Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A nie warto byłoby ją trochę oskubać z tych dolnych liści?
Waleria
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Post »

Suche listki możesz oderwać, ale łodygi w żadnym razie nie odłamuj. Sprawdź, czy po tym zabiegu nie będzie widocznych ran. Jeśli tak, muszą obesnąć. Resztę już znasz :) .
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nic bym nie kombinowała, nie odrywała (nic na siłę, bo wtedy rana gotowa). Jak na dole uschną to same odpadną. Teraz zajmij się warunkami do ukorzenienia i nie przejmuj się estetyką. Na estetykę przyjdzie pora. Ludzie w szpitalach też za bardzo uroczo nie wyglądają. ;)
Pozwól roślince na odrobinę samodzielności - to ona zadecyduje, które części odrzuci, a które postanowi regenerować.
Do dzieła - do przepuszczalnego podłoża i będzie z niej jeszcze całkiem zdrowa Haworthia. Tylko nie przesadzaj z wodą, ma być lekko wilgotno, a nie mokro, bo zgnije.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Karolino, skoro jest pierwszy korzonek, to będzie ok. Listki żółkną, bo roślinka nie ma jak pobrać odpowiedniej ilości wody z podłoża. Możliwe, że z czasem straci kilka listków, ale nie martw się tym. Najmłodsze listki wyglądają całkiem dobrze :)
Sadź go do doniczki, oszczędnie podlewaj, a za kilka tygodni będzie pięknieć z dnia na dzień!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rozmnażanie wegetatywne - ukorzenianie sadzonek

Post »

Pytanie skierowane do bardziej doświadczonych kaktusiarzy. Mam kilka szczepek kaktusów, które zostały świeżo co "zerwane" czy ktoś wie co mam zrobić, jakie warunki zapewnić, żeby szczepki się przyjęły?! Ma ktoś jakieś swoje patenty, które gwarantują przyjęcie się roślin?! ;) Zazwyczaj kupowałem rośliny już ukorzenione więc problemu związanego z ukorzenianiem nie było, ale teraz pora spróbować :) Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukorzenianie małych szczepek.

Post »

Na początek należy posypać ranki cynamonem/węglem profilaktycznie przeciwgrzybowo. Następnie przez ok tydzień pozostawić by ranki się zagoiły w cieniu np. w pokoju. Po tygodniu można wsadzić szczepki do czystego żwirku i podlać (ja na początek podlewam z dodatkiem środka o nazwie Topsin, tak w razie czego).
Jeśli mam jeden okaz, na którym mi zależy to czasami posypie go ukorzeniaczem. Tak zrobiłem z włoskimi opuncjami :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ukorzenianie małych szczepek.

Post »

Sprawdzony sposób to ukorzenianie w wilgotnym żwirze. Ale trzeba pamiętać, że sadzonka musi przeschnąć, rana się zasklepić. Dobrze też ranę posypać węglem drzewnym.

Dodam jeszcze, że w ten sposób jeszcze żadna roślina mi się nie ukorzeniła. Ukorzeniłem epiphyllum, agawę i grudnika w tydzień. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ukorzenianie małych szczepek.

Post »

Jedną ze szczepek jest mały notocactus, na którym mi chyba najbardziej zależy. Jutro postaram się kupić żwir i może ukorzeniacz. A czy podczas ukorzeniania się roślin unikać raczej ostrego słońca?!
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukorzenianie małych szczepek.

Post »

W sumie jak bedą na rekonwalescencji w domu przez tydzień to raczej bym polecał cieniować na początku. Ja tak przynajmniej robie :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ukorzenianie małych szczepek.

Post »

A ile może trwać okres ukorzeniania? Tydzień, dwa, trzy? Czy to zależy od gatunku?
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ukorzenianie małych szczepek.

Post »

Ze dwa u mnie najczęściej. Ale ja wsadzam do normalnej mieszanki jak już pobudzę roślinę do rozwoju korzeni.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Pozyskiwanie i ukorzenianie odrostów

Post »

Nie mogłam tu znaleźć informacji,więc spytam tu.
Mam na oku odrosty kaktusa,jakiegoś kolumnowego,rosną w sporej kępie.Zamierzam spytać właściciela,czy mogę wziąć odrost.Czy wybierać duży,dorosły,czy raczej młody?I jak najlepiej oddzielić od rośliny matecznej(czym-nożykiem,paluchami-ała!)?
I co dalej z takim odrostem?Trzeba go zostawić do przesuszenia?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pozyskiwanie i ukorzenianie odrostów

Post »

Im odrost większy tym dłużej wytrzyma bez wody i będzie miał większą szansę na ukorzenienie się. Po odcięciu / odłamaniu (preferowane to pierwsze) warto ranę posypać ukorzeniaczem. Następnie przez około 2 tygodnie ranę trzeba podsuszyć. W drugim tygodniu suszenia roślinę kolumnową należy już ustawić w pionie, by nie odkształciła się. Po dwóch tygodniach można roślinkę posadzić do bardzo przepuszczalnego podłoża (np. 90% żwiru) i rozpocząć delikatne podlewanie. Najpóźniej po 2 miesiącach powinny pojawić się już korzenie. Kolumnowe rośliny w większości przypadków w warunkach amatorskich nie kwitną. Ja bym się rozejrzał za jakimś kaktusem kulistym, który ma szansę dać w przyszłości kwiatki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”