeschnąć, a mnie zastanawia jak mam to sprawdzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Możesz organoleptycznie wsadzając palca do doniczki. Ważne są dwie rzeczy, im większa doniczka tym ziemia wolniej przesycha, podobnie jeśli temperatura otoczenia jest niższa, deszczowa pogoda, itp. Teoretycznie, jeśli masz posadzone w przepuszczalnej mieszance, to raz na tydzień, maksymalnie raz na półtora powinno być ok.
Ogólnie w sezonie podlewa się obficie w przeciwieństwie do okresu jesienno-zimowego.
Mogą być posadzone razem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ok, dzięki.

Te doniczki dosyć duże, musiałabym chyba całą dłoń tam wsadzić :D
Martwi mnie, że tylko te mniejsze takie są, ta największa twarda. Mam nadzieję, że teraz przez lato i po zmianie podłoża odżyją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”