Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Ja tam się nie certolę. Pakuję takie odrosty do normalnej doniczki i do foliaka w normalne warunki. Podlewam jak inne rośliny czyli coś średnio co 2 tygodnie , może czasem dam wodę trochę częściej. 90% sadzonek ukorzenia się. Czasem trwa to i 2 sezony ale prawie zawsze jest skuteczne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Dzięki Tomku, tak z nimi zrobię. A co z tą P. maassii, to samo? Od dwóch tygodni trzymam ją tak:


Obrazek

- bo korzenie po zimowaniu ma takie:

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Wydaje się, że te korzenie są martwe. Zatem sugeruję usunięcie wszystkiego, co nie jest żywe tak by dostać się do zdrowej tkanki. Tylko wtedy będą szanse na korzenie. Taka mocno zasuszona roślina z uszkodzonymi korzeniami to może ukorzeniać się i przez rok. Po dwóch tygodniach to ja za wiele bym sobie nie obiecywał.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Witam

Dwa dni temu posadziłam takie maluchy , są bez korzeni .
Postawiłam je na razie na wewnętrznym parapecie , żeby mieć je na oku .
Ale może lepiej im będzie na dworze? może szybciej się ukorzenią ? Tylko czy postawić w słońcu - po uprzednim cieniowaniu , czy raczej w cieniu ?

To chyba jakaś mammillaria





Obrazek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Zostaw w domu ale nie podlewaj. Daj im 3-4 tygodnie posuchy. Mają dość w sobie wody żeby wytrzymać. Tylko nie południowy parapet. Dużo rozproszonego światła. Na moje to M. bocasana ładnie kwitnie i za rok jak dobrze się sprawisz będzie Ci kwitła całe lato.
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Dziękuję Grzesiu za odpowiedź :D
Tak zrobię , ale czy później, gdy już się ukorzeni - mam nadzieję , wystawić ją na powietrze ?
Tak się dopytuję , gdyż widzę jak inne kaktusy ładnie nabierają ciała i cierni na dworze , i zapewne tego malucha oderwanego od kaktusa "domowego" wzmocniło by świeże powietrze :wink:
Jeśli to M.bocasana to super , śliczne ma kwiatuszki :D

A czy takie maluszki, ale te miały jakieś korzonki, mogą stać od razu na zewnątrz ?


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Te pędy Chamaecereus silvestrii są nieco wyciągnięte z powodu braku światła. Sugeruję dać na na jakiś czas (2-3 tygodnie) na słoneczny parapet a dopiero później na pełne słonko. inaczej mogą się uszkodzić wyciągnięte stożki wzrostu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Dziękuję Tomku, potrzymam je w domu . Chociaż na razie stoją na zewnątrz, ale od dwóch dni słońca zero .
Cała roślina z której mam te odrosty była wyciągnięta , ale cóż , niektórzy kochają kaktusy a mają za mało słonka na parapetach :wink:
Mam nadzieję ,że u mnie się wzmocnią :)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Pilna pomoc lekarska potrzebna ;:147 . otóż, wczoraj obcięłam górę mammillarii, bo dół był w kształcie wąskiego pieńka, a góra dosyć solidna i ciężka, więc cała roślina wyginała się i przewracała. Pierwszy raz mi się zdarzyło (a odmładzałam rośliny już wiele razy), aby roślina tak krwawiła. Mleczny sok wypływał i wypływał i końca nie było. Wcześniej mammillaria stała pod chmurką, a deszczu było sporo i to pewnie było przyczyną. Posypałam ukorzeniaczem i ścierałam ten sok. A teraz nie wygląda to dobrze. Zamierzam dzisiaj obciąć jeszcze kawałek i mam pytanie w związku z tym sokiem. Czy po zastygnięciu (jak długo to trwa?) da się go potem usunąć, bo roślina nie będzie miała skąd wypuścic korzeni. A może korzenie dadzą radę się przebić? Podkreślam, że tego soku było bardzo dużo.
Tak dziś wygląda dół- soku zaledwie kilka kropel

Obrazek


I góra, muszę koniecznie coś z tym zrobić dzisiaj

Obrazek

Obrazek
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Basiu,tyle foromowiczów pisało na ten temat,obcięta sadzonka musi się zasuszyć,aby było można ją ukorzenić ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

To nie o to mi chodzi, to oczywiste. Chodzi o ten gęsty jak żywica sok, czy on nie zaklei po zaschnięciu miejsc, z których mają wyrosnąć korzenie. Już trochę przekonsultowałam sprawę i ten ciemny kolor chyba nie jest problemem (bo to on mnie zaniepokoił).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Trochę chyba odwrotnie to zrobiłaś. :wink: Wpierw trzeba było poczekać z obeschnięciem, a potem obsypać ukorzeniaczem.
Postaw na papierowym ręczniku ścięta częścią do niego. Ręcznik wchłonie nadmiar soków i powinien przyspieszyć przysychanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Pierwszy raz używałam ukorzeniacza w takiej sytuacji. A z tym sokiem problem jest taki, że jest bardzo gęsty i nie wsiąka w ręcznik, wszystko się lepi, palce sie kleją , prawie jak po super glu. To już dosyć duża mammillaria, więc może dlatego. I na pewno należało ją dobrze wysuszyć, tak, aby przywiędła przed cięciem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”