Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
grzesiekd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 cze 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Dzięki za odpowiedź. Może źle się wyraziłem. Pisząc, że roślinka przerosła doniczkę miałem na myśli to, że nie udało mi się jej wyjąć z doniczkę bez rozcinania, tak się do niej przyczepiła korzeniami.

W każdym razie, po Twojej odpowiedzi próbuję przesadzić pachpodium w mniejszą doniczkę. Na razie zdjąłem ziemię z wierzchu i odkryłem system korzeniowy. Przez te 2 miesiące trochę się rozbudował, czego z resztą mogłem się spodziewać. Wygląda to tak:
https://www.dropbox.com/s/htyley9izrn68 ... 5.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/kwxrqtafbxjnn ... 8.JPG?dl=0
A więc, wypełnia doniczkę. Nie da się wsadzić tego w mniejszą doniczkę bez "ściśnięcia" bryły korzeniowej choć trochę (wykruszyć trochę ziemi i delikatnie "wcisnąć" w mniejszą doniczkę). Czy takie rzeczy można robić, czy należy odpuścić, aby nie zaszkodzić roślince?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

A to rzecz zupełnie inaczej wygląda. Nie do mniejszej, ale do większej doniczki trzeba przesadzić. Tylko, znajdź taką, co nie zwęża się mocno w dół, ale o bardziej równomiernym kształcie. Wielkość max ok. 2 cm od średnicy.
Korzeni nie musisz wszystkich rozplątywać, wystarczy tylko część i trochę otrząsnąć ze starej ziemi.
W każdym razie, Twoje Pachypodium było przesuszane, bo w doniczce nie zostało praktycznie ziemi, gdzie mogła się zatrzymywać woda. To stąd żółknięcie liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Mam 3 pachypodium lamerei i zrobiłbym tak samo jak @norbert76.
Pozdrawiam i życzę zadowolenia z roślinek. :wit
Joaquin
grzesiekd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 cze 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Do jeszcze większej? Ja rozumiem, że bryła korzeni wypełniła doniczkę, ale przecież ze 2 miesiące temu przesadzałem już do większej i był luz (z doniczki około 15cm do 18cm). Jak przesadzę do jeszcze większej to pewnie za kolejne 2 miesiące znowu korzenie wypełnią doniczkę. Mam dwa pytania:

1) Co się stanie, jak jednak nie przesadzę? Czy bardzo skrzywdzę roślinkę?

2) Jak Wy to robicie, że macie pachypodium w takich małych doniczkach? Norbert, piszesz, że masz pachypodium w doniczce 13cm i masz nadzieję zmieścić się po przesadzaniu w tę samą doniczkę albo o 1cm większą. To znaczy, że u Ciebie bryła korzeni nie wypełnia doniczki w 2 miesiące po przesadzeniu?

Aby nie zwiększać tak często doniczek, najchętniej bym teraz zasypał te korzenie, podlał i nawiózł, jeżeli to nie będzie straszna krzywda dla roślinki. Czy takie odkrycie korzeni jak pokazałem na zdjęciach też się liczy jako przesadzanie i też trzeba odczekać przed podlewaniem i nawożeniem?

---21 cze 2016, o 22:11 ---
?
Ad. przesuszanie to tak, od ponad 2 tygodni nie podlewałem. Jeżeli chodzi o ilość ziemi, to jak wyciągnąłem bryłę korzeni do góry (wyszła ładnie, bez "rozpadania się", bez problemu włożyłem z powrotem do doniczki), to widać było, że pod tymi korzeniami jest ziemia. A nawet jeżeli jest jej mało i przez to szybko wysycha, to chyba dobrz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Grzesiek, trzeba przesadzić do większej, tak jak Tobie napisałem. Korzenie muszą mieć miejsce na rozwój. Resztę argumentów napisałem wcześniej.
Nie, obecny stan nie jest dobrze. Bryła korzeniowa jest ewidentnie przerośnięta i roślina wymaga przesadzania. Jeśli tego nie zrobisz roślina będzie się męczyć. Niestety, rośliny mają to do siebie, że trzeba je przesadzać do coraz większych doniczek. W naturze część Pachypodium - to są drzewa, więc mają silny system korzeniowy.
Zrobisz, jak zechcesz - ale skoro zadałeś pytanie na forum, to chyba warto skorzystać z udzielonych porad...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grzesiekd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 cze 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Owszem, myślę, że warto. Ale boję się, że jak nadal będzie się tak rozrastać, to sytuacja się powtórzy jeszcze w tym sezonie. Ciekaw jestem co zrobić, aby tego (powtarzania się sytuacji) uniknąć. Zapytałem o to, bo jak zrozumiałem, np. w Twoim przypadku rozwój bryły korzeniowej przebiega dużo wolniej (w każdym razie nie wymaga przesadzania 2 razy w sezonie).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Grzesiek, przesadza się wtedy , gdy jest konieczność. Pisałem wcześniej, że niektóre Pachypodium to są drzewa, mają silny system korzeniowy i nie unikniesz przesadzenia co jakiś czas. Teoretycznie u części roślin można podcinać nieco korzenie, ale nie wiem i nie praktykowałem tego na swoim Pachypodium.
Niektóre młode rośliny przesadza się co roku, z czasem gdy roślina ma już określony wiek oraz wielkość i będzie posadzona w docelowej doniczce wtedy praktycznie tylko wymienia się wierzchnią warstwę ziemi.
Powinieneś być zadowolony, bo zdrowy i rozrośnięty system korzeniowy oznacza, że roślina jest w bardzo dobrej kondycji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grzesiekd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 cze 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Czyli taka uroda mojego pachypodium, że właśnie zachciało mu się szybciej rosnąć i niewiele na to poradzę.

Zgodnie z radą, przesadziłem wczoraj do większej doniczki. U góry jest niecały 1cm większa w średnicy od poprzedniej, ale nie zwęża się do dołu, więc jej objętość jest znacząco większa. Jest też wyższa o kilka cm, więc dałem na dno warstwę glinki drenażowej. Za tydzień zacznę podlewanie wg nowego schematu i zobaczymy, czy żółknięcie ustąpi. Dzięki za wszystkie wyjaśnienia, dowiedziałem się czegoś.
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Witam
Moja"palma" została uszkodzona, a dokładnie stożek najwyższego pędu został urwany
1. rozumiem że z tego pędu już nie urośnie do góry
2. ma dwa dodatkowe pędy - rozumiem, że one normalnie będą rosły
3. czy jest szansa, że się rozgałęzi z tego najwyższego złamanego pędu, a jeśli nie to czy przynajmniej będzie on puszczał liście wokół ułamanego końca, bo bez tego trzebaby rozważyć usuniecie całej odnogi jak sądze, bo będzie straszyć
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Witaj,
1.Dokładnie, niestety z tego już nie urośnie.
2.Nie powinno być żadnych problemów z ich wzrostem.
3.Jest taka szansa, ale musisz dać jej nieco czasu. Za to na pewno nie wyrosną z tego już liście, chyba że właśnie z nowego pędu.
Pozdrawiam :)
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Dzięki, widzę ze te boczne od razu nabrały energii, więc poczekamy
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Moim kłolcokom w tym roku chyba było dobrze, przez lato urosły:
Duży 117cm. urósł 12cm.
Średni 77cm. urósł 14cm.
Malutki 27cm. urósł 17cm.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Joaquin
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Piękne roślinki. Tej ostatniej nie pozbawiałabym odrostów... ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”