Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Ale ukorzeniacz jednak trochę dezynfekuje, więc może warto.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Dzięki Lucy, ale już po ptakach, bo roślinę ciachnąłem trzy dni temu. Do dezynfekcji użyłem węgla drzewnego.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

onectica pisze:Ale ukorzeniacz jednak trochę dezynfekuje, więc może warto.
Nie zaszkodzi ale też nie ma dużego wpływu na ukorzenianie sadzonek. Najwięcej zależy od stanu w jakim jest sadzonka. Przesuszona i w kiepskim stanie nie ukorzeni się. W ukorzeniaczu substancji aktywnej jest minimalny ułamek procenta - ogromna większość to wypełniacze m.in. talk itp. Węgiel drzewny powinien wystarczyć. Plus że można sobie samemu porcje węgla drzewnego zrobić.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Zgadzam się z Tobą, że:Zastosowanie ukorzeniacza ma znikomy wpływ na ukorzenianie się roślin - nie służy do tego celu.Roślina, jeśli ma się ukorzenić, po prostu to zrobi.Musimy stworzyć jej do tego odpowiednie warunki oraz zadbać, aby w czasie ukorzeniania nie uległa porażeniu przez patogeny.


Jeżeli chodzi o'' ukorzeniacze'' to:
W rzeczywistości są to; stymulatory wzrostu i rozwoju korzeni i w tej roli bardzo dobrze się sprawdzają. Stymulatory te zostały nieszczęśliwie nazwane.Nazwa sugeruje, że inicjują w roślinie tworzenie się korzeni,tak niestety nie jest.
Auksyny w nich zawarte, zostają pobrane przez roślinę dopiero wtedy, gdy wytworzy ona zaczątki systemu korzeniowego. W roślinie auksyny działają jako hormony wzrostu, powodują wytworzenie większej ilości korzeni.Korzenie są dłuższe i grubsze niż roślin u których ich nie stosowano - potwierdzają to badania..Ma to pozytywny wpływ na całą roślinę.Dlatego, nie rezygnowałbym z ich użycia.

Dziwne?Ale prawdziwe : ''Ukorzeniacz'' nie zadziała, jeżeli roślina się nie ukorzeni.
Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

A więc jak mi kaktus korzenie oczekujące wypuści, to warto wtedy ukorzeniacz zastosować? A jak go stosować, tak jak piszą na etykiecie? Pytanie może naiwne, ale ukorzeniaczy nigdy nie używałem, ani nawet na oczy nie widziałem :?.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Należy zacząć od kupna ukorzeniacza w postaci pudru,powinien w swym składzie posiadać syntetyczne fitohormony.To przykładowy skład jednego z takich ukorzeniaczy:0,1 % kwasu alfa-nafylooctowego,0,1 % chloromekwatu,0,2% benomylu.Kwas beta-indolilooctowy,kwas beta-indolilomasłowy,kwas 1-N-dwumetyloaminobursztynowy. Jeżeli nie zawiera w składzie żadnej z wymienionych substancji,mamy do czynienia z nawozem i to bardzo drogim-cena 1 kg.W tym przypadku, radzę pozostać przy węglu drzewnym. Ukorzeniacze stosujemy według dołączonej do nich instrukcji.
Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

OK Klakier, dzięki, jak mi ta Copiapoa wypuści korzenie, to potraktuję je ukorzeniaczem.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Ukorzeniacz należy zastosować zaraz po odcięciu sadzonki, gdy jeszcze jest otwarta rana. Środki przeciwgrzybowe w nim zawarte ranę zabezpieczą przed infekcją a hormony pobudzą tworzenie korzeni. Gdy rana zaschnie to działanie ukorzeniacza jest praktycznie zerowe.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Nic nie stoi na przeszkodzie,aby nowo tworzące się korzenie,wielkości kilku mikronów pobrały auksynę z warstwy pokrywającej kaktusa. Inne jest jej pobieranie, w czystej formie jak ma to miejsce w kulturach in vitro ,inne z mieszaniny; talku(stanowi ponad 95% ukorzeniacza) środka grzybobójczego i konserwantów.


Talk, posiadający właściwości higroskopijne powoduje odwodnienie-zaschnięcie tkanek rośliny.Staje się tak w wielu przypadkach, jeszcze zanim auksyna zdoła się przemieścić.Martwa i sucha komórka nie pobierze fitohormonu.Jest to wada ukorzeniaczy opartych na talku.Sposoby użycia i formulacja,niezawierających go w swym składzie, nie pozwala na ich użycie w procesie ukorzeniania kaktusów.
Takie w tej kwestii, jest moje zdanie.

Nie stosujemy ukorzeniacza na już wyrośnięte korzenie.
Pozdrawiam klakier
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Nie stosujemy ukorzeniacza na już wyrośnięte korzenie.
Pozdrawiam klakier
Chodzi o szkodliwy wpływ talku i środka grzybobójczego na system korzeniowy?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Chodzi o działanie talku,jego właściwości chemiczne i fizyczne,które przydatne w początkowym okresie ukorzeniania, niekoniecznie przydatne są w czasie wzrostu korzeni.Jego higroskopijność pozwala na osuszenie i odwodnienie uszkodzonych tkanek - nie będziemy osuszać ani pozbawiać korzeni dostępu do wilgoci.Cienka warstwa talku, odcina dostęp powietrza uniemożliwiając rozwój bakterii tlenowych - korzenie muszą przecież oddychać.
Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

klakier7 pisze:Należy zacząć od kupna ukorzeniacza w postaci pudru,powinien w swym składzie posiadać syntetyczne fitohormony.To przykładowy skład jednego z takich ukorzeniaczy:0,1 % kwasu alfa-nafylooctowego,0,1 % chloromekwatu,0,2% benomylu.Kwas beta-indolilooctowy,kwas beta-indolilomasłowy,kwas 1-N-dwumetyloaminobursztynowy. Jeżeli nie zawiera w składzie żadnej z wymienionych substancji,mamy do czynienia z nawozem i to bardzo drogim-cena 1 kg.
Dzięki za tę wskazówkę Klakier. Ostatnio w dwóch dużych sklepach ogrodniczych pytałem o ukorzeniacze i chciano mi sprzedać coś, co się nazywało "nawozem ukorzeniającym", a w jego składzie żadnej z podanych przez Ciebie substancji nie było. A więc, jak piszesz, byłby to przepłacony nawóz.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Jak ukorzenić pęd Epifilum...już druga próba się nie udała. Czy sadzonce trzeba zapewnić wilgotność. Po obsuszeniu, sadzę do lekko wilgotnego podłoża (ziemia do kaktusów+piasek) i przez 2 tyg. nie podlewam, a i tak nie chcą się ukorzenić. Sadziłam zawsze w czerwcu, może to nie jest dobry termin, bo już nie wiem co robię źle. Proszę o jakieś wskazówki, bo w następnym roku znów chcę spróbować.
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”