Szczepienie kaktusów:doświadczenia ,porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Szczepienie kaktusów:doświadczenia ,porady

Post »

Dostałam na mikołaja takiego oto kaktusa szczepionego:
Obrazek
Dzisiaj zauważyłam, że podkładka przybrała delikatny żółty kolor a przy łączeniu ze zrazem zrobiła się trochę miękka i brązowa. Kaktusa od dnia kiedy go dostałam czyli 6 grudnia nie podlewałam. Jest w sumie u mnie tydzień czasu a tu takie zmiany zaszły. Obawiam się że osoba która mi go sprezentowała mogła już zakupić takiego w kwiaciarni, gdyż od samego początku zielony kolor podkładki wydawał mi się trochę taki nienaturalny (delikatnie wpadający w żółć), najwidoczniej chyba coś mogło się już z nim zacząć dziać.
Proszę powiedzcie co może być przyczyną? Czyżby przemarzł? Kaktus już pewnie nie do odratowania jak sądzę? :(
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Kaktus szczepiony - pomocy

Post »

Zrobiłam teraz zdjęcia jak to wygląda:
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Trzeba by czym prędzej przeszczepić na nową podkładkę.
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Ewuniu tak mi przykro ,już nic nie da się zrobić z podkładką ,musisz jak najszybciej przeszczepić na coś innego może być Echinopsis inaczej zgnilizna i kaktusika dosięgnie , roślina była kupiona już zainfekowana więc to nie Twoja wina że padł
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Zgadzam się z przedmówcami. Natychmiast przeszczepić na inną podkładkę
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przy szczepieniu uważnie obejrzeć wiązki przewodzące. Jeśli brązowe- zainfekowane- ciąć do zdrowego.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Dziękuje kochani za rady. Jutro po pracy lecę w takim razie do kwiaciarni kupić coś, bo w domu niestety nie mam niczego co mogłabym poświęcić na podkładkę. Mam nadzieję, ze coś znajdę. A myślicie że pora roku sprzyja szczepieniu? Czy jest to bez znaczenia?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie sprzyja. Ale spróbować można.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Oczywiście spróbuję, warto zaryzykować. Mam nadzieję, że się uda.
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

O ile w pełni zgadzam się z moimi przedmówcami co do diagnozy to jednak rozważyłbym inną drogę.
W kwiaciarni na pewno nie uda się kupić jakieś dobrej podkładki dla kolorowego Gymnocalycium (np. Myrtillocactus czy Eriocereus). Zatem trzeba by poszukać gdzieś jakiegoś Echinopsis, co pewnie nie jest łatwe. Poza tym jeśli się nie ma doświadczenia w szczepieniu (a np. ja takowego nie mam) to szanse, że za pierwszym razem się to uda są raczej mizerne - zwłaszcza, że pora nieodpowiednia (końcówka jesieni a nie przełom wiosny i lata).
Wygląda na to, że podkładka przemarzła (w transporcie lub w kwiaciarni), ale są pewne szanse, że przeżyje i nie zarazi swoimi problemami zraza. I myślę, że szanse na powodzenie będą większe niż przy próbach szczepienia.
A najlepiej można zostawić główny pęd Gymnocalycium na podkładce i spróbować zaszczepić odrosty. Jest ich kilka, więc szanse na powodzenie będą większe. A jeśli szczepienie się nie uda to pozostają jeszcze małe szanse, że roślinka jakoś przeżyje problemy podkładki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Do ratowania w okresie spoczynku nadaje się Trichocereus pachanoi, można szczepić w okresie spoczynku.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Najlepszy jest Eriocereus jusbertii. On bardzo dobrze zrasta się, gdy jest lekko podsuszony. I w przeciwieństwie do trichocereusów podobnie do Gymnocalycium nie wymaga niskich temperatur i spoczynku zimą. Niestety wszystkie te gatunki są nieosiągalne w kwiaciarniach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Tomku E. jusberti jest doby na podkładki ale dla osób którzy się na tym znają ,dla początkującej osoby nie polecam tej podkładki ,szanse na powodzenie są na Echinopsisie ,
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”