Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Żwir na górze zabezpiecza szyjkę korzeniową przed przelaniem i gniciem. Im mniej ktoś jest doświadczony tym więcej powinien go dać. Jeśli nie dasz go to będziesz musiał bardziej uważać przy podlewaniu. Widok suchego podłoża na powierzchni doniczki jest złudny. Niższe partie wysychają znacznie później. Zatem obserwacja podłoża niewiele daje. Trzeba patrzeć co dzieje się z roślinami. Jeśli zaczynają tracić swój wigor to znaczy, że mają sucho i można je podlać. Mają chodzić w doniczce jak tłoki w silniku i to przez cały sezon.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Marcin8411
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 mar 2012, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Ja oczywiści będę się sugerował twoich rad jako człowieka z praktyczną wiedzą BLABLA niemniej rozumiem też że każdy ma inne doświadczenia i często inne powody kwalifikuje jako "te" ---chodzi mi tu o wypowiedzi osób na temacie żwirek do kaktusów gdzie piszą że umieszczony na wierzchu powoduje gnicie itd. Wg mnie jako laika w kaktusach lecz logika to co piszą jest bzdurą jak kamienie mogą być przyczyną gnicia? przecież kamienie (żwirek) wysycha znacznie szybciej niż inny substrat dlatego zgadzam się z tobą blabla że mogą one jedynie zabezpieczać szyjkę. Jednak wg mnie chociaż masz rację że ziemia w głąb może być mokra przy suchości wierzchu TO jednak mimo to gdy mam odkryty wierzch to lepiej przynajmniej mi jest sprawdzać stan podłoża a gdy przykryję je żwirkiem to wykluczę taką możliwość. Poza tym zabezpieczenie szyjki jaki ma cel skoro właśnie wierzch sam w sobie przesycha błyskawicznie a wilgoć nadmierna jeśli już utrzymuje się wewnątrz doniczki więc jak ktoś przeleje to roślina zgnije czy to z żwirkiem na wierchu czy to bez. Żwirek nie wyeliminuje wilgoci wewnątrz donicy. Więc fakt stanowi on wyeliminowany fragment problemu jednak tak jak na pisałem powyżej ja sprawdzam stan podłoża palcem i to nie koniecznie tylko z wierzchu więc żwirku na spód nie zastosuję póki co.

Dzięki za pomoc z przygotowaniem substratu
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Jeśli lubisz wyważać otwarte drzwi to oczywiście masz do święte tego prawo. Jednak na początku sugeruję spokojną i dogłębną lekturę dostępnej literatury na temat kaktusów. To pozwoli posiąść Ci podstawową wiedzę na temat uprawy tych roślin a Twojej kolekcji pozwoli uniknąć wielu strat roślin.
Im grubszy żwir tym jego przepuszczalność jest wyższa i też szybciej on wysycha. Jeśli delikatną szyjkę korzeniową (zwłaszcza u roślin z korzeniem spichrzowym) obłożysz kamykami większych rozmiarów (rzędu 1cm) to po podlaniu ta newralgiczna część kaktusa będzie sucha po 2-3 dniach. Natomiast gdy całą roślinę dokładnie posadzisz w drobniejszy piach to czas jaki upłynie od momentu podlania do przeschnięcia podłoża wokół szyjki korzeniowej (czasem długiej na kilka cm) może wynieść nawet 2-3 tygodnie a jesienią nawet i 1,5 miesiąca. Jeśli roślinka jest wrażliwa na wilgoć to po tak długim okresie spędzonym w wilgoci zwyczajnie się z nią pożegnasz, zwłaszcza że myślisz o rozpoczęciu zabawy z kaktusami od trudnego w uprawie rodzaju Uebelmannia. Niestety nie ma się wpływu na załamania pogody. Bardzo często się zdarza, że po podlaniu psuje się aura i następuje kilka lub kilkanaście dni bezsłonecznych chłodów. Wtedy takie kamyki znakomicie zabezpieczają roślinkę i można spać spokojnie.
Dodatkową atrakcją powierzchni podłoża nie pokrytej grubszym żwirkiem jest masowy rozwój rożnego rodzaju nieproszonych gości. Są to przede wszystkim glony, które są problematyczne zwłaszcza dla młodych i małych roślin. Warto, by górna warstwa podłoża była sucha w ciągu 24h od podlania, wtedy glony nie mogą się rozwijać.
Innym aspektem jest również kwestia wizualna. Rośliny w kamykach prezentują się bardziej naturalnie niż w zwykłym podłożu. Ale to oczywiście kwestia gustu, o której się nie dyskutuje.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Marcin8411
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 mar 2012, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Drogi blabla oczywiście masz rację-- aby móc polemizować musiałbym zapewne wiele książek przeczytać tylko problem tkwi w tym że po pierwsze nie zamierzam, a po drugie ja nie podważam twoich stwierdzeń !!!!

