Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Do tej kąpieli dawało się jeszcze jakiegoś detergentu np.Ludwiku
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Opuncja Figowa

Post »

Mam już drugi rok i czy teraz jest dobry moment na przesadzenie ?
bo chyba ma już troche ciasno
Winny krzew to jest to co mnie kręci
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora opuncja

Post »

Zauważyłam, że na wypustkach mojej opuncji pojawiły się fioletowe plamy. Z czego to może być, co to jest?

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chora opuncja

Post »

Według mnie nic się z nią nie dzieje - prawdopodobnie wybawiła się pod wpływem słońca. Dla potwierdzenia - np. mój Chamacereus silvestris (f. bezchlorofilowa) na słońcu z żółtego zrobił się lekko pomarańczowy, a Epiphyllum (z zielonego - czerwonawy).
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chora opuncja

Post »

Ja również tak uważam. Tym bardziej, że plamki są równomierne tuż przy areolach.
U mnie wybarwia się pod wpływem dużej ilości światła np. grudnik, jeden gymnol, opuntia subulata, mammillaria gracilis i jeszcze pare. :wink:
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora opuncja

Post »

Czyli to nie jest żadna choroba? Ufff, aż mi lżej na sercu. A ona zrobi się kiedyś z powrotem zielona? To ją wezmę z tego południa. Nie wiedziałam, że te wypustki to areole.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chora opuncja

Post »

Basieńka pisze:Czyli to nie jest żadna choroba? Ufff, aż mi lżej na sercu. A ona zrobi się kiedyś z powrotem zielona? To ją wezmę z tego południa. Nie wiedziałam, że te wypustki to areole.
Dobrze, że na południowym oknie stoi - to najlepsze miejsce w domu (nie mówią już o balkonie) bo słońce jest stopniowo 'dawkowane' od rana, a poza tym cały dzień operuje (jeśli jest pogoda). Na zachodni nie dawaj bo się przypali (nagły skok temp. i nasłonecznienia), wschodnie jeszcze ujdzie, północne - wykluczone.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora opuncja

Post »

no ale piszecie, że to przez słońce te plamy, to co mam zrobić? Mam tylko południowe i północne okna. Na północy mam parę kwiatków, sukulentów i kaktusów i rosną najlepiej ze wszystkich. Większa część kaktusów jest na południu. To nie wiem, gdzie tą opuncję zostawić?
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chora opuncja

Post »

Zostaw tam gdzie jest. W naturze kaktusy też nie są idealnie soczyście zielone. Mogła byś wstawić zdjęcia tych kaktusów, które tak 'szybko rosną' na północnym oknie? :wink: Trochę to dla mnie podejrzane...

P.S. Opisałem na PW w sprawie Euphorbia enopla.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chora opuncja

Post »

To, które z nich są na północy oprócz Euphorbia enopla? Według mnie pozostałe wyglądają przyzwoicie. Piasek (chyba, że gruboziarnisty) do mieszanki jest za drobny - porównaj z tą mieszanką:

Obrazek
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chora opuncja

Post »

Witam, co do pytania postawionego w temacie.
To bez obawy to, żadna choroba. Po prostu z roślinami zawsze tak jest jak stoją na słońcu, chlorofil cofa się do tyłu, aby nie zostać poparzony.
Co do Twoich roślinek np. kaktusów na północnym oknie, to wcale ładnie nie rosną np. opuncja jest bardzo malutka, albo się wyciągnie (w co wątpię), albo będzie mała i słaba.
I tak raczej będzie, przenieś ją na południe.
Wszystkie opuncje powinny stać zawsze na południowym parapecie, bądź zachodnim (bez obawy nie poparzą się, jeżeli nie będziemy nimi obracać).
Aloesy mogą zostać, pół biedy, grubosze też. Co do reszty egzemplarzy decyzje o ich stanowisku pozostawię Tobie.
pozdrawiam.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora opuncja

Post »

Wszystkie te kaktusy co pokazałam w linkach (oprócz "chorej" opuncji) są na północy. Opuncja jest malutka, bo jest młoda. Jak już pisałam nie mam możliwości przeniesienia ich na południe, bo tam jest drugie tyle kaktusów - mam ich pełno. Euphorbia ma jakąś chorobę. Mam tylko północne i południowe okna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”