Szczepienie kaktusów:doświadczenia ,porady

jaba874
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2013, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Witam, mam jedno pytanie dotyczące szczepienia. Czy podkładka (do kaktusa z chlorofilem) może być cała pokryta korkiem? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Lepiej szczepić w pobliżu stożka wzrostu. Im niżej się szczepi tym mniejsze szanse na powodzenie całej operacji.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
adamski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2009, o 00:33

Jesienny problem

Post »

Witam, w tym roku szczepiłem lofkę na T. bridgesii. Od września powoli przygotowywałem kaktusa do spoczynku z zaniechaniem podlewania w połowie października. Od tego czasu u podstawy pnia zaczęły wyrastać dwa odrosty i nie wiem czy dobrym rozwiązaniem jest pełne zimowanie bez wody i czy nie zaszkodzi to tym odrostom. Proszę o poradę i z góry dziękuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jesienny problem

Post »

Trochę nie zrozumiałem skąd wyrastają te odrosty. Jeśli z podkładki to należy je natychmiast usunąć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
adamski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2009, o 00:33

Re: Jesienny problem

Post »

http://img199.imageshack.us/img199/9457/r0fj.jpg
Zmieniłem fotkę na link z uwagi na jej wielkość.
Tomek/blabla


Mam nadzieję, że to rozwieje wątpliwości. W sumie to zależy mi na rozkrzewieniu podkładki i nie w myśl mi ucinanie odrostów. Tylko czy dalszy brak wody nie wpłynie negatywnie na cała roślinę?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jesienny problem

Post »

Kolejność powinna być odwrotna. Najpierw odcięcie odcinka podkładki, następnie ukorzenienie a dopiero na końcu zaszczepienie na pojedynczym pędzie zraza. Przyznam się, że sam nie mam za bardzo koncepcji co zrobić. Osobiście wstawiłbym całą roślinę do chłodnego miejsca i zacząłbym ją zimować obserwując równocześnie co dzieje się ze zrazem. Podkładce na pewno krzywda się nie stanie, co najwyżej lofka może mieć problemy z brakiem wody.
Ponieważ wątek dotyczy szczepienia łącze go z już istniejącym u nas wątkiem o szczepieniu kaktusów. Nie ma potrzeby dublowania wątków tematycznych, nie mamy tutaj na to przestrzeni.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
adamski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2009, o 00:33

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Za zdublowanie przepraszam, więcej sie to nie powtórzy :wink:. Zrobię jak radzisz i będę doglądać rośliny. Czy odcięcie tego pędu wiosną i ukorzenienie go nie będzie miało złego wpływu na lofkę? Może trzeba kombinować w tę stronę?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Pozostawienie pędu razem ze zrazem jako części dużej rośliny o wielu stożkach wzrostu może zakończyć się tym, że kaktus uzna, że nie ma sensu karmić "podrzuconej" mu lofki i zraz nie będzie się rozwijał. Cała moc rośliny pójdzie w jej oryginalne stożki wzrostu.

Jeśli pęd będący podkładką zostanie odcięty to powstała roślina nie bezie miała już wyboru, który stożek wzrostu ma odżywiać i będzie musiała dać lofce 100% swojej mocy. Chyba, że stwierdzi iż to nie ma sensu, po co ma karmić nie swoje geny i zacznie tworzyć odrosty. Wtedy należy te odrosty natychmiast usuwać lub przeszczepić zraz na inną podkładkę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
adamski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 kwie 2009, o 00:33

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Dzięki za odpowiedź. Czyli na wiosnę planuję kolejne zabiegi (chyba że listopad nie przeszkadza w natychmiastowym tego wykonaniu?). Utnę pęd podkładki, ukorzenię i wtedy powinno się wszystko wyjaśnić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Sugeruję poczekać do wiosny. Zabieg cięcia najlepiej wykonać po pierwszych podlaniach gdy roślinka będzie napita i wystartuje ze wzrostem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
sancho100
100p
100p
Posty: 133
Od: 21 lut 2012, o 06:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Witam.
Zakupiłem ostatnio kilkanaście sadzonek Pereskiopsis z zamiarem szczepienia na nich. Część z nich chciałbym namnożyć też na kolejne sadzonki. I tutaj moje pytanie. W jakim podłożu je posadzić, żeby maksymalnie przyrastały? Sadzonki przyszły bez podłoża, jednak z tego co zauważyłem bryła korzeniowa jest mocno torfowa. Przypuszczam tylko, że ten sukulent lubi podłoże dosyć żyzne. Pierwszy raz mam do czynienia z tymi roślinami więc proszę o jakieś wskazówki.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Hej, co do podłoża dla tych badyli to na Twoim miejscu nawet nie zawracałbym sobie głowy- one rosną w czym się tylko posadzi. Możesz nawet zwykłą ziemię zmieszać z jakimś piachem i będą rosły :wink: Co do sadzonek to można od razu po ucięciu ukorzeniać a można też czekać aż przeschną. Ja ukorzeniałem ścinki ok 0,5 cm pozostałe po szczepieniu i nie było problemu tyle że lepiej to robić w sezonie. Niektóre wierzchołki pozostawione i zapomniane same się ukorzeniały leżąc w pojemnikach :) Ogólnie chwast więc praktycznie nie potrzebuje szczególnej zabawy :wink:
sancho100
100p
100p
Posty: 133
Od: 21 lut 2012, o 06:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szczepienie: nasze doświadczenia, przemyślenia - porady

Post »

Konrad, dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i wskazówki. Moje badyle już posadzone :) .
Może podpowiesz mi coś też w tematach poruszonych przeze mnie w wątku o podłożach? W sumie to stoję z przesadzaniem a jakoś nie mam żadnego odzewu na postawione pytania.
Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.
Pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”