Oczywiście masz rację zapewne w 100% tylko że ja hodując kaktusy od kilku lat i trzymając je w domu na parapecie gdzie temp. poniżej 20 stopni nie spada nigdy jeszcze nie zauważyłem by powierzchnia schła dłużej niż 2 dni. Dłużej schnie głębsza część podłoża z którą właśnie jako laik mogę mieć problem ---prawda? Dlatego też stwierdziłem że nie mając problemów z 1 cm powierzchni nie ma sensu w moim przypadku stosować żwirku na powierzchni. W moim przypadku jedynym problemem może być zbyt wilgotna struktura podłoża poniżej powierzchni, która schnie znacznie wolniej. Dlatego też wg. mnie w moim indywidualnym przypadku w którym to sprawdzam stan wilgotności, lepszym rozwiązaniem jest nie zastosowanie żwirku na powierzchni.

Ja nie powiedziałem że ty nie masz racji nie powiedziałem też że ja mam !!! powiedziałem tylko że ja tak uważam a to różnica!!
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Chyba trochę się nie rozumiemy. Nie piszesz jakie kaktusy chcesz posadzić a różne rośliny mają różne systemy korzeniowe. Kilka fotek poniżej:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Lobivia aurea v. fallax WR 711a
Lobivia aurea v. sierragrandensis WR 711b
Lobivia chrysochete v. tenuispina BLMT 132.06
Lobivia ferox JK 480
Lobivia haematantha v. amblayensis WR 19

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Lobivia haematantha v. chorrillosensis MN 114
Lobivia lateritia f. camataquiensis WR 490
Lobivia lateritia v. kupperiana WR 673a
Lobivia lateritia v. rubriflora WR 306
Lobivia maximiliana v. sicuaniensis WR 426

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Lobivia pugionacantha v. culpinensis JK 410
Lobivia pugionacantha v. salitrensis JK 418
Lobivia saltensis v. multicostata DH 323
Lobivia saltensis v. zapallarensis WR 16
Lobivia wrightiana v. winteriana FR 1312

Powyższe fotki to raptem roślinki z jednego rodzaju, więc blisko ze sobą spokrewnione ale o bardzo różnych systemach korzeniowych. Jak widać na fotkach duża część tych roślin posiada spore rzepy, które do pewnej głębokości właściwie zupełnie się nie rozgałęziają. I jeśli powyżej poziomu włośników znajduje się podstawowe podłoże kaktusowe a nie drenaż to po podlaniu niepotrzebnie wrażliwa szyjka korzeniowa moczy się w wilgoci po podlaniu. Jednocześnie z tej przestrzeni korzenie nie pobierają składników pokarmowych, bo na takiej wysokości praktycznie wcale się nie rozwijają.
Lobivia aurea ma system korzeniowy, który nie tworzy rzepy i może rosnąć bez drenażu na powierzchni. Natomiast Lobivia pugionacantha (niektóre formy) i Lobivia haematantha (większość odmian) mają duże i głęboko osadzone rzepy i w ich przypadku stosowanie drenażu również z góry jest praktycznie konieczne.
Jeśli masz problemy z określeniem czy podłoże jest wilgotne czy też nie to sugeruje zakup prostego urządzenia elektronicznego, które mierząc rezystywność podłoża sprawdza jego wilgotność. Koszt to ~25PLN. Na upartego można taki pomiar wykonać najzwyklejszym omomierzem, wystarczy jedynie wcześniej określić rezystancję podłoża gdy jest ono suche i wilgotne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Marcin8411 pisze: Dłużej schnie głębsza część podłoża z którą właśnie jako laik mogę mieć problem ---prawda? Dlatego też stwierdziłem że nie mając problemów z 1 cm powierzchni nie ma sensu w moim przypadku stosować żwirku na powierzchni. W moim przypadku jedynym problemem może być zbyt wilgotna struktura podłoża poniżej powierzchni, która schnie znacznie wolniej. Dlatego też wg. mnie w moim indywidualnym przypadku w którym to sprawdzam stan wilgotności, lepszym rozwiązaniem jest nie zastosowanie żwirku na powierzchni.
Przepraszam że się wtrącę ale w uprawie wielu kaktusów uprawa w podłożu które nierównomiernie wysycha to nie problem a właśnie zaleta :idea: , wiele kaktusów nie lubi wcale przesychającego podłoża w całości , wprost przeciwnie , uważam że większość woli mieć przeschnięty wierzch podłoża ale czuć w głębszych warstwach wilgoć i właśnie źle reagują na równomierne wysuszanie całego podłoża Niektórzy uprawiają tak kaktusy , że doniczki ustawiają w pojemnikach z piachem , własnie po to aby przez otwory w doniczkach korzenie przenikały do wilgotnego piachu podczas gdy główna masa korzeni w doniczce jest sucha..
jacek1980
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 11 paź 2011, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzieńdobry, to ja też się wtrącę a w zasadzie zapytam, czy podczas przygotowywania podłoża można do mieszanki dodac bazaltu?? czy może on zle wpływac na rośliny??
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Nie widzę przeciwwskazań, by bazalt był składnikiem podłoża dla kaktusów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Tetiaroa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 kwie 2012, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

