Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Kondi8807
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lip 2021, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

cześć wszytskim

Słuchajcie, kupiłem od zielonego parapetu sadzonke hmm w lutym i niestety po przeczytaniu tego forum dochodze do wniosku że
popełniłem masę błedów. Apogeum osiągnałęm w ten weekend. Nie było mnie w domu więc w piatek zalałem doniczkę wodę i jak
wróciłem, to roslinka byla zgięta w pól. Od dłuzszego czasu wydawało mi się że łodyga zaraz przy ziemi
jest coraz chudsza (sucha) jakby pomarszczona więc wydawało mi się że muszę dodawać wiecej wody. Z drugiej strony cieszylem się bo listki rosly... Z innych bledów nie wymienilem jej ziemi.
Czy jest jakakolwiek szansa na ratunek ?? Ja pomyslalem żeby potraktowac ja jak odrost i odciąć lodyge w miejscu gdzie hmm jest jeszcze twarda.. da to coś czy czeka mnie pogrzeb ? jeśli pomysl na odciecie ma jakikolwiek sens to co dalej ?
Może jakiś ekspert coś doradzi :)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/XLp ... x7yJlVvyrv

"zdrowa" część ma ok 3cm, pomarszczona 4cm, a korzeń ok 2cm
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

No cóż środek zgnił. I nie jest to efekt ostatniego okresu.
Pozostaje odciąć górę powyżej zgniłego miejsca, sprawdź przekrój musi być jasny bez plamek. Posyp sproszkowanym węglem, pozostaw do solidnego obeschnięcia.
Przygotuj w międzyczasie małą doniczkę, trzy patyczki, ziemię do sukulentów, żwirek. Ziemię i żwirek kwarcowy wymieszaj w proporcji około 1:2.
Stawiasz pionowo roślinę, wbijasz do okoła te patyczki, możesz obwiazać sznurkiem jak będzie się zbytnio kiwać.
Do czasu ukorzenienia nie podlewasz, a tylko co jakiś czas spryskujesz podłoże.
Postaw na razie na parapecie z lekką dawką słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MagdalenaMagda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2023, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachypodium Lamera Palma Madagaskaru

Post »

Cześć
Udało mi się kupić Palmę Madagaskaru i nie wiem czemu z liśćmi coś się dzieje.
Gdzieś wyczytałam że na zimę zrzucają liscie i przechodzą w stan spoczynku,ale się nie znam.
Za wszystkie rady serdecznie dziękuję
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium Lamera Palma Madagaskaru

Post »

Proponuję poczytać na początek ten wątek: viewtopic.php?t=8864&hilit=Pachypodium
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”