Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Trochę tydzień mnie rozjechał, przepraszam za opóźnienie.
Czytałem gdzieś tu na forum, że jest odwrotnie z agroperlitem i wermikulitem, to właśnie perlit miał ciągnąc wodę po 1 roku, a wermikulit miał być wieloletni.
Z tego co rozumiem to musi być po prostu dużo żwirku, za dużo czegokolwiek innego i się robi błoto.
Przeżyłem pierwszy zimowy atak wełnowców i będę robił dochodzenie/przesadzanie, więc do poprzedniej mieszanki z odzysku dodam drugie tyle żwirku.
Ostatecznie będę celował w ziemia(+piasek)/lawa/wermikulit/żwirek 1:1:1:3. Perlit zużyłem na sansewierie, a wermikulit już przyjechał.
Pozdrawiam
Demek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Weź do ręki wermikulit i ściśnij w palcach. Tak samo zachowuje się w doniczce a pory między ziarnamii substratu są bardzo istotne. Z dodatku lawy będziesz zadowolony i ty i rośliny a wermikulit w mniejszych ilościach nie zaszkodzi, on nie może po prostu być materiałem ?konstrukcyjnym? w doniczce, zwłaszcza połączony z większą ilością drobnych składników.
Ja akurat uważam, że to, że perlit chłonie wodę to zaleta a nie wada. Ma chłonąć, ale łatwo oddawać. Natomiast przy chłonnych materiałach muszą być wolne przestrzenie między ziarnami. Wadą jest to, że się ta chłonność zmienia z roku na rok, ale do przeżycia. Niemniej już dalej kombinować nie musisz, masz dobry zestaw na start a potem sobie wypraktykujesz inne warianty w miarę potrzeby. Postaraj się mieć we wsztkich doniczkach mniej więcej podobną mieszankę, to duża wygoda.
krzychupyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2019, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

:wit Witajcie, jestem tu nowy, nie znalazłem odpowiedzi więc dopisuję tu.
Posiadam parę sztuk aloesów ościstych, Haworcji, gruboszy. Chciałbym je prawidłowo posadzić więc jako drenaż zakupiłem żwirek akwarystyczny 5-10 podobny do tego w załączniku. Czy to się nadaje na spód doniczki?

https://i.imged.pl/plukany-zwirek-akwar ... 871916.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Problem leży w tym, że biały żwirek może być na bazie dolomitu albo marmuru, który pod wpływem wody zmienia pH podłoża na niekorzystny dla sukulentów - robi się zbyt zasadowe. Osobiście poszukałbym żwirku kwarcowego - jeśli masz małe doniczki, albo keramzytu przy większych..
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
krzychupyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2019, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję za odpowiedź
Doczytałem się w tym wątku w końcu o sposobie z octem. Polałem żwirek octem zasyczało, a kamyczki z białych stały się różnokolorowe. Prawdę mówiąc chyba bym nie dawał go nawet rybkom, ;:134 Chyba poświecę jedną z doniczek dla dobra sprawy.

Skoro już nabyłęm te 2 kg dobrodziejstwa ;:202 Czy do jakiś popularnych domowych roślin nie wiem, Rheo, pelargonie cokolwiek... Mogę to wykorzystać?
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Chce kupić piasek kwarcowy do podłoża,ale który lepszy? ten akwariowy czy taki budowlany,bo szczerze mam dylemat.
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kwarc to kwarc. Wszystko jedno czy do akwarium czy na budowę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
inventio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 mar 2015, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam,
posiadam trochę zużytego włókna kokosowego (podłoże które rozrabia się z wodą jako podłoże dla zwierząt egzotycznych).
Czy można z tego zrobić jakieś dobre podłoże dla kaktusów ?
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Do adenium, może innych sukulentów, jako jeden ze składników podłoża, do kaktusów raczej bym nie ryzykował, chyba nie ma sensu, ale może ktoś tu dodaje :)
Pozdrawiam, Piotrek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Odradzam, kokos za bardzo chłonie wodę i je w sobie zatrzymuje na dłużej niż tradycyjne składniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziś zamówiłem lawę o granulacji 3-5 mm. Sądzić kaktusy do takiego podłoża czy dodać jakiegoś humusu? Jakie jest Wasze zdanie? Chcę trochę siewek posadzić do tej ławy i porównać z tymi samymi siewkami posadzonymi do mojego standardowego podłoża czyli piasek + żwirek + humus.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Myślę że nie zaszkodzi w dolnej części podłoża dodać mix piasku i czarnej ziemi w proporcji mniej więcej 1:1 , zawsze to może jakieś składniki dodatkowe niż w samej lawie, na wierzchu może być sama lawa. Druga sprawa że lawa chyba dość droga to będzie dla większej ilości roślin. Możesz dla eksperymentu i porównania kilka posadzić w samej lawie bez żadnych dodatków. Tylko nie wiem czy sama lawa nie będzie szybciej przesychać :?:
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

U mnie większość w doniczce to lawa i inne porowate i daję 20% starego kompostu z pełną świadomością, że w drugim sezonie nie ma już po nim nawet śladu. Ale ja wszelkie kruszywa odsiewam i nic poniżej 1 mm a nawet nieco więcej tam nie ma, zależy które sitko złapię. Wydaje mi się, że łatwiej się z takim dodatkiem przyjmują, ale pewnie frakcje pyliste dadzą taki sam efekt a będziesz je miał na bank w tym kupionym. Tylko u mnie to podlega recyclingowi i siłą rzeczy drobnica wylatuje przy płukaniu, zastępuję ją częścią organiczną i sprawdza się. Natomiast dodawanie piasku nie ma sensu. Lawa nawet grubsza podsiąka dosonale, nie rozumiem po co zapychać piaskiem przestrzenie między ziarnami lawy, tam ma być powietrze a nie piasek. Jak ma być mniejsza pojemność wody to trzeba dodać jakieś kruszywo o tej samej granulacji co lawa a nie drobniejsze.

No i u mnie częś organiczna jest organiczna, to nie jest ziemia do kaktusów z zawartością piachu tylko 100% humus, który się rozkłada i znika. To też suszę i odsiewam z pyłu. Kompost, czasem coś z lasu sosnowego. Ale w sumie patrząc na czeskie kaktusy w samym kocim żwirku możesz zostawić drobnicę, olać humus i też będzie dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”