Żwirek do kaktusów?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Żwirek do kaktusów?

Post »

Od niedawna jestem zafascynowana kaktusami. Wiem, że dobrze jest, gdy mają na podłożu posypany żwirek, ale nie wiem dlaczego. Czy jak jest żwirek to wtedy trzeba jeszcz mniej i rzadziej podlewać kaktusy? Czy wszystkie kaktusy powinny być posypane żwirkiem? Co jeśli od korzenia wyrasta nowy kaktus a jest żwirek? Czy nie utrudnia mu to przedostanie sie na powierzchnię?
Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc!
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Wcale nie jest dobrze jak na powierzchni podłoża leży żwirek. Wówczas podłoże dłużej przesycha i może nawet doprowadzić do gnicia. Taki zabieg ma znaczenie tylko ozdobne.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

AurorA pisze:Taki zabieg ma znaczenie tylko ozdobne.
W tym miejscu AurorA- przykro mi-ale jesteś w błędzie :oops:
Ogólnie :cała ziemia w donicy z kaktusami winna być wymieszana ze żwirkiem najlepiej akwarystycznym bo jest obojętny dla roślin.
Zapraszam Ciebie i skarb14 do poczytania wątku pod adresem
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=kaktusy i jeśli mimo to,jeszcze będa watpliwości , znajdą się wśród nas tacy,którzy zapewne pomogą skarb14 zgłębić tajniki uprawy kaktusów. Powodzenia. :D
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Karo piszesz nie na temat. Jasne że podłoże do kaktusów powinno być przepuszczalne, ale warstwa żwirku na podłożu nie jest dobra. Ciężko wówczas sprawdzić stan wilgotności podłoża i to co pisałem wyżej.

Mam spora kolekcję kaktusów, uprawiam je od wielu lat i takie są moje spostrzeżenia.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Post »

Chyba jednak zrezygnuję ze żwirku na podłożu (ziemię mam specjalną do kaktusów). Cieszę się, że tak szybko dostałam odpowiedź, ponieważ już miałam zamiar kupować żwirek i posypywać powierzchnię moich małych kaktusików.
Jestem wdzięczna za wielką pomoc :D i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Prawidłowo spreparowana ziemia do kaktusów powinna wyglądać tak:
Obrazek
natomiast posypywanie powierzchni kamyczkami w celach ozdobnych jest niewłaściwe.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę tak samo jak KaRo...
a co do żwirku to niestety mam już z nim przykre doświadczenia :(
Kiedyś podobnie jak skarb14 chciałam ozdobić donice z kaktusami i nawet też miałam ziemię do kaktusów a jednak był to całkowity niewypał.
Jeśli już bardzo chcesz ozdabiać ziemię w doniczkach żwirkiem to zrób to w czasie przesadzania roślin i pomieszaj ten żwirek z ziemią do kaktsów i sukulentów - w takiej mieszance rośliny będą się lepiej czuły a Ty będziesz mieć dodatkowy efekt wizualny ;-)
Moim zdaniem ładniej wyglądać będzie podłoże urozmaicone niż jednolity żwirek - ale gusta są różne...
Jeśli już się uparłaś na żwirek w doniczce to może wypróbuj jak będzie z tym żwirkiem roślinie? zrób tak w jednej doniczce i odczekaj kilka tygodni (miesięcy).
To, że ktoś ma złe doświadczenia (np. ja ;-) ) z czymś, wcale nie oznacza, że u Ciebie będzie podobnie.
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Post »

Pytałam się o żwirek, ponieważ słyszałam, że dobrze jest dla kaktusów, kiedy jest na powierzchni. Teraz kiedy przeczytałam Wasze rady, zdecydowałam, że nie będę go stosowała.

Dziękuję Wam za to, że zawsze kiedy mam jakieś pytanie to mi służycie pomocą :D
Mam nadzieję, że kiedyś również ja będę mogła Wam w czymś pomóc.
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Żałuje, że ja nie trafiłam tu zanim postanowiłam udekorować donice z kaktusami żwirkiem, tym samym zabić w seriach około 10 kaktusów :) zgniły :)
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Post »

Przykro mi :cry:

Niestety najczęściej człowiek na swoich błędach się uczy
Dobre uczynki i słowa zawsze wracają
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Trochę mnie zaskoczyły wasze wypowiedzi. Mam tu taka mała książeczkę o uprawie kaktusów ( dostałem w prezencie) i jest tu taki ciekawy pomysł - aby zrobić sobie mini ogród.
Sprawa jest prosta - znajdujemy dużą kwadratową doniczkę ( lub skrzynkę) wrzucamy tam ziemie i zasadzamy kilka małych kaktusów. Na powierzchnię posypujemy różno kolorowy żwirek, a raczej małe kolorowe kamyczki ( takie jak w akwarium są). Wszystko ładnie wygląda. Z tym, że piszecie, że raczej nie można dawać nic na powierzchnie ziemi. To teraz i ja nic nie wiem.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zaczarowany...
Jeśli nam nie ufasz - sprawdź sam ;-) Jednak gdy będziesz przygotowywał ziemię do kaktusów to pomieszaj ją z żwirkiem (tak jest lepiej) i dopiero na tak przygotowanej ziemi wysyp troszke żwirku...
Osobiście nie lubię takich eksperymentów :( Straciłam już kilka roślin w taki sposób...

p.s.
Co do Twojej stopki i http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?p=68963 to nie powiem, że znam się na roślinach ;-) ale mam tego samego kaktusika i traktuję go jak pozostałe sukulentowate - dużo słońca, mało wody no i jakoś on żyje i nawet rośnie ;-)
Awatar użytkownika
Abudabi
500p
500p
Posty: 586
Od: 19 mar 2007, o 19:04
Lokalizacja: Łódź

Post »

Zaczarowany pisze:Troche mnie zaskoczyły wasze wypowiedzi. Mam tu taka mała książeczke o uprawie kaktusów ( dostłem w prezencie) i jest tu taki ciekawy pomysł - aby zrobić sobie mini ogród.
Sprawa jest prosta - znadujemy dużą kwadratową doniczke ( lub skrzynke ) wrzucamy tam ziemie i zasadzamy kilka małych kaktusów. nna powiechrznie posypujemy rózno kolorwy żwirek, a raczej małe kolorwe kamyczki ( takie jak w akwarium są ) Wszystko ładnie wygląda. Z tym że piszecie że raczej nie mozna dawać nic na powierzchnie ziemi. To teraz i ja nic nie wiem.
No właśnie ja tak zrobiłam ;)
W duże szklane naczynie wsadziłam kika małych kaktusów, a ziemię z wierzchu przysypałam żwirkiem. Miało być pięknie, ale uwierz mi, gnijące kaktusy są wątpliwie dekoracyjne ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”