Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzień dobry wszystkim.

Czy mógłby mi ktoś pomóc, bo czym więcej czytam tym mniej wiem i mam większy mętlik w głowie.

Mam w domu kilka sukulentów, które chciałam przesadzić. Z tego co wyczytałam to zwykła ziemia nie jest dla nich najlepsza, tylko mieszanka żwiru, piasku i ziemi.
I tu moje pytania.
Jakiej wielkości ma być żwirek? Jedni piszą, że do 2 mm, a w innym temacie znowu wyczytałam, że 5-6 mm, no i się pogubiłam :roll:
Czy piasek jest konieczny? Jeżeli tak to czy może to być taki z piaskownicy, a jeżeli kupny to jaki i gdzie najlepiej taki dostać?
I ostatnie, czy wszystkie sukulenty mogę posadzić w tym samym podłożu (jak już zrobię odpowiednią mieszankę)? Chodzi mi konkretnie o Pachypodium lamerei, kalanchoe, Szlumbergera i Euphorbia leuconeura. Mam nadzieję, że dobrze wyczytałam, że to sukulenty? :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jeśli roślina mała (młoda) to żwirek może być mniejszy (2-3 mm), jeśli starsza - żwirek większy (3-6 mm). Zamiast piasku możesz dać drobny żwirek (1-2 mm) - czyli w zasadzie piach. Zarówno piasek jak i żwirek powinny mieć na ogół neutralne pH, więc nada się piasek i żwir kwarcowy, do kupienia np. w sklepach zoologicznych (ale tam dość drogi, lepiej na aukcjach internetowych, bo tańszy, ale dochodzą koszty wysyłki; zależy, ile tego żwiru potrzebujesz). Niektórzy kupują żwir i piach na składach budowlanych i jest dobrze.
Jeśli wszystkie dasz do tego samego podłożą, to błędu pewnie nie popełnisz, ale poszczególne rodzaje i gatunki mogą mieć różne wymagania i przyzwyczajenia. Gdybyś chciała na nie chuchać i dmuchać i zapewnić im optymalne warunki, to trzeba by poczytać o tych wymaganiach, ale - jak pisałem - w standardowej mieszance powinno być im dobrze. W każdym razie lepiej, niż w "zwykłej" ziemi kwiatowej.
Część sukulentów nie będących kaktusami lubi nieco żyźniejszą ziemię, a więc podłoże nie musi być aż tak zmineralizowane, jak dla kaktusów. Mam nadzieję, że pomogłem.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Do takiej mieszanki warto dodać troszkę jakiegoś pyłu, np. suchej, sproszkowanej gliny. Niewielki jej dodatek nie spowoduje problemów z korzeniami ale nieco spowolni wzrost roślin oraz da ładniejsze wybarwienie pędów i cierni.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

O to, to. Glina dostarczy im także trochę papu. Poleca się ją do niektórych rodzajów kaktusów, do agaw, ja stosuję również do sansewierii.
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki tom_ek, coś tam mi rozjaśniłeś :wink: :)

No dobra, to teraz pytanie skąd tę glinę wziąć? :roll:

Powiem szczerze, że do tej pory to wszystkie moje rośliny wsadzałam do tej samej ziemi, no oprócz storczyków. Dlatego te wszystkie mieszanki to dla mnie czarna magia i stąd tyle pytań :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Glina to dodatek pożyteczny, ale nie konieczny. Jak kupiłem na Allgro u pewnego hodowcy/handlarza roślin, można kupić też w sklepach plastycznych.
Czarna magia to się zacznie, jak na poważnie zainteresujesz się sukulentami, ale stopniowo zacznie się przebarwiać i przejdzie w końcu w białą :wink:
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

tom_ek pisze:Czarna magia to się zacznie, jak na poważnie zainteresujesz się sukulentami, ale stopniowo zacznie się przebarwiać i przejdzie w końcu w białą :wink:
:D
Zawsze marzył mi się jakiś kaktus, a dopiero niedawno dowiedziałam się, że większość moich roślin to sukulenty :) Jedynie Pachypodium lamerei, którego można powiedzieć "dostałam w spadku" zaspokoił trochę moje marzenie :wink:

Dziękuję za pomoc. Teraz tylko jeszcze zajrzę do poszczególnych tematów o moich roślinkach, popatrzę jakie proporcję dać i je poprzesadzam.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Na tym forum znajdziesz masę niezbędnych i przydatnych informacji, ale niekoniecznie porady dotyczące uprawy poszczególnych gatunków sukulentów (choć i takie się trafiają). Na początek polecam tę stronę, później pogrzebiesz, poczytasz i znajdziesz inne źródła. A może ktoś dorzuci inne linki (lub wskazówki bibliograficzne)?.
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

-emka- :wit
Koledzy Tomkowie sporo cennych informacji już Ci przekazali ;:333
Ja chciałabym dorzucić jeszcze swój sposób na piasek, bo pytałaś. Może być z piaskownicy lub budowlany. Oba trzeba jednak oczyścić - w tym z piaskownicy z pewnością kwitnie życie :wink: nawet jaja pasożytów ( nocami bywają w nich koty ), a budowlane mogą zawierać specjalne domieszki. O tym jak sobie z tym radzę niedawno pisałam tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p5445631
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję Wam za pomoc. Jeden przesadzony (mam nadzieję, że nowe podłoże mu się spodoba i jest ok :) ), reszta musi jeszcze poczekać.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam przenoszę posta bo tutaj pasuje: Mianowicie mam małe kaktusy w doniczkach 2,5cm średnicy i dwa zgniły pojawiła się podpowiedz ,aby zmienić podłoże i stąd pytania do was.
Postaram dokupić się coś do tej ziemi co obecnie mam i przesadzę je.(może być piasek kwarcowy lub żwir dolomitowy ? wykorzystywane są też do akwarium)
Problem będzie tylko dla maluszków z znalezieniem dla nich większych doniczek.(czy doniczka 7x7 nie będzie za duża dla kaktusów o wymiarach od 2,5cm do 4,5cm?)
Zakupie Previcur Energy 840 SL i podleje je na wszelki wypadek.
Macie może polecone/sprawdzone przez was rodzaje jakiś kaktusów? (które ładnie i szybko rosną oraz wypuszczają sporo bocznych pędów) bo mam już troszkę szt z rodziny mammillaria a bardzo mi się podobają gdy rosną w "rodzinie"
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Doniczka 7x7 będzie ok. Previcuru użyj profilaktycznie do pierwszego podlania w sezonie. Zgodnie z zaleceniem na etykiecie.
Polukaj na necie które Ci się kaktusy podobają bo są gusta różne a wiele rodzajów rośnie tak jak mówisz. Wszystkie gatunki co dają odrosty z czasem tworzą kępy. Np. Lobivia, Echinopsis, Echinocereus, Mammilaria itp itp
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dobrze a czy dodanie piasku kwarcowego lub żwir dolomitowy do gleby dla kaktusów którą posiadam będą odpowiednie ? bo ta ziemia moim zdaniem jest przepuszczalna ,ale skoro mogę to poprawić to czemu nie i jakiej wielkości powinny być kamyki/żwir?
A co do kaktusów to postaram się o nie zapytać w sklepie bo na necie drogie strasznie sa przesyłki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”