Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

I znowu ja po dłuższej przerwie. Uprzejmie donoszę, że wymieszanie ziemi z perlitem nic nie pomogło - palma nadal wypuszcza listki, które za chwilę zaczynają czarnieć i opadać.
Ziemia do kaktusów - źle
ziemia zmięszana z pelitem - źle
podlewanie rzadkie - źle
podlewanie częstsze - źle
stanowisko maks słoneczne - źle
stanowisko zacienione - źle
No już ręce mi opadają. Sami zobaczcie jak toto wygląda - ten pióropusz to pozostałość tego, co zostało przyniesione ze sklepu. Od tego czasu tyle urosło, ale liście nadal opadają


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

W jakiej proporcji wymieszałeś ziemię ze żwirkiem?
Jak dla mnie doniczka jest za duża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witam, a w jaki sposób podlewasz swoją palmę?
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

W doniczce perlit wysypany jest na samo dno plus ziemia do kaktusów zmieszana z tymże perlitem 1:1 czy tam 1:2 już nie pamiętam. Co do doniczki to jakie ma znaczenie doniczka? Przecież roslina rosnąc w naturze nie wybrzydza ,że doniczka za duża czy za mała. Poza tym, jak wczesniej mi pisałeś, perlit jest po to , aby zwiększyć przepuszczalność gleby. Ale jeśli ja podlewam ją raz na dwa czy raz na tydzień ODROBINĄ wody, to perlit i jego przepuszczalność nie jest taka ważna?
Do Obasi: jak napisałem podlewan raz na tydzień lub na dwa odrobiną wody, dlatego, że nie ustaliłem standardu podlewania
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

U mnie pomógł oprysk z wody przegotowanej i olejku herbacianego ( kilka kropel) kilka razy dziennie, ale przez ponad dwa tygodnie nie podlewałam w ogóle, nie nawoziłam i pomogło a wyglądało gorzej niż Twoje. Teraz się regeneruje i wypuszcza ładne zielone liście ale to trwało może nawet i ponad dwa miesiące. Cierpliwości. Ja kupiłam nawet preparat przeciwgrzybiczny ale nie użyłam, bo to ostateczność. Pomógł olejek, brak podlewania, nowa ziemia dla kaktusów,brak nawożenia.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

PanRoslinka pisze:W doniczce perlit wysypany jest na samo dno plus ziemia do kaktusów zmieszana z tymże perlitem 1:1 czy tam 1:2 już nie pamiętam. Co do doniczki to jakie ma znaczenie doniczka? Przecież roslina rosnąc w naturze nie wybrzydza ,że doniczka za duża czy za mała.
I tu się mylisz, bo wielkość doniczki ma duże znaczenie. Sukulenty preferują ciasne doniczki i nie porównuj do warunków naturalnych, bo to dwie zupełnie różne kwestie. Samo przepuszczalne podłoże to trzecia osobna sprawa.
Tak więc doniczka do wymiany.
Natomiast najprawdopodobniej infekcja grzybicza krąży w samej roślinie. Możesz spróbować podlać preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ja swoje palmy 2 cm sadziłam w średnich doniczkach i do tej pory w nich rosną czyli ponad dwa lata temu były to duże doniczki i nic się z palmami nie dzieje. Pięknie rosną na wschodnich parapetach. Podlewam je w okresie letnim raz w tygodniu w zimowym raz na trzy cztery tygodnie wstawiając diniczkę z palmą do małej miski wypełnionej na dnie wodą na 20 minut. I ten system podlewania naprawdę się sprawdza. Pozdrawiam. Baśka


---22 wrz 2019, o 21:44 ----

W tym roku kupiłam od pewnej Pani pachypodium i też okazało się że na samej górze ma czarne listki. Zerwałam je palmę posadziłam w ziemi do kaktusów wymieszanej z piaskiem i żwirkiem. Podlewam tak jak już wcześniej nadmieniłam i pachypodium po prawie dwóch miesiącach dochodzi do siebie. Zaczyna już u góry wypuszczać zielone listki. Pozdrawiam Baśka


Używaj opcji edytuj, a nie piszesz post pod postem/mod. N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

To, że posadziłaś do dużej doniczki i nic (na razie) się nie dzieje to może być czysty przypadek albo szczęście. Nie oznacza to automatycznie że dobrze zrobiłaś. Postąpiłaś tak pewnie z niewiedzy.
Natomiast zasadą jest, że rozmiar doniczki nie powinien być dużo większy od bryły korzeniowej.
W zbyt dużej doniczce podłoże o wiele bardziej nierównomiernie przesycha, przez co łatwiej o przelanie. Do tego trzeba dodać różne warunki uprawy, u innego może odnieść niezbyt przyjemne skutki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Może masz rację, nie mam żadnego doświadczenia jeżeli chodzi o uprawę palmy Madagaskaru ale od początku dużo czytałam o ich uprawie i powiem Ci że jak na razie wszystko jest z nimi ok. Moja dwu letnia palma posadzona tak jak wcześniej pisałam wypuszcza już od dołu trzy malutkie odnogi. Więc wydaje mi się że rozmiar doniczka nie ma w uprawie pachypodium tak dużego znaczenia tylko podłoże, stanowisko i podlewanie. Pozdrawiam. Baśka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Właśnie ma znaczenie, tylko Ty opierasz swoją wiedzę na w zasadzie jednym egzemplarzu. Być może trafił się silniejszy egzemplarz.
Ja z kolei uprawiam sukulenty od kllkunastu lat i m.in. miałem palmę madagaskarską, którą posadziłem w zbyt dużej doniczce - to było jeszcze w okresie zdobywania doświadczenia. Efekt - straciła korzenie. Potem długo dochodziła do siebie. W końcu komuś oddałem, bo straciłem cierpliwość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Pachypodium mam 6szt i wszystkie rosną w (zadużych) doniczkach i są piękne i zdrowe. Pozdrawiam. BAŚKA
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Takich jak tutaj?
viewtopic.php?p=6174874#p6174874
Tylko dlaczego w czerwcu piszesz, że masz od roku a teraz we wrześniu od 2 lat?
I drugie pytanie może więc wrzucisz zdjęcie wszystkich 6?

Natomiast dalej będę upierać się przy swoim, że może być to kwestia warunków uprawy - która nigdzie nie jest wszędzie taka sama.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
obasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 cze 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nie rozumiem dlaczego się tak denerwujesz tym że ktoś ma inne zdanie na dany temat? Myślę że to forum jest właśnie od tego żeby dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Palm Madagaskaru ma już 6 szt,każda zakupiona w innym m-cu i roku. Najstarsze wpierwszej połowie 2017 roku. Jutro wyślę Ci zdjęcia. A Ty posiadasz w swojej kolekcji taką palmę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”