Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam. Na wiosnę chcę poprzesadzać moje kaktusy i sukulenty. Czy taki skład podłoża starczy na 2 litry?
Obrazek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Skład jest podany w % i starczy nawet na tysiąc litrów. W tym wypadku żwir i piasek to to samo bo piasek kończy sie na 2 mm a żwir tu właśnie zaczyna, więc nie ma piasku grubszego niż 2 mm a żwiru drobniejszego. Większość składników pełni identyczne funkcje i równie dobrze można dać po prostu jeden zamiast kombinować. Z ziemią kompostową trzeba uważać tzn własny wieloletni kompost jest super jak wiesz co i kiedy tam wsadziłeś ale kupne to loteria.
?Ziemia kompostowa? to efekt idiotycznego prawa, które stawia wymogi przy sprzedaży kompostu i żeby ich uniknąć do kompostu dowala się coś z pola. Ale dalej jest to głównie kompost. Zamień wszystkie składniki poza ziemią na jeden z nich lub jeden z nich plus taki, który pełni inne funkcje niż rozluźnianie podłoża bo zawiera jakieś składniki pokarmowe czyli np lawę lub pumeks. Wszystkie twoje są jałowe, po jednym sezonie z tej ziemi kompostowej nie zostanie nic i masz uprawę w czysto mineralnym podłożu o kiepskim składzie, dodatkowo moim zdaniem zbyt drobnym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Osobiście z piasku bym zrezygnował. Daj żwirek 3-4 mm do tego np wermikulit, lawę, perlit żeby było razem ok 80% oraz ziemię do sukulentów i będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja uważam, że trochę pyłu w podłożu zawsze się przyda. Same frakcje o średnicy >1mm to nie najlepszy pomysł bo wtedy tam się nic nie zatrzyma. Woda przez to przeleci jak przez spłuczkę i natychmiast podłoże będzie suche a korzenie nie będą miały czego pobierać. Oprócz tego frakcje mineralne wyszczególnione na liście wcale nie mają identycznych właściwości fizycznych. Przede wszystkim perlit i keramzyt są lekkie, co ma znaczenie przy dużych kolekcjach, gdy waga doniczek zaczyna ciążyć. Oba te składniki wchłaniają wodę i dość długo utrzymują ją w swoim wnętrzu dzięki temu podłoże dłużej pozostaje wilgotne i roślina dłużej może pobierać składniki odżywcze. Niestety później słabo się takie rośliny przesadza, bo korzenie dokładnie oplatają poszczególne ziarna a nawet w nie wrastają co kończy się koniecznością poważnych cięć korzeni. Gatunki wrażliwe na uszkodzenie systemu korzeniowego nie powinny w tym rosnąć. Oprócz tego w takim podłożu słabo rozwijają się rzepy, bo substancje odżywcze są "na wyciągnięcie ręki" i roślina nie ma po co rzepi rozwijać. Wadą keramzytu jest jego odczyn. Jest on lekko zasadowy. Warto go przed użyciem wymoczyć w roztworze jakiegoś kwasu. Natomiast perlit nie jest stabilny. Po latach może zacząć się rozkładać wydzielając jakąś niefajną chemię. Żwir jest ciężki, nie jest porowaty więc nie zatrzyma wilgoci ale jest łatwo dostępny i tani. Perlit jest bardzo dobry do ukorzeniania roślin lub ratowania ich, gdy system korzeniowy podgnił.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

To w końcu co mam użyć? ;:306
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Sam zdecyduj i przetestuj. Trzeba wyrobić sobie własne zdanie, trochę poeksperymentować i dojść do optymalnego podłoża.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Keramzyt i perlit pochłaniają śmiesznie małe ilości wody. Zawierają głównie powietrze a ich pory są zamknięte i dostępu woda tam nie ma. Co widać bo nie toną. Takie funkcje pełnią zeolity i niektóre materiały z wypalanej glinyi te faktycznie korzenie mocno przerastają, ale akurat keramzyt słabo tu wypada. U mnie frakcje pyliste wypłukują się błyskawicznie więc ich nie daję i jest ok. Co tylko świadczy o tym, że recept na udane podłoże jest wiele i trzeba sprawdzić samemu. Ale może na wszelki wypadek nie startuj z testami od ziemi kompostowej, ten składnik można łatwo zastąpić czymś bezpieczniejszym.

Tomku, miałeś w planach testowanie lawy. Przetestuj od razu w wersji bez frakcji pylistych a jeszcze lepiej odsianą i w miksie ze żwirem. Korzenie to wprawdzie przerastają, ale przesadza się łatwo i przesadnie rwać korzeni nie trzeba. Natomiast sam materiał porowaty wraz z drobnicą daje faktycznie efekt podobny do torfu i dobrać się do tego trudno. Wiem bo takie czasem kupuję. Ale lawa, zeolit i coś w typie seramisu jest super po odsianiu.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Maciek - kup po prostu podłoże do kaktusów, dorzuć żwirku i/lub perlitu i będzie ok.

Żwir, oprócz tego, że ciężki, to jeszcze jest "zimny". To dość istotne, jak ktoś chce trzymać rośliny na zewnątrz do końca listopada na przykład.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Onectica, ja mam akurat w podłożu żwirek i trzymam od wielu lat kaktusy na zewnątrz, w ostatnich paru latach do listopada i rosną dobrze, jak na wschodnią wystawę.
Dlatego Maciek nie kombinuj i posadź w tą najprostszą mieszankę i będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

No juz prostszego przepisu na podłoże niż mój powyższy chyba nie ma :wink:
Ja mieszam pół na pół z perlitem. Zeolit jest trochę za drogi.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

1/3 ziemi jakiejkolwiek, np. uniwersalnej
2/3 frakcji mineralnej (gruboziarnisty piasek, żwirek, seramis, trochę keramzytu drobnego tez może być, perlit oczywiście, pumeks, lawa itp.) Dla niewprawnego kaktusiarza perlit może być pułapką, bo imituje kolonie wełnowców :;230
Mieszam to, co akurat mam pod ręką.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Seramis kiedyś próbowałam, ale z czasem się jakoś rozłaził, zrezygnowałam z niego zupełnie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ok dzięki. Zastosuję mieszankę tą, co podaliście ale to dopiero na wiosnę... ;:19
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”