Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Nie ma potrzeby przesadzać. Korzenie zwykle rozwijają się w poszukiwaniu wody, zwykle w dół. Podlewasz od dołu czy od góry?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Podlewam od góry . Zostawiać takie korzenie czy lepiej usuwać ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Zostaw na razie, chyba że dalej będą się rozrastać, to po prostu przytnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ancymon_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2021, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witam,
zwracam się z pytaniem o moją palmę madagaskarską. Zimuję ją w chłodnym pomieszczeniu i niestety przy ostatnich mrozach do niej nie zaglądałam - Liście oklapły, poskręcały się, a jej pień jest miękki.... Przemarzła? Jest szansa ją jakimś cudem odratować ?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Cóż... Pachypodium nie rośnie w klimacie gdzie są mrozy.
Oczywiście, że przemarzła i zaczęła gnić. Teraz co możesz zrobić to wyrzucić do śmietnika. Nie istnieje cudowna różdżka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gogolewm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2016, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Hej, potrzebuję pomocy. Od jakiegoś czasu na liściach mojej palmy madagaskarskiej pojawią się brązowo szare plamy, które z czasem zajmują cały liść. W efekcie liście usychają i odpadają (zdjęcia). Czy to jakiś grzyb? Latem stała na balkonie, teraz na południowym parapecie gdzie zawsze zimowała i nic jej się nie działo.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Posiadam pachypodium od mniej więcej 4 lat. Przez okres zimowy zazwyczaj zrzuca kilkanaście liści w taki sposób. Na wiosnę wszystko odbija. Kiedyś przeczytałam gdzieś, że lamerei nawet powinno stracić liście, nawet w całości w okresie zimowym, że w taki sposób przechodzi zimowy stan spoczynku, lecz nie potwierdzę tego w 100% bo jakoś nigdy nie sprawiało mi problemów i nie wnikałam w jego pielęgnacje aż tak dogłębnie. U mnie nigdy nie gubi wszystkich, zawsze zostaje jakaś zredukowana ilość.

W sezonie zimowym podlewam naprawdę rzadko. Jeśli podlewasz często i podłoże w doniczce jest mokre to może też być to objawem przelania i wtedy sprawdziłabym korzenie.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Do kwestii oszczędnego podlewania w okresie jesienno-zimowym, trzeba dodać odpowiednio przepuszczalne podłoże. Niestety większość amatorów sadzi sukulenty do samej ziemi, zamiast do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku.
Na pewno trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szuja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Cześć Wam wszystkim
Mam trochę inne pachypodium bo jest to pachypodium saundersii. Trochę na nie polowałem i dziś w końcu przyjechało. Przed przesyłką zostało jednak delikatnie mówiąc obficie podlane :oops:
Bo wyjęciu z doniczki okazało się, że na kaudeksie jest delikatnie rozmiękłe pęknięcie. Nie jakoś mocno ale nie wyglądało to dobrze i np. skórkę rośliny można było "rozmazać" palcem bez większego użycia siły. Zdecydowałem się na wycięcie delikatnie tej chorej tkanki i ranę posypałem cynamonem (chwilowy brak topsinu :? ). Teraz roślina leży i się goi. Jutro lub pojutrze powędruje do ziemi. Mam pytanie czy mogę zrobić coś jeszcze, żeby jej pomóc? To bardzo ładny okaz ;:223
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Myślę, że te zabiegi powinny wystarczyć. Teoretycznie po tygodniu od posadzenia możesz podlać roztworem Topsinu, na wypadek jakby infekcja gdzieś głębiej weszła.
Pamiętaj, że zanim posadzisz to jeszcze sprawdź czy to wycięcie całkowicie przeschło. Tak duże może dłużej przesychać niż jeden dzień, a roślinie nic nie powinno się stać, jak będzie jeszcze poza doniczką.
Pamiętaj żeby doniczka była odpowiednio mała, a podłoże mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. A i szyjkę korzeniową obsyp żwirkiem, żeby woda w podłożu nie stała wokół niej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szuja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź! W takim razie poczekam do niedzieli tak na wszelki wypadek. Dobra rada z obsypaniem szyjki żwirkiem tego jeszcze nie znałem. Dam znać za jakiś czas jak się miewa moje pachypodium.
Tymczasem mogę się pochwalić wzrostem mojej dwuletniej palmy ;:138 straciła trochę liści przez zimę ale już odbija ;:3

Obrazek
Szuja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Pachypodium uważam za uratowane, pięknie się zieleni :heja :uszy

Obrazek

Obrazek
Bikemen77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 cze 2021, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witajcie!
Moje Pachypodium ma takie dwie odnóżki u podnóża (jak na zdjęciu)i zastanawiam się jak profesjonalnie je oddzielić żeby główna, duża, palma nie ucierpiała, a dwie nowe odnóżki zaczęły same rosnąć?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”