a jakie proporcje zastosować do otrzymania podstawowego podłoża do kaktusów , jeśli dysponuję ziemią do kaktusów, żwirkiem o granulacji 2-5mm, pemzą również 2-5mm, antuką i wermikulitem ? Czy muszę dokupić jeszcze gruby piasek ?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Przede wszytskim zarówno pumeks jak i seramis dokładnie przepłukaj aby pozbyć się pyłu.Proporcje zależą od gatunku ale część mineralna powinna stanowić minimum 50%.Seramis trochę dłużej trzyma wilgoć niż pumeks ale obydwa te kruszywa można używać zamiennie i korzenie czepiają się tego w miarę potrzeb pobierając wilgoć mając przy tym również dostęp do powietrza.Mieszając z ziemią do katusów ja ustalam następujące proporcję dla większości - 20% pumeks,20% antuka,10% piasek gruboziarnisty/drobny żwirek tzn o granulacji ok 1mm i reszta ziemia do kaktusów,która już ma w sobie sporo piasku.Wermikulit korzystnie jest dodać w niewielkiej ilości(max 10%) do bardziej mineralnego podłoża tzn wtedy gdy łącznie z nim część mineralna stanowi 70% lub nawet więcej bo znacznie dłużej niż np pumeks i seramis trzyma wilgoć i w przeciwieństwie do nich nie jest jałowy tzn ma zdolność magazynowania pewnych składników odżywczych.Niektórzy to nawet z bardzo dobrymi efektami w samych porowatych kruszywach hodują sukulenty(storczyki też) ale to bardzo kłopotliwa uprawa bo należy wtedy często podlewać,nawozić i gdy roślina jest wyższa to jest problem ze stabilizacją w podłożu.
Tetiaroa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 kwie 2012, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dobrze że zapytałam, bo bym nawet nie wypłukała i wyparzyła tej antuki i pemzy . Nie spodziewałam się, że to też może być zanieczyszczone . Teraz wszystko gotowe do posadzenia . Trzymajcie kciuki - to moje pierwsze w życiu kaktusy :)
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Radziła bym przepłukać także żwirek. Pamiętaj żeby sadzić do suchego podłoża :)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Odwiozłem babcię do sanatorium i postanowiłem zwiedzić otaczające to miejsce lasy i natrafiłem na bardzo fajną ilastą glebę w kretowiskach użyźnioną kompostem z liści.Jest taka plastyczna w dotyku i ma grudkowatą strukturę w przeciwieństwie do większości bardzo zbitych gliniastych gleb,które u nas występują ma dobrą przepuszczalność. Sporo ludzi się tam kręciło i wszyscy dziwnie się na mnie gapili jak gołymi rękoma wybierałem ją prosto do plecaka bo nie miałem reklamówki ale mnie to kompletnie nie przeszkadzało i około 10l zebrałem :)
no ja mam ten sam problem że muszę ziemi szukać na własne wyczucie, a tak uczciwie to ziemia sprzedawana w workach powinna mieć opakowanie-worek przeźroczyste by kupujący widział co kupuje , na 10 rodzai , jedna ewentualnie byłaby ok , no niestety w handlu pozostałe 9 to oparte na torfie w róznym stopniu rozdrobnionym i też się na mnie dziwnie patrzą jak znajdę odpowiednią
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”