Selenicereus grandiflorus - Królowa Jednej Nocy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bozena S
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 paź 2007, o 12:20
Lokalizacja: Legnica

Selenicereus grandiflorus - Królowa Jednej Nocy

Post »

Kto z Was ma selenicereus i ephifyllum? Na czym polega różnica w ich uprawie? To moje ostatnie nabytki podarowane przez dobrych ludzi. Będę wdzięczna za porady. Pozdrawiam. Bożena.
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Pielęgnacja Epifyllum i Selenicereusa, jest podobna. Są to kaktusy epifityczne, łatwe w uprawie. Epifyllum, kwitnie najczęściej wiosną, a Selenicereus latem. Uprawia się je w ziemi uniwersalnej dla roślin doniczkowych i podlewa, kiedy przeschnie podłoże. Między podlewaniami ziemia powinna przeschnąć. Są dosyć żarłoczne, a więc należy je regularnie nawozić nawozem uniwersalnym, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zimą należy je też podlewać i trzymać w mieszkaniu. Latem można wynieść je, np. na balkon. Unikać południowych okien. Najlepiej rosną na wschodnich oknach. Nie lubią intensywnego słońca, ani głębokiego cienia. Rozmnaża się je z sadzonek uzyskanych z dojrzałych pędów, które umieszcza się w wodzie i czeka, aż wypuszczą w niej korzonki, a potem sadzi się je do ziemi. Zasada jest prosta: należy o nie dbać jak o większość roślin pokojowych, a nie jak o typowe kaktusy.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Selenicereus przechodzi zimą okres spoczynku i w tym okresie należy ograniczyć podlewanie. Także do podłoża warto dodać żwiru lub innych substancji mineralnych. Roślinka ta woli przepuszczalne podłoże od typowej ziemi dla roślin doniczkowych. Potwierdzam, że bez większych problemów po kilku latach uprawy Selenicereus jest w stanie zakwitnąć w mieszkaniu lub na zabudowanym balkonie. Selenicereusy bez najmniejszych problemów rozmnaża się z nasion. Dobrze kiełkują a siewki szybko rosną.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Blabla, a zimą trzymasz Selenicereus w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem?
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Nie mam selenicereusa w swojej kolekcji. Ale nie wymaga ta roślinka chłodu, by zakwitnąć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Selenicereus

Post »

Czy to może jest selenicereus gradiflorus? Mam go ponad 20 lat, nie bardzo o niego dbałam, ale tej wiosny przesadziłam go i bardzo pięknie zaczął rosnąć. Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Nie, to jest inna roślinka. Przydałoby się lepsze zdjęcie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. A może tu coś zobaczysz, jest to jego dziecko. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Albo rozdzielczość jest za mała, albo ja jestem ślepy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Kinga Domańska

To zdjęcie mojego Selenicereus ,sama oceń czy jest podobny
:wink:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Basiu, czy ten twój powyżej to jest ten sam, który ja mam, bo go nie zidentyfikowałam:

Obrazek<<kliknij w pełnym rozmiarze
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Roślinki ze zdjęć mogą być tym samym gatunkiem. Pytanie jest jednak, czy to w ogóle jest jakiś gatunek. O ile te roślinki czasem bywają w sprzedaży w kwiaciarniach to jeszcze nie spotkałem się z informacją, by w ogóle one kwitły. A jeśli kwitnąć nie chcą, a przecież są to epifity, to na 100% jest to jakaś hybryda i to pewnie międzyrodzajowa. Pewnie którymś z przodków był jakiś Selenicereus. Ale Selenicereus grandiflorus na pewno to nie jest.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuję ci bardzo blabla. Kupiłam ją ponad 2 lata temu w kwiaciarni. Rzeczywiście nie ma ochoty kwitnąć, ale jest urokliwa w swej zielonej postaci :) . Najdrobniejszy odpadnięty kawałeczek w kontakcie z ziemią wypuszcza cieniutki niby korzonek i rozrasta się, rozgałęzia jak burza. I za tę łatwość w prowadzeniu i szybkie efekty wzrostu tak go lubię. Będę go więc nazywać hybrydek po Selenicereusie i kochać jak kocham kundelki i dachowce. :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”