Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Echinopsis - czy można rozmnażać z odrostów?

Post »

2-3 lata wcześniej pędy były grubsze, kulistego kształtu a ciernie dłuższe i mocniejsze. Stanowisko było na pewno lepsze.

Ukorzeniany odrost należy oderwać od rośliny matecznej i posadzić do doniczki z podłożem. Po tygodniu/dwóch od posadzenia można zacząć normalnie go podlewać.

Roślinka wygląda na Echinopsis multiplex.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
BabciaHardcore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sie 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ukorzenianie owocu opuncji

Post »

Hej;) mam pytanko do kaktusowiczów, którzy rozmnażali kiedyś kaktusy. Otóż dostałam od znajomej takie oto coś:
Obrazek
Nie mam pojęcia skąd pochodzi ani też co to dokładnie jest. Mam kilka kaktusów w kolekcji, ale nigdy ich nie rozmnażałam. Próbowałam go ukorzenić tak jak pisze w poradnikach, kupiłam ziemię do kaktusów, zrobiłam wszystko jak w poradniku. Niestety minęły już prawie 2 miesiące a korzonków nie widać;( czy istnieje szansa że jeszcze je wypuści? ;((
"Wszystko co robić, robić z pasją"
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Rozmnażanie kaktusów

Post »

Możesz pokazać górną część (zdaje się, że jest to owoc opuncji) ? ;:224
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
BabciaHardcore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sie 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie kaktusów

Post »

Obrazek

pytałam gdzie to rosło, mówiła, że one rosły tak "w kupce" w ziemi ;/
"Wszystko co robić, robić z pasją"
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie owocu opuncji

Post »

To jest niedojrzały owoc kaktusa z rodzaju Opuntia, prawdopodobnie Opuntia ficus-indica. Generalnie owoce bardzo niechętnie się ukorzeniają, choć czasem jest to możliwe. Zdecydowanie łatwiej ukorzenić cały człon i taką metodę rozmnażania opuncji zdecydowanie polecam.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
BabciaHardcore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sie 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie owocu opuncji

Post »

Niestety posiadam tylko ten egzemplarz;( no cóż, dziękuję za pomoc;)
"Wszystko co robić, robić z pasją"
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie Euphorbii submammillaris - jak?

Post »

Ja mam ogromny problem z rozmnażaniem euphorbii. Oddzielone człony zawsze mi po prostu usychają ;:145 Nie mam pojęcia co mogłabym robić źle, postępuję z nimi tak jak z innymi kaktusami i sukulentami.
Obrazek
Ha en bra dag!
dawidm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozmnażanie wegetatywne kaktusów - ukorzenianie sadzonek

Post »

Cześć wszystkim,
Mój kaktus zaczął gnić od spodu, prawdopodobnie od przelania. Wyczytałem gdzieś, że można uratować zdrową końcówkę odcinając i ukorzeniając ją. Nigdzie nie znalazłem dokładnego sposobu zrobienia tego, tak żeby były największe szanse, że się uda. Proszę o porady jak ukorzenić tę końcówkę, jeżeli w ogóle jest sens próbować ;)
Tak przy okazji, jakby ktoś z odpowiadających wiedział co to za kaktus, to proszę o napisanie :)


Obrazek
Awatar użytkownika
LUKASxd
500p
500p
Posty: 897
Od: 30 wrz 2012, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor (okolice Legnicy)

Re: Ukorzenianie końcówki odciętej od chorego kaktusa

Post »

Ranę po cięciu powinieneś posypać ukorzeniaczem lub np. cynamonem lub sproszkowanym węglem drzewnym.
Resztę inni dopowiedzą :wink:
Pozdrawiam :D
Zapraszam was do mojego wątku :wink: :
Kaktusiki - LUKASxd
Łukasz
dawidm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie końcówki odciętej od chorego kaktusa

Post »

Dziki za szybką odpowiedź. Postawiłem go na podstawce w drobno pokruszonym węglu drzewnym. Domyślam się, że powinien tak trochę postać. Mam nadzieję, że w tym czasie ktoś mi napisze co dalej powinienem zrobić :)
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Ukorzenianie końcówki odciętej od chorego kaktusa

Post »

za mało światła miała Twoja roślinka.... przez zimę nie powinieneś jej podlewać. Kaktusy mają teraz okres zimowego spoczynku. poczytaj na temat uprawy kaktusów na forum znajdziesz wszystkie informacje na temat uprawy :idea:

trzymaj roślinę nie sadź do ziemi :idea: trzymaj w pionie w pustej doniczce po jakimś czasie powinny się pojawić tzw. korzenie oczekujące. Dopiero wtedy sadź ją do ziemi
dawidm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie końcówki odciętej od chorego kaktusa

Post »

Dziękuję za pomoc :) Jak go odratuję to na pewno będzie otrzymywał bardziej odpowiednią pielęgnację ;)
Liczi123
100p
100p
Posty: 143
Od: 18 paź 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ukorzenianie końcówki odciętej od chorego kaktusa

Post »

Nie za bardzo wiedziałem, gdzie to pytanie zadać, więc zadaję tu. :) (Choć moje odrosty akurat pochodzą od zdrowych kaktusów)
Kiedy można uznać, że kaktus jest już ukorzeniony? Obecnie ukorzeniam Rebutie i Chamaecereusy. Do Rebutii nie zaglądałem, lecz jeden Chamaecereus ma 3 korzonki, z czego dwa dłuższe mają po ok. 0,5cm. Kiedy mogę go wsadzić do właściwego podłoża? (Jak dla mnie ukorzeniają się lepiej w piasku niż w docelowym substracie) Gdyby on był dla mojego użytku to by mi się aż tak nie spieszyło, lecz obiecałem odrost znajomej, która nie ma jakiegoś wielkiego doświadczenia z kaktusami i nie chcę aby się zmarnował. No a poza tym zawsze byłem ciekaw jaka jest taka "standardowa" wielkość korzonka (choć zdaję sobie sprawę, że nie ma jednej liczby, bo jest ona zależna od kaktusiarza, rodzaju kaktusa itp.) przy której kaktusa można uznać za ukorzenionego i spokojnie wsadzić do właściwego podłoża.
(No a ja, jak to ja musiałem się rozpisać, choć można to było w jednym zdaniu ująć ;:124 )
Z góry dziękuję za pomoc :)
Moja kolekcja kaktusów
Pozdrawiam, Bartek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”