Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Oblatałem stoiska ogrodnicze w marketach budowlanych, u ogrodnika też byłem, niestety, każda ziemia do kaktusów/sukulentów zawiera dodatek nawozu. Sprawdzałem ziemię czterech różnych producentów ;:192 A zatem, przesadzam w mniejszą doniczkę, daje od nowa ziemię tylko zwiekszę ilość perlitu i będę pryskał roztworem olejku herbacianaego. Gdzie toto można kupić? Apteka?
I tak sobie jeszcze myślę, jak ją przyniosłem ze sklepu była bardzo przelana. Tamtejszy "ekzpert" od roślin widać uznał, że jak zielone to muszą lubić wodą i topił w niej rośliny. Może wtedy to zagnieździło się w tej palnie jakieś grzybsko i dlatemu teraz wypuszcza zagrzybione listki ;:129
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

I to niestety świadczy o jakości tych produktów. Wszystkie są z dodatkiem nawozów bo wszystkie są na bazie torfu wysokiego, którego w ogóle nie powinno się stosować u sukulentów. To już dwa powody, żeby ich nie kupować :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

No to widzisz, mało że kupiłeś przelaną, to nie wiadomo jak długo była uprawiana w niekorzystnych warunkach. Wdała się infekcja, która najwyraźniej siedzi w roślinie.
Jeśli chodzi o ziemię do sukulentów, to niestety z tym jest problem. W moim mieście udało mi się dostać w sklepie ogrodniczym chyba najlepszą dotychczas ziemię, w której pierwszy raz spotkałem się z dodanym żwirkiem i w to całkiem niezłej proporcji. Nie pamiętam niestety producenta. Z forum wiem, że niektórzy tutaj kombinują z ziemią liściową albo kompostową. Przyjrzyj tutaj:
viewtopic.php?f=30&t=29595
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witam,

Siał ktoś z was Pachypodium Lamera od nasiona tak że elegancko rośnie bez problemów ? Spodobał mi się ten sukulent ale czytałem że jednak nie jest taki łatwy w uprawie...

Głównym problemem jest u mnie to że mam okna od wschodzu i zachodu i to jeszcze blokowisko więc parę godzin raptem są te chwile ze słońcem...

Można ten brak słońca zastąpić doświetlaniem z lampy ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nie zastąpisz słońca lampą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

To po co są te lampy? Ozdoba tylko?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Oczywiście są świetlówki do doświetlania roślin, ale zwykle stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów światła w okresie jesienno-zimowym.
Jednak zdecydowana większość sukulentów rośnie w pełnym słońcu, gdzie natężenie światła na metr kwadratowy dochodzi do 100 tys. lumenów. W przypadku typowych lamp do doświetlania ilość tą mieści się w okolicach kilku tysięcy. Najmocniejszą lampę znalazłem dającą 50 tys. lumenów to HPS 400W, więc sam sobie odpowiedz że doświetlanie sukulentów nie ma większego sensu, bo lampa nie zastąpi bezpośredniego działania promieni słonecznych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Pamięta jeszcze ktoś moje wczesniesze posty o palmie? Że czarnieją jej listki? I oto postała zimę w kącie prawie nie podlewana, od miecha stoi na oknie i oto co się stało



Obrazek

Znaczy, że musiała odchorować tamto sklepowe przelanie. A teraz listki ma wielkie jak łopaty, bez kitu.. :D
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Mam dylemat ;:180

Z miesiąc - góra dwa temu przesadziłam swoje pachypodium. Doniczka ,w której była miała tylko jeden otwór w dnie, przez który zaczęły wychodzić korzenie - więc przesadziłam do rozmiar większej. System korzeniowy był baaaardzo rozbudowany, z trudem go wyciągnęłam. Teraz nagle zdziwienie bo z braku laku zajrzałam pod doniczkę a tam zaledwie miesiąc-dwa po przesadzeniu znowu wystają korzenie, i to hurtem bo zamiast jednego otworu jest kilkanaście do wykorzystania. No i nie wiem, przesadzać znowu ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nie ma potrzeby przesadzać. Korzenie zwykle rozwijają się w poszukiwaniu wody, zwykle w dół. Podlewasz od dołu czy od góry?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Podlewam od góry . Zostawiać takie korzenie czy lepiej usuwać ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Zostaw na razie, chyba że dalej będą się rozrastać, to po prostu przytnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ancymon_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2021, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witam,
zwracam się z pytaniem o moją palmę madagaskarską. Zimuję ją w chłodnym pomieszczeniu i niestety przy ostatnich mrozach do niej nie zaglądałam - Liście oklapły, poskręcały się, a jej pień jest miękki.... Przemarzła? Jest szansa ją jakimś cudem odratować ?
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”