Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 18, 19, 20, 21, 22
Autor Wiadomość
aga_zgaga
 Tytuł: Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 17:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
A to nie jest raczej ukorzeniony listek Adromischus festivus?
.
Tak czy siak, odrosty wsadziłabym w dobre podłoże, piszę dobre bo eszeweria jest w zbyt żyznym. Zrób mieszankę ziemi ze żwirkiem, posadź odrosty w suche podłoże a po kilku dniach lekko podlej. Usypiać je możesz zacząć w październiku, do tego czasu jeszcze wiele zdziałają pod ziemią.

Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 18:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
dodo77 napisał(a):
Dlaczego nie? Napewno mam mniejszą wiedzę od ciebie, ale wsadziłem te odrosty do wody (płytkiej bardzo) no i jak widać wypuszczają małe korzonki, nawet grubsze zielone korzenie. Myślę że wszystko z nimi dobrze.

A mogę je wsadzić w najbliższym czasie (jutro/pojutrze)? Czy ze względu na zbliżającą się zimę niech odpoczną bez ziemi?

Bo sukulenty, a zwłaszcza kaktusy nie rosną na terenach bagiennych albo podmokłych, tylko na terenach suchych czyli pustynnych i półpustynnych.
W wodzie po prostu zgniją. Cud, że te nie zgniły chociaż to mógłby być czysty przypadek, miałeś szczęście.
Sukulenty traktujemy inaczej niż rośliny zielone. Warto wpierw poczytać żeby nie narobić szkód.

O podłożu poczytaj tutaj, chociaż w amatorskiej uprawie sprawdza się prosta mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku kwarcowego w proporcji minimum 1:1, zalecane 1:2, 1:3.

Ps. Korzystaj z funkcji edytuj, a nie piszesz post pod postem.

dodo77
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 18:42 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
aga_zgaga napisał(a):
A to nie jest raczej ukorzeniony listek Adromischus festivus?
.
Tak czy siak, odrosty wsadziłabym w dobre podłoże, piszę dobre bo eszeweria jest w zbyt żyznym. Zrób mieszankę ziemi ze żwirkiem, posadź odrosty w suche podłoże a po kilku dniach lekko podlej. Usypiać je możesz zacząć w październiku, do tego czasu jeszcze wiele zdziałają pod ziemią.

Hmm, możliwe. Tak jak pisałem, ten odrostem miał osobny system korzeniowy no i niezbyt przypomina ten Aloes... Kupowałem w Auchan więc mógł się zdarzyć błąd.

Ziemia tzn. ziemia do kaktusów tak? Żwirek muszę zakupić. Typowy do roślin da radę?
Dobrze, zacznę rzadziej podlewać od października i wtedy zapytam co dalej z nimi robić :D Dzięki za pomoc

norbert76
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 18:56 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Przecież wyraźnie napisałem, ziemia do sukulentów...
Nie ma żwirku typowego dla roślin. Po prostu kupujesz żwirek kwarcowy, możesz dostać też pod nazwą rzeczny.

Jeszcze jedno, sukulenty zimujemy w niższej temperaturze od pokojowej.

dodo77
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 18:57 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Oczywiście, z tą wodą trudno się nie zgodzić. Sam nie wiem skąd wziąłem pomysł na danie ich do wody.
Ziemię mam kupioną do kaktusów i w niej wszystkie trzymam, ale zakupię też żwirek by była jeszcze bardziej przepuszczalna.
Czyli odłożyć te odrosty, żeby się wysuszyły i mogę je za ~2 dni dać do ziemi tak? Doniczka z perforacją, na dno drenaż z kamyczków, ziemia do kaktusów (+żwirek) ;)

I przepraszam jeszcze raz za ten nieporządek. Po jednym edit'cie nie mogę drugi raz edytować lub usunąć posta.

aga_zgaga
PostNapisane: 14 wrz 2019, o 19:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja żwirek kupuję w sklepie zoologicznym, tam mają z przeznaczeniem dla akwarystów. I to jest żwirek kwarcowy, bo jeśli pisząc żwirek dla roślin masz na myśli taką posypkę, którą czasem sprzedają w ogrodniczych, to może nie być dobra, bo może być to żwirek wapienny. A ten czyni odczyn podłoża zasadowym i większość kaktusów takiego nie lubi.

Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Ulpen11
PostNapisane: 2 paź 2019, o 18:23 
200p
200p

1 szt.
Chciałam podziękować Tomkowi za cenną radę odnośnie ukorzeniania Tephr. geometricus. Kaktus wypuścił z boku korzonek i prawdopodobnie od spodu też, bo nie da się go unieść. Mam więc kolejne pytanie: czy on ma tak rosnąć - poziomo, czy postawić go do pionu i kiedy to zrobić. Mam zamiar trzymać go w pokoju na parapecie przez zimę, by w razie czego zwilżyć podłoże bo system korzeniowy na pewno nie jest duży.
Obrazek

tom_ek
PostNapisane: 14 paź 2019, o 07:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ulu, zostaw go jak jest (może tylko trochę obsyp podłożem, żeby ten boczny korzeń nieco osłonić), kolejne człony będą wyrastać ku górze, nie po skosie.

Ulpen11
PostNapisane: 17 paź 2019, o 15:17 
200p
200p

1 szt.
Tak zrobię jak napisałeś. Wielkie dzięki Tomku. Tephrocactus geom. uratowany!

yanina_19
PostNapisane: 2 sty 2020, o 14:27 
500p
500p

0 szt.
Mam pytanie do znawców. Często ukorzeniałam crassule (takie najbardziej popularne, bezobsługowe) takim sposobem nad wodą
Obrazek Obrazek
Pewnie nieprofesjonalnie, ale zawsze skutecznie. teraz mam okazję dostać kawałki odmiany crassula pyramidalis X ausensis titanopsis, barklyi i 'Hottentot'. Próbować takim sposobem?
Tylko ten termin wchodzi otzymania kawałków w grę - w jakich warunkach ukorzeniać? ciepło w nogi? 'krótki' czy 'długi' dzień?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 304 ]  Idź do strony nr...        1 ... 18, 19, 20, 21, 22

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości