Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

ODPOWIEDZ
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Akurat aloes będzie w osłonce i dlatego wybrałem taką doniczkę, żeby lepiej wyglądało i żebym mógł kontrolować korzenie, wilgotność itd.


--- 31 sty 2018, o 21:43 ---

Mam aloe vera o wysokości około 25cm, dość dawno go nie podlewałem. Dotykałem go dziś i liście są miękkie czy to normalne? Czy ma zbyt mało wody?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Jeśli go zimujesz w temperaturze pokojowej to od czasu do czasu trzeba podlać. Im wyższa temperatura tym większe parowanie wody z liści. Jeśli liście są miękkie, to warto podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Pisałem wcześniej o drugim aloesie, po tej "operacji" dodałem do ukorzeniania kilka sadzonek - jedna tylko z własnym korzeniem, tamten główny ususzyłem i później dałem do ziemi, niestety zaczął gnić dalej i teraz już praktycznie nie ma co zbierać, łodyga się cała rusza, ale jest twardy, za to sadzonki są miękkie.

Czy na pewno miękkie liście to brak wody - a nie odwrotnie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Zaraz, zaraz mówimy o sadzonce ze zdrowymi korzeniami czy takim do reanimacji?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Teraz mowa o wszystkich, natomiast aloe vera mam dosc duży i zdrowy i to on ma miekkie liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Mam nadzieję, że inaczej podchodzisz z podlewaniem zarówno do tego chorego, jak i zdrowego.
Jeśli chodzi o tego, który ma miękkie liście, to zdrowy ma również system korzeniowy? Jeśli nie podlewałeś go dawno, ziemia jest całkowicie sucha, a w pomieszczeniu masz ciepło, to aloes może być odwodniony.
W przypadku tego reanimowanego wszystko zależy od tego czy zdążył odbudować korzenie. Proces ten może trwać długo i w tym czasie należy ostrożnie podchodzić z podlewaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozsadzać aloes???

Post »

Zdrowy był dawno podlewany, podlałem go wczoraj, ale bardzo oszczędnie, wcześniej jak go przesadzałem (już dość dawno) to miał trochę korzeni ale takich bardzo delikatnych - brak grubych przez co się obalał - czy aloe vera ma takie korzenie czy z tym coś jest nie tak?
Podleję go bardziej za jakiś czas i planuję też go przesadzić do lepszej ziemi typowo dla sukulentów i wtedy zobaczę stan korzeni.
Czy można stosować jakiś preparat do rozrośnięcia korzeni np. rozcieńczony ukorzeniacz?

Codo chorego to wierzchnie liście dobrze wyglądają, korzenie też, ale połączenie pomiędzy liścmi a korzeniami jest całkiem zgnite. Te odrosty po odcieciu wysuszyłem i później wrzuciłem do ziemi, dopiero teraz je lekko podlałem.
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Hej, posiadam takie cudeńko

Obrazek

Czy rośnie za szybko? Dlaczego, z powodu małej ilości światła? (stoi na parapecie, ale wrocławski smog mocno ogranicza słońce...) Czy powinnam go podwiązać albo jakoś inaczej pomóc, żeby się nie złamał?

edit: przy okazji, mając mocno rozrośnięte sukulenty mogę podlewać je od góry, po roślinie? czy raczej tego unikać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Za mało światła i słońca oraz za wysoka temperatura w okresie jesienno-zimowym.
Stanowisko tylko parapet oraz dobrze obniżyć temperaturę otoczenia między 10 - 15 stopni oraz ograniczyć podlewanie. W czym jest posadzone - w samej ziemi bez zmieszania ze żwirkiem? Wywal też najlepiej osłonkę, bo utrudnia cyrkulację powietrza w obrębie korzeni.
Tak naprawdę możesz podlewać tak i tak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Z temperaturą niestety mam problem, ze względu na małe mieszkanie, w dodatku wszystkie parapety są nad kaloryferami. Klatka schodowa odpada, bo kiedy ostatnio wystawiłam kaktusa ktoś go ukradł... Mogę jakoś sztucznie doświetlać? Na razie przestawiłam na jaśniejsze i chłodniejsze okno.
Osłonkę w sensie przesadzić bezpośrednio do doniczki? Posadzone w samej ziemi, jak będę przesadzać sypnę coś na dno.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

No to będzie problem, żeby utrzymać prawidłowy pokrój, a razem z tym prawidłowy i zdrowy wzrost. Jaką masz wystawę? Możesz próbować doświetlać, ale są to rośliny potrzebujące silnego doświetlania więc nie wiem czy typowa żarówka nawet dedykowana do roślin wystarczy.
Tak, sadzisz normalnie do doniczki i nie na zasadzie że tylko na dno sypiesz kamyki jako drenaż, ale przede wszystkim mieszasz ziemię ze żwirkiem w proporcji 1:1 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mustyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 kwie 2018, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ewolucja sukulentów - pytanie

Post »

Witam :) :wink:
Mam amatorską kolekcję sukulentów a wśród nich trzy okazy zakupione pół roku temu. Przyglądałam się im trochę dokładniej i porównałam ze zdjęciami zaraz po zakupie i wyłapałam prawie u wszystkich dwie tendencje. Nie jest to odkrycie ameryki, ani nie wydaje mi się groźne, nie mniej zastanawiam się nad przyczyną zmian i nigdzie nie znalazłam nic na ten temat.

Po pierwsze deformacja/zmiana proporcji. Na początku zwarta, zagęszczona forma, z czasem pnie się w górę i przerzedza. Nie wiem, czy to przez brak miejsca, czy po prostu w taki sposób się naturalnie rozrasta.

Po drugie odbarwianie liści. Na początku z odcieniem brunatnym/fioletowym/ z czerwonym zakończeniem, po pół roku wybarwiły się do niemal jednolicie zielonych. I znów pytanie, czy w hurtowniach podlewają je wodą z dodatkiem jakichś barwników, czy to kwestia składu podłoża, czy jeszcze czegoś innego.

Zdjęcia porównawcze na początku i po pół roku
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Może tutaj znajdzie się ktoś kto będzie umiał mi odpowiedzieć.

Pozdrawiam
~ Ciekawska ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Odpowiedź jest bardzo prosta: słońce słońce i jeszcze raz słońce.
To są rośliny słońca więc powinny rosnąć najlepiej na południowym parapecie oraz zimowane w niskiej temperaturze w okresie jesienno-zimowym. Nie są niczym barwione oprócz niektórych sztucznie malowanych. Po prostu producenci trzymają je w szklarniach gdzie masz maksimum słońca i światła.
Trzymane w innym stanowisku będą się wyciągać oraz tracić wybarwienie. To nie są rośliny gdzieś na półkę z dala od okna.
Twoje rośliny oprócz tego, że niektóre są ewidentnie wyciągnięte, ponadto potrzebują przesadzenia do właściwej mieszanki ziemi i żwirku oraz wywalenia doniczek z osłonek.

PS. Proszę następnym razem korzystać z wyszukiwarki na górze strony przed założeniem nowego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”