Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ten kwiat to chyba palma madagaskarska. Liście zaczynają żółknąć i opadać. Jaka jest przyczyna? Oto kilka zdjęć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta roślina to Pachypodium Lamera inaczej zwana palmą madagaskarską, nie toleruje niskich temp. minimum to 16 stopni, wymaga uprawy na południowym oknie( bardzo jasne stanowisko najlepiej parapet). Jest bardzo wrażliwa na zbyt dużą ilość wody, latem podlewamy raczej średnią ilością wody dopiero jak przeschnie ziemia a jesienią i zimą przesuszamy roślinę podlewając bardzo oszczędnie tylko tak by roślina nie zwiędła. To naturalne że w zimie pachypodium pozbywa się liści pozostaje tylko kilka na czubku korony. Nie znosi przeciągów. Nie wiem jakie błędy popełniłeś w uprawie, które z w/w czynników zostały u Ciebie źle zastosowane w uprawie. :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może miała za mokro. Żona podlewała jak podaje (nawet zimą) średnio raz w tygodniu. Pozostałe wymagania są spełnione.
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wszystko zależy jaką ilością wody, bardzo możliwe że miała właśnie za mokro, delikatnie poodrywaj te niszczejące liście, roślinkę na południowe okno i zacznij ją już dożywiać podczas podlewania.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak często ją teraz podlewać i ile jednorazowo wody?
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Podlewaj dopiero jak ziemia lekko przeschnie tzn metoda sprawdzania palcem a z czasem to będziesz widział patrząc tylko na ziemię, moja mama ma taką roślinkę i podlewa ją na podstawek( nalewa pełny raz w tygodniu latem a raz na dwa tygodnie pół podstawka zimą) a co po 20 minutach zostanie na podstawku wylewa i roślina rośnie jej świetnie, jak będę u niej to zrobię fotki i wkleję na forum, może jutro.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Czy po wprowadzeniu zaleceń Przema twoja Pachypodium odżyła? Pytam, bo moja coś podupada. Też spełniam wszystkie zalecenia z tym, że zamiast do podstawki podlewam normalnie do doniczki.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Obrazek


Niestety Pachypodium coś podupada. Obsycha jej i tak już ostatni listek. Coś jest nie tak, więc ponawiam pytanie czy zalecenia dały odpowiedni rezultat?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Przesadź w ziemię dla kaktusów i rzadko podlewaj bo nie cierpi dużej ilości wody i zbyt często, postaw na wschodnim lub południowym oknie kocha słońce.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

A jeszcze takie pytanie. Podlewać do doniczki czy jednak do podstawki?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Moja mama podlewa do podstawki i zdaje to lepszy rezultat niż podlewanie na ziemię - mniejsze ryzyko przelania.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Poczytałem o tej roślinie i potwierdza się to, co pisaliście. Roślina ta jest niezwykle czuła na nadmiar wody. Nic nie pisze, aby podlewać do podstawki, ale rzeczywiście jest to dużo bezpieczniejsze.
Moja roślina dochodzi już do siebie. Zaczyna wypuszczać nowe liście. Śmiesznie wyglądała taka łysa. Myślę, że będzie dobrze. Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Moja roślinka odżyła. Poniżej zdjęcie. Naprawdę piękna roślina. Polecam wszystkim.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”