Aeonium uprawa,pielęgnacja ,problemy

ODPOWIEDZ
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Aeonium uprawa,pielęgnacja ,problemy

Post »

Z wakacji przywiozłam sobie zielone pamiątki w postaci szczepek ,eonium jest jedną z nich :D
Udało mi się ukorzenić nie wiem jak dalej z tą roślinką postępować aby przetrwała zimę na parapecie .
Na razie wygląda tak jak na zdjęciu,troszkę zzieleniało ale to chyba nic groźnego i wynika z braku słońca :roll:
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Na północny parapet i temp ok 6 do 12 stopni i tak do marca(oszczędniejsze podlewanie) trzeba tą roślinkę przezimować. :D :D :D
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

No to mam problem ponieważ nie mam chłodnego i widnego pomieszczenia :? :(
Czy w cieplejszym środowisku dwudziestu stopni eonium przetrwa zimę na parapecie ???
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

goni@k pisze:No to mam problem ponieważ nie mam chłodnego i widnego pomieszczenia :? :(
Czy w cieplejszym środowisku dwudziestu stopni eonium przetrwa zimę na parapecie ???
Przetrwa ale powinno być przezimowane chociaż w temp. 15 stopni nie masz możliwości takiej gdzieś zrobić? :D
Awatar użytkownika
Bicuś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 10 lis 2007, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Masz co nieco na temat Aeonium:
Rodzina: Crassulaceae

Aeonium jest rodzajem z około 35 podzwrotnikowych roślin sukulentycznych z rodziny Crassulaceae.

Wygląd:
Liście ułożone w rozety na końcu łodygi. Niskie łodygi ma Aeonium tabuliforme i A. smithii; wysokie posiadają A. arboreum, A. valverdense i A. holochrysum. Każda rozeta liści zamiera po kwitnieniu, wytwarza wtedy owoce z nasionami. Gatunki które nie wytwarzają rozgałęzień i mają tylko jedna rozetę liści ( A. tabuliforme), zamierają całkowicie po kwitnieniu. Rozmnaża się je tylko poprzez wysiew nasion.
W ojczyźnie (atlantyckie wybrzeże Maroko) Aeonium arboreum ma pokrój krzaczasty wysokości do 30 cm, i 15-20 cm średnicy rozety liści na końcu łodyg.
Optymalna temperatura uprawy od 15-17°C do, 20-24°C. Temperatura minimalna 10°C.

Występowanie:
Środowiskiem naturalnym są Wyspy Kanaryjskie, wyspa Madera na Morzu Śródziemnym, w Maroku i w wschodniej Afryce ( na przykład w Semien Mountains w Etiopii).

Zastosowanie:
Terrarium stepowe i pustynne.

Stanowisko:
Aeonium arboreum wymaga pełnego słońca lub lekkiego półcienia. Podlewanie jak większość sukulentów raczej skromne. Należy poczekać az podłoże całkowicie wyschnie. W okresie spoczynku zimą nie podlewać. Należy także ograniczyć podlewanie w czasie spoczynku letniego w czasie upałów lipiec - sierpień.
Podłoże powinno być dobrze porowate, z duża ilością piasku i kawałkami wapienia.

Hodowla:
Okresem wegetacji A. arboreum jest wiosna i jesień. Należy wtedy podlewać i nawozić rośliny. Jesień jest także dobrym okresem na ukorzenianie pędów. Jest to dobry sposób odmładzania rośliny gdyż starsze egzemplarze mają tendencje do pokładania długich pędów na podłożu. Zapobiega to też zakwitaniu, które jak juz wspomniałem kończy się zamieraniem rośliny.

Rozmnażanie:
poprzez ukorzenianie pędów lub wysiew nasion. Ukorzeniać sadzonki najlepiej w piasku. Jeżeli wysiewamy nasiona to do wykiełkowania potrzebują dużo światła a podłoże powinno być bardzo piaszczyste.

Uwagi:
Większość roślin sprzedawana w handlu jako Aeonium arboreum jest prawdopodobnie mieszańcami różnych marokańskich gatunków z Aeonium korneliuslemsii.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Chciałam skontrolować stan mojej roślinki.
Proszę zatem fachowców o konsultację.
Aeonium wygląda marnie(zbladło i zgubiło sporo liści) ale mam nadzieję ,że przetrwa zimę ,co wy na to ??? :roll:
Obrazek
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Cóż to może być? (Eonium drzewiaste z wełnowcami)

Post »

Witam!

Jestem "nowy" na tym forum dlatego witam wszystkich :)
Mam problem i liczę na Was, jako o wiele bardziej doświadczonych w sprawach ogrodniczych.
Około dwa lata temu dostałem na urodziny tą o to przepiękną roślinę. Pamiętałem jej nazwę ale niestety zagubiłem notatnik :( pamiętam tylko, że wystawiałem ją w lato na zewnątrz bo bardzo lubi ciepło i mało wilgoci - tyle pamietam. Tej "zimy" kiedy stoi na strychu i prawie jej nie podlewałem pojawiły się białe wykwity (widać je wyraźnie na załączonych zdjęciach) które przy dotyku sypią się jak proszek. Co to może być? jakiś grzyb? Czy ktoś z Was wie jaka jest łacińska nazwa tej rośliny? Dziękuje z góry za pomoc i pozdrawiam

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Zerknij proszę na Regulamin :wink:
Na tym forum wymagane jest bezwzględnie używanie polskich liter
Pozdrawiam
Miłego dnia!
Admin.
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Post »

hmmm tak przeglądam to forum...a może to wełnowiec? :roll:
jeżeli ktoś by to potwierdził to pewnie szykuje mnie opryskanie go Mospilan'em :?: :roll:
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Roślinka nazywa się Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum ) :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tak to wełnowiec i to mocno zaatakował.
Radziłabym nie bawić się w zmywanie tylko faktycznie oprysk chemią.
Pozdrawiam właściciela przepięknego okazu Aeonium. :D
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Post »

dzięki wielkie goni@k i KaRo :idea: - biore się do dzieła - Mospilan
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Post »

od dwóch dni doświetlam świetlówką Life-Glo...przygotowuje (i zarazem nadrabiam w pochmurnych dniach) Eonium i mojego kaktusa do bardziej słonecznych dni - czy może się jeszcze wstrzymać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”