Szczepienie kaktusów:doświadczenia ,porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

darekcn4 pisze:Szczepienie zależy od pokrewieństwa podstawy i zrazu...
Idąc dalej tym tropem to na hylo można właściwie szczepić wyłącznie epifity (Schlumbergera, Epiphyllum, Rhipsalis, Lepismium, no może jeszcze Selenicereus).
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Trichocereus spachianus znosi chłody, dobry pod Espostoa i kuliste, ale zimą trzeba ciutek podlać. T. macrogonus- bardzo pędzi, rośliny tracą kształt, dobry pod grzebieniaste. T. pachanoi- dobry do ratowania "zgniłków", można szczepić w okresie spoczynku. T. lamprochlorus dobry do zrazów podeschniętych, czasami jest "wysysany". Dobry pod gymnocalycja Muscoselineum- czyli G. mihanovichii, friedrichii. T. pacasana dobry, no ale kto to poświęci :D .
Echinopsis eyriesi i kundle to nietrwała, ale dobrze przyjmująca zrazy wszystkich gatunków podkładka. Do szczepienia siewek. C. peruvianus (często mieszańce) pod lobiwie i rebucje. Eriocereusy pod siewki- nie grubieją, są "wsysane".
Dobrymi i długowiecznymi podkładkami są opuncje (pod lobiwie, rebucje i gymno.)
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Czy znam kogoś kto szczepi na nim,znam to ja :lol: wiem że nie ma ona zwolenników u nas nie jest trwała ,ale rośliny na niej szczepione nie deformują się tak jak na pyrobadylku ,dla osób początkujących jest dobra do nauki ,i jest łatwo dostępna ,
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Hylo można używać do nauki, ale zdaje się, że hybrydy Echinopsis multiplex są ławiej dostępne i lepsze do nauki. Szczepienie czegokolwiek na stałe na hylo zdecydowanie odradzam, a w szczególności takich rarytasów jak Uebelmannia czy Discocatus.
Zapomnieliśmy jeszcze napisać o Austrocylindropuntia subulata. Świetnie nadaje się do szczepienia tefraków i innych miniaturowych opuncjowatych. Niestety do szczepienia innych kaktusów nie nadaje się.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Tak Basienko, twoja racja, nie deformują sie, ale chyba lepiej nie szczepić, co o tym myślisz?
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

E .multiplex ,jest bardzo dobry tylko trzeba uważać przy podcinaniu ,ale to już inna historia do opisania :wink:

Austrocylindropuntia subulata.ja nie próbowałam na niej szczepić ale wydaje mi się że Paweł lip. zaszczepił na niej H. silwestri
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

darekcn4 pisze:Tak Basienko, twoja racja, nie deformują się, ale chyba lepiej nie szczepić, co o tym myślisz?
wszystko zależy co chcemy osiągnąć przez szczepienie ,ogólnie rzecz biorąc no jasne że lepiej jak rosną na własnych korzeniach
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

No i wreszcie doszlismy do konsensusu.:)
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Regulaminna to pozwala? :)
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Autor na to pozwala? Podaj link, a nie kopiuj tekstu!
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ciekawi mnie dalszy los tego chorego kaktusika. Po Walentynkach zastały mi 3 szczepione kaktusy :) dlatego szukam informacji, czy są długowieczne czy spodziewać się, że nie pożyją długo.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Aniu niestety nie udało mi się go utrzymać przy życiu :( nie miałam na czym go zaszczepić a on z dnia na dzień stawał się coraz miększy i miększy... :( aż w końcu musiałam się go pozbyć...
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

Szkoda kaktuska....
Miłujcie swoje kaktuski i kaktusiki, ale żadnego przytulania się... ;-)

pozdrawiam
Cezary
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”