Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 28, 29, 30, 31, 32
Autor Wiadomość
obasia
 Tytuł: Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)
PostNapisane: 23 wrz 2019, o 16:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Napisałam w czerwcu że moja palma ma ponad rok, po prostu nie pamiętałam ile ma m-cy:) Ważniejszy był dla mnie inny temat dotyczący mojej palmy. Jesteś bardzo drobiazgowy:) 5 szt swoich palm zakupiłam na Allegro w Zielonym Parapecie. A co do Twojej palmy to przeczytałam dokładnie że ją oddałeś bo nie miałeś do niej cierpliwości. Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 23 wrz 2019, o 16:34 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Niezbyt dokładnie przeczytałaś. Napisałem, że popełniłem błąd sadząc do zbyt dużej doniczki i doszło do uszkodzenia korzeni. Długo dochodziła do siebie i w końcu ją oddałem.
Natomiast dobrze, że podałaś źródło zakupu, to też istotna kwestia. Kupując w jednym miejscu można trafić na lepsze oraz słabsze egzemplarze. Tobie trafiły się najwidoczniej z tej lepszej partii.
Natomiast powtórzę, warto poznać innych doświadczenia w tym temacie.

PanRoslinka napisał(a):
OK, nie będę eksperymentował, przesadzę w co tam mam najmniejszego w domu, szkoda tylko tej dużej donicy, taka ładna była, ozdobna....
I tak sobie myślę, że może coś nie tegez z ziemią jednak jest? To jest przyniesiona ze sklepu gotowa ziemia do kaktusów o składzie: torfu, perlitu, piasku gruboziarnistego, keramzytu, kredy i nawozu. Wcześniej pisałeś, że nawóz blee, kaktusom/sukulentom niepotrzebny. No ale nie powyciągam z wora grudeczek nawozu, więc może inną ziemię skombinować? Szukać gotowej do kaktusów ale bez domieszki nawozu (o ile w ogóle takie są) + dodać ten perlit, czy może skomponować samemu jakąś glebę, ale z czego? Piach z piaskownicy + perlit ? ;:131

Może faktycznie i problem leży po stronie ziemi. Poszukaj dedykowanej do sukulentów i ją zmieszaj ze żwirkiem.

Możesz też skorzystać z rady Karolowej:
karolowa29 napisał(a):
U mnie pomógł oprysk z wody przegotowanej i olejku herbacianego ( kilka kropel) kilka razy dziennie...

Czasami pomagają niekonwencjonalne rozwiązania.

PanRoslinka
PostNapisane: 24 wrz 2019, o 14:39 
50p
50p

0 szt.
Oblatałem stoiska ogrodnicze w marketach budowlanych, u ogrodnika też byłem, niestety, każda ziemia do kaktusów/sukulentów zawiera dodatek nawozu. Sprawdzałem ziemię czterech różnych producentów ;:192 A zatem, przesadzam w mniejszą doniczkę, daje od nowa ziemię tylko zwiekszę ilość perlitu i będę pryskał roztworem olejku herbacianaego. Gdzie toto można kupić? Apteka?
I tak sobie jeszcze myślę, jak ją przyniosłem ze sklepu była bardzo przelana. Tamtejszy "ekzpert" od roślin widać uznał, że jak zielone to muszą lubić wodą i topił w niej rośliny. Może wtedy to zagnieździło się w tej palnie jakieś grzybsko i dlatemu teraz wypuszcza zagrzybione listki ;:129

mordd
PostNapisane: 24 wrz 2019, o 14:50 
50p
50p

1 szt.
I to niestety świadczy o jakości tych produktów. Wszystkie są z dodatkiem nawozów bo wszystkie są na bazie torfu wysokiego, którego w ogóle nie powinno się stosować u sukulentów. To już dwa powody, żeby ich nie kupować :)

norbert76
PostNapisane: 24 wrz 2019, o 16:44 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No to widzisz, mało że kupiłeś przelaną, to nie wiadomo jak długo była uprawiana w niekorzystnych warunkach. Wdała się infekcja, która najwyraźniej siedzi w roślinie.
Jeśli chodzi o ziemię do sukulentów, to niestety z tym jest problem. W moim mieście udało mi się dostać w sklepie ogrodniczym chyba najlepszą dotychczas ziemię, w której pierwszy raz spotkałem się z dodanym żwirkiem i w to całkiem niezłej proporcji. Nie pamiętam niestety producenta. Z forum wiem, że niektórzy tutaj kombinują z ziemią liściową albo kompostową. Przyjrzyj tutaj:
viewtopic.php?f=30&t=29595

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 439 ]  Idź do strony nr...        1 ... 28, 29, 30, 31, 32

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości