Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Pachypodium to nie kaktus :D ale rozumiem, że miałaś na myśli po prostu ogólnie.
Trudno mi to określić. Wygląda na żywego, ale z tymi listkami to rzeczywiście problem. Jeśli jest tak, jak mówisz, to może być po prostu nieco przesuszony, co może się wydać dziwne, ale możliwe.

Mam bardzo dużo gatunków pachypodium i większość ma tę cechę, że wraz z nadejściem okresu spoczynku tracą te liście. W tym P.lamerei również. Wiosną odbijają z pełną parą - a nawet tego roku zostałam obdarzona kwieciem.
Wygląda więc na to, że Twój zbyt długo przechodzi okres spoczynku, czyli ma zbyt mało regularnego podlewania w okresie wegetacji.
Teraz jedyne co mi przychodzi na myśl to jedno: niech przezimuje. W marcu wymień mu podłoże tak czy owak, sprawdź korzenie, daj bardzo przepuszczalne podłoże i podlewaj regularnie, tak raz na dwa tygodnie. To jednak wiosną, teraz nich zimuje dalej, najwyżej się chłop wyśpi po wsze czasy ;:306
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
karina-32
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 wrz 2013, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Dzięki. Tak zrobię.
Niech się " śpiąca królewna" albo "śpiący królewicz" wyśpi po wsze czasy. :heja
Bo od przyszłego roku nie będzie miał tak dobrze jak ją lub go wezmę w obroty. :tan
Awatar użytkownika
Pati2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 gru 2014, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Liście palmy madagaskarskiej

Post »

A czy ucinając czubek jest pewne ze sie rosrosnie na boki?
maciejg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 wrz 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście palmy madagaskarskiej

Post »

Z mojego doświadczenia wynika, że to dość twarda roślina i kilka razy już mi odrastała.
Awatar użytkownika
Pati2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 gru 2014, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Moja obecnie wygląda tak:
Obrazek
Dostałam ją w lipcu baaaardzo zmarnowaną.Puszczała u mnie młode listki ,które zaraz usychały.Teraz listków nie wypuszcza ale ma sie całkiem dobrze.I nie wiem czy bym jej krzywdy nie zrobiła ścinając czubek.Z drugiej strony kusi spróbować jak się patrzy na Wasze okazy :)
Paciunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2015, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grąbków / Malanów

Kaktusik bez liści

Post »

Witam. Od kilku lat mam kaktusa ( nie wiem jaka ma nazwe). Problem jest taki że jak był mały miał piękne długie liście na czubku. W tej chwili jest wysoki i nie ma liści. Wiosną jak wypuścił liście to od razu zrobiły sie czarne i odpadły. Co się może dziać? Podlewam rzadko tzn jak zobacze że ma sucho. Nigdy nie był przelany czy coś w tym stylu.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/082 ... 64bbd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/176 ... 617ec.html
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kaktusik bez liści

Post »

To chyba jest jakieś pachypodium :roll: od takich sukulentów specjalistką jest Piasek pustyni, czyli Żaneta :)
Paciunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2015, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grąbków / Malanów

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Mój ma 71cm ale gdzie te liście?? Ktoś coś podpowie??
Przepraszam za słowo :kaktus:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

To nie jest kaktus tylko Pachypodium. Ta roślina gubi liście na zimę, to normalny objaw jej spoczynku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Paciunia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2015, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grąbków / Malanów

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

latem też nie ma liści. czasami jakieś próbują sie pojawić lecz w bardzo wczesnym stadium ich wzrostu robą się czarne i odpadają. Obiawy można porównać do "karina-32" . Pachypodium stoi na parapecie na wschodnim oknie, podlewany średnio do dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Roślina ma niewłaściwe warunki uprawy i stąd problemy. Wygląda na to, że wschodni parapet jest dla niej zbyt ciemny, potrzebuje więcej słonka. Kiedyś miałem Pachypodium na wschodnim parapecie i też rosło niezbyt rewelacyjnie choć jakieś liście wiosną zawsze się pojawiały.
Zatem sugeruję zapewnić jaśniejsze stanowisko. Moim zdaniem należy wymienić podłoże na bardziej przepuszczalne - co najmniej 50% podłoża powinno stanowić nieorganiczne kruszywo i wypada nieco ograniczyć podlewanie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy roślina przechodzi okres spoczynku. Generalną zasadą powinno być podlewanie rośliny gdy cała bryła korzeniowa przeschnie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Przyznam,że od lat mam ciągle jakieś pachypodium w swojej kolekcji, niekoniecznie to samo. :D
W zimie w ogóle nie podlewam, ma całkowicie sucho. W lecie pachypodium stoi na bardzo słonecznym balkonie lub w ogrodzie również w pełnym słońcu. Podłoże jest całkowicie przepuszczalne. Po podlaniu woda przepływa przez nie i za chwilę jest sucho.
bod333
200p
200p
Posty: 369
Od: 22 paź 2011, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Odpadanie młodych czerniejących liści u pachypodium wiąże się ze zbyt małą ilością światła słonecznego. U siebie w kolekcji obserwuję to samo zjawisko wczesną wiosną zanim wyniosę rośliny na przeszklony balkon. Zimuję je w mieszkaniu i podlewam sporadycznie raz w miesiącu. Większość liści opada, z niektórych pni nawet wszystkie. Natomiast wczesną wiosną tak gdzieś w marcu, gdy zaczynają wegetację wypuszczają pierwsze liście. Liście te jeszcze nie w pełni wykształcone czernieją i odpadają. Dopiero po nastaniu wyższych temperatur w drugiej połowie kwietnia, a czasami na początku maja wynoszę rośliny na przeszklony balkon i wtedy wszystko ustaje. Młode, zdrowe liście odrastają tworząc na cały sezon zieloną koronę na wszystkich czubkach rośliny.
Wniosek nie przejmować się, zimą mało lub wcale nie podlewać, a wiosną i latem postarać się o więcej naturalnego światła i będzie dobrze.
Bogdan.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”